Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

najveći rast plaća

Neki sindikati negoduju, a neki su zadovoljni najavljenom reformom

Autor: Nikolina Lucić

29.01.2024. 16:09
Neki sindikati negoduju, a neki su zadovoljni najavljenom reformom

Foto: Igor Kralj/PIXSELL



Dugo najavljivana reforma trebala bi rezultirati značajnijim povećanjima plaća za državne i javne službenike – naravno ako se s prijedlozima Vlade usuglase bojni sindikati. Uredba o koeficijentima za obračun plaća u državnim i javnim službama donosi povećanje gotovo svim zaposlenicima u prosjeku za 13,5 posto i jednake plaće za poslove iste složenosti. Za ovo povećanje plaća predviđeno je 880 milijuna eura, a kumulativan učinak zajedno s prošlogodišnjim povećanjima iznosi ukupno 1,5 milijardi eura.


Sindikati imaju još 10-ak dana za očitovanje. Radi se o najvećoj reformi u sustavu u posljednjih 30 godina koja obuhvaća 244.000 zaposlenih u državnim i javnim službama. Provjerili smo kako neki od zadarskih sindikalista gledaju na najavljena povećanja.


Nedostaje nastavnika


Jere Bilan, dugogodišnji profesor Pomorske škole Zadar i sindikalni predstavnik za našu regiju sada glavni tajnik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama, kaže nam kako nezadovoljnika uvijek ima i uvijek će ih biti. No, u svojoj 25 godina dugoj nastavničkoj karijeri, ističe on, ovo je najveće povećanje plaća koje im se nudi.




– U posljednjih 30 godina nisu nam se nudila ovakva povećanja, koja će dobro iskoristiti profesori koji napreduju unutar sustava i mentoriraju kolege. Reforma plaća kroz dodatke na plaću, takozvane hibridne koeficijente sam proces isplate i računanja plaća za državne i javne službenike čini transparentnijim, što odmah mijenja dinamiku pregovora između institucija i sindikata, kazao je Bilan, dodavši kako najavljeno povećanje plaća ne umanjuje kompleksnost pregovaračkog procesa između Ministarstva i sindikata.


– Svako društvo koje drži do svoje budućnosti kontinuirano će ulagati u obrazovne procese, kako za učenike, tako i za nastavno i znanstveno osoblje. Osim pregovora o povećanju plaća veliki nam je uteg, naravno, manjak stručnih nastavnika u deficitarnim i STEM zanimanjima u koja mlade kadrove treba privući ne samo dobrim plaćama, već i kvalitetnim sustavom rada i napredovanja, istaknuo je Bilan te dodao kako je Zadar barem jednim dijelom pošteđen od manjka u nastavnom kadru za društvene i humanističke predmete, jer je Sveučilište u Zadru oduvijek bilo rasadnik dobrih nastavnih kadrova u tim područjima.


Traže se korekcije


Nastavlja kako se poteškoće u STEM području osjete i to znatno, no dodaje, važno je osigurati da sustav zdravo funkcionira u ruralnim sredinama i zadarskom zaleđu, gdje je primjetan ne samo manjak nastavnog kadra, već i kontinuirana depopulacija i smanjenje broja učenika.


Što se tiče državne službe, Slaven Čirjak, povjerenik Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika za Zadarsku županiju nam je kazao kako se već naveliko pripremaju reakcije na najavljene izmjene u svim sindikalnim podružnicama naše regije. Sindikatima je ostalo još 10-ak dana da nadležnom ministarstvu dostave svoje primjedbe na ponuđene izmjene plaća.


– Kontakti s terena kažu mi kako vlada veliko nezadovoljstvo. Upravo se zato traže korekcije i pišu reakcije koje ćemo nadalje proslijediti u središnjicu i prema Ministarstvu. Istinu govoreći, djelatnici su očekivali bolje koeficijente i nisu zadovoljni, kazao je Čirjak.