Foto: Mislav Klanac
Državni arhiv u Zadru ubraja se među najstarije kulturne ustanove u Republici Hrvatskoj i slavi 400. rođendan. Utemeljio ga je generalni providur Dalmacije Francesco Molin, odlukom mletačkog Senata od 20. rujna davne 1624. godine. Državni arhiv u Zadru danas je ustanova koja skrbi za jedne od najznačajnijih arhivskih dokumentacijskih cjelina za našu nacionalnu povijest te se kao takva svrstava uz bok Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu.
Značaj arhivskog gradiva koje je pohranjeno u Državnom arhivu u Zadru nemjerljiv je za povijesna i srodna istraživanja ne samo hrvatske prošlosti, nego i prošlosti okolnih prostora s kojim je tada naš kraj bio u različitim doticajima.
Osim svečane akademije, kojoj su prisustvovali brojni visoki uzvanici, predstavljena je i dvojezična monografija “DAZD 400 – 400 godina Državnog arhiva u Zadru 1624. – 2024.”, koju su predstavili recenzent dr. sc. Ivica Mataija, ravnatelj Državnog arhiva u Gospiću, prof. dr. sc. Ante Bralić s Odjela za povijest Sveučilišta u Zadru i doc. dr. sc. Ante Gverić, urednik monografije.
Okupljenima se prvi obratio upravo Ante Gverić, ravnatelj Državnog arhiva u Zadru kazavši kako je smisao ove obljetnice pouka koju neki događaj ima za nas danas.
Poslanje uvijek isto
– Svjesni smo činjenice da smo jedni u nizu čuvara naše baštine i da ćemo tu čast jednog dana prepustiti nekom drugom. Upravo u Providurovoj palači, središtu gradske politike, utemeljen je i nalazio se providurski arhiv građanskih i kaznenih pismena iz 1624. godine. 1390. godina prva je kada se predak naše ustanove prvi put spominje.
Mletačke su vlasti do kraja svoje vladavine brojnim uredbama uredile rad arhiva, a potom je kratkotrajno prva austrijska uprava, a potom i francuska arhiv podebljala brojnim spisima. Procvat doživljava za vremena druge austrijske vlasti, podsjetio je Gverić, kazavši kako je Zadar bio arhivistički centar cijele Dalmacije i Boke Kotorske.
– 101 godinu, kroz tri generacije obitelj Bettner upravljala je arhivom – djed, otac i unuk. Arhiv je pratio sve turbulentne događaje koje su naš grad zadesile. Političke su okolnosti izravno utjecale.na sudbinu arhiva, pogotovo kada su Talijani organizirali transport najvrjednije mletačke građe u Italiju, a ista je 1949. godine nama i vraćena.
Promijenili smo brojne adrese i upravitelje, ali nikad poslanje, naglasio je Gverić, rekavši kako su od 1965. godine na istoj adresi u Foši.
Digitalizacija
– Upravno – politička povijest Dalmacije koju čuvamo od nemjerljive je važnosti za europsku i hrvatsku povijest, naročito za zemlje s kojima smo dijelili vlast. Digitalizacija nam je omogućila zaštitu građe od propadanja i još lakši pristup korisnicima. 200 tisuća snimaka već je dostupno, a taj će broj samo rasti. Usmjereni smo ne samo na povijest, već i sadašnjost, jer buduća se arhivska građa stvara svakog dana. Servis smo javne uprave i građanstva, upozorio je Gverić.
Upućeni su, kaže, na sve druge gradske obrazovne institucije, naročito Sveučilište.
– Upravo su ljudi kroz stoljeća zaslužni za sva naša postignuća i ovo je njihov dan, dodao je Gverić.
Ivan Šimunić, pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Zadarske županije poručio je pak kako su već u antici narodi shvatili potrebu čuvanja važnih dokumenata i spisa.
Povijesni dragulji
– DAZD je jedan od najstarijih arhiva i čuva najvažnije povijesne dragulje iz vremena brojnih uprava i simbol je svih političkih previranja. Djelatnost arhiva itekako vidljiva. Neizostavan je dio akademske zajednice i mjesto susreta, znanja i mira, kazao je Šimunić, dodavši kako upravo mir arhiv čini mjestom ugode.
Branko Dukić, zadarski gradonačelnik istaknuo je ponajprije kako ovaj jubilej ne govori samo o prošlosti, već i o kontinuitetu Zadra kao središta znanja, politike i kulture kroz stoljeća.
– DAZD skrbi o jednoj od najvažnijih cjelina naše povijesti, pletući tako povijest Zadra i Europi. Nepresušan je izvor novih spoznajno našem društvu i stup je našeg grada. Otvoren svakoj suradnji i posjeti. Čini nas ponosnima na vlastitu prošlost i odgovornima prema budućnosti.
Svjesni njene moći za zajednicu, ta je odgovornost još veća. Budimo zato Zadrani kojima će se naši potomci ponositi, rekao je Dukić.
Važna ustanova
Rektor Sveučilišta u Zadru Josip Faričić naglasio je kako je DAZD ustanova koja čuva povijesne primjerke starije puno više od 400 godina.
– Govoriti o ovoj ustanovi znači govoriti o timu koji pažljivo brine o toj građi. Strahopoštovanje prema povijesti, onima koji su ju stvarali i čuvali dokumente, odlike su dobrih arhivista. Kada govorimo o simbiozi između naše dvije institucije, Sveučilište bez Arhiva ne bi moglo normalno funkcionirati, rezimirao je Faričić, poručivši kako proučavati povijesno gradivo znači imati neposredan doticaj s argumentima, uranjati u prošlost i stvarati narativ koji se ne zasniva na interpretaciji mogućeg.
Ivica Poljičak, državni tajnik Ministarstva kulture i medija kazao je kako ova obljetnica upućuje na mnoge slojeve koji čine čovječanstvo.
– Arhivi su svijet tišine i šušnja papira. Oni su u korijenu identiteta budućih naraštaja. Arhiv živim čine oni koji čuvaju i proučavaju njegovu baštinu.
Dom povijesti
Napravili su iskorak u suvremenost i uključili se u projekte digitalizacije kulturne baštine. Znate što želite i kakve standarde svoje djelatnosti želite njegovati. Očekivanja od vas su zato velika, poručio je Poljičak, dodavši kako DAZD ima privilegiranu poziciju.
– Zvuk tišine pomalo mijenja rad za računalom. Današnji arhiv ima zvuk računala na kojem je izrađena i monumentalna monografija ove institucije, koja snažno govori o zadarskom identitetu, dodao je Poljičak.
Rade Šimičević u svojstvu izaslanika predsjednika Hrvatskog Sabora kratko je poručio kako je Arhiv stup zadarskog identiteta.
– DAZD je, kao dom naše povijesti, mjesto tišine, znanosti i stoljetne tradicije, kazao je Šimičević.
Predsjednik RH Zoran Milanović na kraju je naglasio kako je 90 – ih kao apsolvent prava u sinjskom franjevačkom samostanu pokušao pronaći korijene svoje obitelji. Isporučeno mi je težačko obiteljsko stablo do početka 20. stoljeća, a ostatak je bio upravo u zadarskom arhivu.
Bogata povijest
– Sretan sam što danas osjećam to mjesto, pa čak i njegovu povijesnu prašinu. Riječi lete u zrak, a dokumenti ostaju i za njih se uvijek možemo uhvatiti. Kompleksni i višeznačni. Dokazi ponašanja vlastodržaca. Zapisi nisu samo prošlost, već i budućnost.
Pismenost je zato potka razvoja društva. Bi li ovog arhiva bilo da su povijesne mijene bile drugačije, kazao je Milanović, dodavši kako je ovaj grad svoje slavenstvo živio i prije DAZD – a, kroz djela pisana našim jezikom.
– Sve je to Zadar stavio na svjetsku kartu povijesti i znanosti. Grad s idejom i ambicijom da, kao što niti jedno veliko djelo ne nastaje preko noći, dalje raste i razvija. Baš kao i Državni arhiv u Zadru.
Ovaj je grad velik u Hrvatskoj povijesti, grad na klackalici. Kompleksan, drugačiji obilježen hirovitom poviješću, zaključio je predsjednik Milanović.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja