Subota, 5. travnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

11 C°

GORAK OKUS

Kolači i torte mnogim Zadranima postali luksuz! 'Iako su sastojci postali jako skupi, opet je jeftinije...'

Autor: Doris Babić

25.02.2025. 12:59
Kolači i torte mnogim Zadranima postali luksuz! 'Iako su sastojci postali jako skupi, opet je jeftinije...'

Foto: MISLAV KLANAC



Kolači i torte oduvijek su neizostavan dio proslava i obiteljskih okupljanja, ali i slatki ritual koji začini često užurbanu svakodnevnicu. Osim gastronomskog užitka, miris i okus svježe pečenih kolača ispunjava nas toplinom, nerijetko i nostalgijom, podsjećajući nas na uspomene i trenutke provedene u kuhinji s našim najmilijima. A premda su danas kolači postali svojevrsni oblik umjetnosti, s pažljivo osmišljenim dekoracijama koje ih pretvaraju u malena remek-djela, njihova simbolika uvijek je ista, ostaju mali slatki gušti koji povezuju.


Realne cijene, ili…


U skladu s tim, oduvijek opravdano zauzimaju posebno mjesto u gastronomskoj ponudi našeg grada, doduše nekad su na tronu bile fritule, kroštule i rafioli, a danas su to malo suvremenije delicije. Međutim, posljednjih je godina sve izraženiji trend enormnog rasta cijena, određene slastice s vrhunskim sastojcima dosežu iznose koji su prije bili rezervirani samo za prestižne restorane, stoga je uživanje u kolačimai postalo – luksuz.


Kao glavne razloge zasigurno valja navesti rast cijena sirovina poput brašna, šećera, jaja i maslaca, zatim troškove poslovanja, skuplje najamnine i veće plaće radnika. Svejedno, nameće se pitanje je li rast cijena u zadarskim slastičarnicama uistinu odraz realnih troškova ili se, barem djelomično, radi i o iskorištavanju turističkog potencijala grada.




Kako bismo provjerili cijene i razmišljanja naših sugrađana, napravili smo đir po gradu, a potragu za slatkim blagom započeli smo u tradicionalnoj Danici u kojoj u svako doba godine ima ljudi koji ipak mahom ispijaju jutarnje kave, bez slatkog sa strane.


A ako poželite prigristi nešto u ovoj slastičarnici, za primjerice štruklu od sira ili jabuke izdvojit ćete 2 eura, za krempitu 2,50 eura, za komad torte sa sve popularnijim pistacijem 3,50 eura, kao i za komad zadarske torte ili tiramisu.


Ove cijene možemo ocijeniti i dalje kao pristupačne, a svoju kvalitetu slastice neupitno opravdavaju dugogodišnjim postojanjem i statusom.


LJUBICA


Kolač s pogledom


Ako vam je manje važna lokacija guštanja u šećeru, možete u Bobisa na Kalelargi kupiti 440 grama mađarice za 4,30 eura, a za deset centi više 380 grama pite s orasima, dok kilogram mandulata iznosi – 22 eura.


Isto tako, Mlinar ima bogatu ponudu torti, a cijene variraju od 25 do 35 eura, npr. torta od čokolade i kokosa iznosi 25,60 eura, torta jaffa 32 eura, a ona s pistacijem 35 eura. Nude i kilogram domaćih kolača za 15 eura, 400 grama mađarice s nugatom za 6 i brojne druge proizvode.


Poslužit će to za neka slavlja i okupljanja, premda je i dalje puno povoljnije biti sam svoj slastičar, ali teško da će netko kupiti cijelu tortu onako, za svoj gušt, za ovu i ne baš simboličnu cijenu.


A kada bismo spomenuli kolač s pogledom, zasigurno biste odmah pomislili na Forum, tu filmsku kulisu koja je nezaobilazna točka svih posjetitelja, a i Zadrana kada odluče ići »u grad«. Taj doživljaj, uz tortu od kreme, karamele i jabuke platit ćete 3,10 eura, bisvit s jabukama 2,50 eura, čokoladni souffle 3,40 eura, tortu od bijele čokolade i brusnica 4,20 eura.


Najviše stolova bilo je popunjeno u Art kavani, premda su cijene njihovih kolača najviše. Primjerice, komad nugat torte 5 eura, komad ledenog vjetra 5,50 eura, planetarno popularni Dubai 6 eura, cheesecake s maraškom 5 eura, krempita 4,50 eura…


Da, cijene nisu skromne, no sudeći prema interesu koji godinama ne jenjava, proizvodi su zaista kvalitetni, a valja napomenuti da je riječ o itekako ugodnom ambijentu, pažljivo uređenom interijeru i da je osoblje uvijek, što bi se reklo, na razini.


Sve više slastičarnica nudi i dostavu putem Glova, no uvjet je naručiti barem dva komada, stoga nećete ni u kojem slučaju proći ispod 8 eura.


Boris Marušić


Nekad i sad


Dakle, ako hipotetski, četveročlana obitelj odluči nedjeljom počastiti se pićem i kolačem u gradu, to će ih, ne tako davno, pristupačno i često druženje, stajati oko 30 eura što je, ako vas treba podsjetiti, nekadašnjih 226,04 kuna.


Opet ne tako davno, za taj ste novac mogli s obitelji na ručak, ali… Nekad bilo, sad se s tugom spominjalo.


Usporedbe radi, prije uvođenja eura, prosječna cijena kolača iznosila je od 15 do 20 kuna ili 1,99 do 2,65 eura, a kava 10 kuna, tj. 1,33 eura. Tada bi naša zamišljena četveročlana obitelj za iste artikle potrošila oko 17 eura ili 128,09 kuna.


Srećom, stariji sugrađani uglavnom kažu kako ih ove cijene ne brinu previše jer nemaju naviku odlaska u slastičarnicu, dok drugi ističu kako su se zbog poskupljenja u ugostiteljskim objektima sve više okrenuli onome »sâm svoj slastičar«.


– A ne jedem kolače, nisam u mladosti, ne moram ni sad, tako da ne pratim cijene kolača u slastičarnicama. Pojedem nekad doma, ali ne pravim, ne znam ništa o sastojcima, ima tko o tome brine, kaže gospodin koji je htio ostati anoniman i koji je prokomentirao kako ne jede ni burek jer više onog pravog bureka nema.


Karla Vukšić


Dobro »odvagnuti«


Ni gospodin Boris Marušić ne ide u slastičarnice, već ponekad pojede slatko kod kuće.


– Sastojci jesu skupi, a sve je skupo, onom koji kupuje uvijek je sve skupo, a onome tko prodaje jeftino, govori Marušić.


S druge strane, Ljubica voli otići s prijateljicama na kavu i kolač, ali ne prečesto, možda jednom u dva mjeseca.


– U gradu i nema previše izbora, odemo tamo gdje nam je tada usput. Da, sve je poskupjelo, pa i kolači, ali na kraju krajeva to je luksuz, zaista ne mora svatko ići u slastičarnu. To se može izbjeći, dok je recimo hrana neophodna, kazuje Ljubica.


Karla Vukšić ističe kako su kolači preskupi pa ih radi kod kuće, iako su i sastojci sve skuplji.


– Iako su sastojci postali jako skupi, opet je jeftinije napraviti doma nego ići negdje jesti kolač. Naravno, uvijek se ide u društvu, to ispadne preskupo. Isplati se jedino ići u slastičarnu Allo na Smiljevcu, govori Vukšić čiji je djed do sedamdesetih držao slastičarnicu na mjestu današnjeg kafića Toni.


U svakom slučaju, isplativije je raditi slastice kod kuće, no i dalje treba dobro »odvagati« koje točno i koliko često. Prije je bilo nepisano pravilo da se nedjeljom iza obiteljskog ručka jedu kolači, a sad, nažalost, rijetki mogu djeci dati barem manju čokoladu, od dva eura.


Posebne prilike


Uglavnom, ako odlučite »odriješiti kesu« i napraviti kolač, svakako će vam zatrebati brašno, za kilogram robne marke izdvojit ćete od 0,74 do 0,80 eura, za kilogram šećera 1,09 eura, za 10 jaja 2,45 eura, čokolade za kuhanje koštaju rekordnih 2,25 eura, prašak za pecivo 0,24 eura, ista je cijena i vanilin šećera, dok je 125 grama maslaca 2,89 eura, cijena 150 grama lješnjaka iznosi 3,15 eura…


Na koncu, nekad uobičajena navika odlaska u slastičarnicu sada je nažalost rezervirana za posebne prilike, stoga se mnogi okreću domaćoj izradi slastica kako bi barem donekle smanjili troškove, a ne odrekli se svojih malih gušta. A nažalost, s obzirom na poskupljenja sirovina, teško je, pa i nemoguće, očekivati kako će se u skoroj budućnosti pronaći ravnoteža između kvalitete i pristupačnosti. Jasno je i neupitno da više brinu druga poskupljenja kao što su hrana, režije, podstanarstvo i ostalo neophodno za život, no gdje smo ako se odreknemo svega što volimo, preživljavajući i brojeći sitne euriće, od plaće do plaće…