Foto: Đurđa Baljak
Privatne arheološke kolekcije nisu rijetkost kod nas, a još manje u Europi. Tako je Arheološki muzej Zadar, u suradnji s Gradskim muzejom Nova Gradiška, priredio izložbu »Tragovi rimske vojske u zbirci Josipović«, a koja svakako može stati uz bok i najbogatijoj zbirci te vrste koja se čuva u Arheološkom muzeju u Zagrebu.
Autori izložbe su Marija Mihaljević, Ivan Radman Livaja i Ana Pavleković Žeruk, dok je kustosica Timka Alihodžić. Izložbu su predstavili ravnatelj Arheološkog muzeja Zadar Jakov Vučić, voditeljica Gradskog muzeja Nova Gradiška Marija Mihaljević te Ana Pavleković Žeruk.
– Skupljanje starina ima dugu povijest, pa je tako interes za predmetima baštine zabilježen je još u antičkim vremenima, dok je od razdoblja renesanse kolekcionarstvo postalo iznimno raširena zanimacija među bogatima i moćnima, pa tako mnoge plemenitaške zbirke koje vuku porijeklo od 16. ili 17. stoljeća danas čine temelje arheoloških zbirki velikih europskih muzeja, od Rima i Firence, preko Beča, do Pariza i Londona, piše Ivan Livaja te nadodaje kako fenomen kolekcionarstva antičkih predmeta nije nestao u 20. stoljeću, dapače, no s razvojem formalno-pravnih okvira očuvanja povijesne baštine, muzeja i institucionalne arheologije, između kolekcionara s jedne strane, te arheologa i muzealaca s druge, počelo je na vidjelo izlaziti sve veće razmimoilaženje u pristupu arheološkim artefaktima.
Međutim, još uvijek postoje kolekcionari koji su prije svega entuzijasti i zaljubljenici u prošlost, ljudi koji ne sudjeluju u devastaciji arheološke baštine zbog niskih materijalnih pobuda. Donald Josipović je upravo takav čovjek, iskreni zaljubljenik u povijest, osoba iznimno zainteresirana za rimsku baštinu. Njega, naime, posebno zanima antička vojna povijest, posebice rimska vojska, a sreća je htjela da mu u ruke dođe cijeli niz predmeta koje su rabili upravo rimski vojnici.
Govoreći o tome Josipović je kazao kako je još kao dječak htio biti arheolog.
– Međutim, obiteljski posao me odveo u druge vode, ali je ostala ljubav prema arheologiji. U tom obiteljskom poslu sam se susretao s ljudima koji su radili na brodovima, odnosno regulaciji plovnog puta te su oni prilikom jaruženja pijeska pronalazili u rijeci Savi razne povijesne predmete. Otkupio sam te predmete od njih, a neke sam čak dobio kao dar.
Tako sam dugi niz godina prikupljao predmete iz svoje današnje zbirke. I tako je sada došlo vrijeme da tu zbirku prezentiram široj javnosti. Ovim putem bih se zahvalio Gradskom muzeju Nova Gradiška i Arheološkom muzeju Zadar, ali i svima koji su sve ovo omogućili, kazao je kolekcionar Josipović te dodao kako ova izložba sadrži 51 predmet koji se uglavnom odnose na rimsku vojnu opremu, od mačeva, koplja, kaciga, fibula te luksuznih bodeža s ukrašenim koricama.
Pored rimske vojne opreme, u svojoj kolekciji je imao i artefakte iz prapovijesnog i brončanog razdoblja, ali se oni sada nalaze u Gradskom muzeju Nova Gradiška kao dio stalnog izložbenog postava.
– Arheološki muzej Zadar je prvi muzej koji je ugostio ovu izložbu, kazao je Josipović te dodao kako se nada da će u budućnosti ona postati putujuća izložba.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja