
Foto: Arhiva ZL
Baš poput ugostiteljstva ili graditeljske industrije, i Crkva muku muči s pronalaskom radne snage. Tako u Zadarskoj nadbiskupiji u naredne četiri godine nema kandidata za svećenstvo. No Ivica Maštruko, sociolog religije te ugledni političar i diplomat, ističe da su ovakvi trendovi vidljivi diljem Europe i u različitim religijama.
– Kriza svećeničkih zvanja nije prisutna samo u Hrvatskoj nego u Katoličkoj crkvi uopće. Osobito je to slučaj u zemljama Europe, nešto manje u Latinskoj Americi i Africi, ali u Europi, u starim zemljama koje su središte i centar katoličanstva, poput Italije, Francuske, Španjolske i drugih zemalja koje imaju katoličku većinu, ondje je vidljiva izrazita kriza u zvanju, ističe Maštruko, posljednji jugoslavenski i prvi hrvatski veleposlanik pri Svetoj Stolici.
Pri tom slučaj sa Zadarskom nadbiskupijom nije novijeg datuma, ili kako Maštruko kaže – ništa novo pod kapom nebeskom. Što se tiče Zadarske nadbiskupije, ona je oduvijek imala problema, kazuje Maštruko.
– Znamo da u prošlosti, ne samo u prošlom desetljeću ili dva, nego i ranije, da je bila kriza svećeničkih zvanja i da se Zadarska nadbiskupija morala popunjavati sa svećenicima koji su dolazili iz bosanskih katoličkih provincija. U zadnje vrijeme smo svjedoci da svećenici dolaze i iz drugih zemalja Europe, govori Maštruko.
To je prvenstveno povezano s jednom širom slikom krize unutar same Katoličke crkve, smatra Maštruko. Do krize zvanja došlo je zbog jačanja nepovjerenja u crkvenu hijerarhiju na globalnom planu, kao i zbog skandala koji su se događali unutar Katoličke crkve.
– Broj vjernika u svijetu se inače smanjuje, kod svih religijskih denominacija, zbog nepovjerenja u hijerarhiju i vodstva religijskih zajednica. Iako kod nas statistika pokazuje neku stabilnost u broju vjernika, radi se uglavnom o emotivnom izražavanju pripadnosti određenoj vjerskoj zajednici, a ne o broju aktivnih vjernika, tumači Maštruko.
Tendencija opadanja broja vjernika vidljiva je i u drugim državama. U Njemačkoj je vidljiv pad broja vjernika u obje denominacije, i u Katoličkoj crkvi i kod protestanata. I u Češkoj se, pak, više osoba koje se izjašnjavaju da ne vjeruju nego da vjeruju.
– Uvijek postoji tendencija u svim ideološkim i religijskim pokretima, a to je povratak izvorima. To je stalna parola, ali od toga nema ništa. Naime, da bi opstojale, vjerske zajednice moraju se kontinuirano mijenjati, zaključuje Maštruko.
najnovije
najčitanije
Crna Kronika
U TIJEKU OČEVID
U Rugvici smrtno stradao radnik
Županija
OSVRT NA PROJEKTE
Svečanom sjednicom obilježen Dan Općine Gračac i blagdan sv. Jurja
Svijet
AMERIČKI PREDSJEDNIK
Trump Kritizirao Zelenskija: Izjava o Krimu štetna za mirovne pregovore
Svijet
Kašmir
Stotine uhićenih nakon napada militanata u Indiji
Zdravlje i ljepota
DOBROBIT
Može li kava pomoći jetri? Istraživanje otkriva zanimljiv odgovor
Zadar
NEOBIČAN LJUBIMAC
UŽIVA U VISOČANIMA! Divlja svinja Mala Šimu prati u stopu: ‘Kod mene će biti zauvijek!’
Zadar
MORAJU PLATITI
SVE VIŠE PRITUŽBI Agencija za zaštitu osobnih podataka kaznila OB Zadar, evo zašto
Košarka
HRVATSKI KOŠARKAŠ
Mladi Zadranin i sin jedne od najvećih hrvatskih sportašica stiže u NBA? Prijavio se na draft
Hrvatska
NA X-U
Vlada pojasnila što se zabranjuje na subotnji Dan žalosti zbog smrti pape Franje
Hrvatska
KOMENTIRAO KONCERT