Srijeda, 30. listopada 2024

Weather icon

Vrijeme danas

23 C°

KNEŽEVA PALAČA

[FOTO] Vrhunska talijanska umjetnost stigla pred zadarsku publiku

Autor: Nikolina Lucić

02.03.2023. 20:34
[FOTO] Vrhunska talijanska umjetnost stigla pred zadarsku publiku


Nakon opusa Ratka Petrića “Baciti istinu u lice” i zbirke Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti “Jedan svijet”, Narodni muzej Zadar i Dvije Palače ugostili su još jednu kolosalnu izložbu svjetske umjetnosti. “Umjetnički obrt. Remek-djela iz Palazzo Madama”. Izložba najfinijih primjeraka talijanske obrtničke umjetnosti, vrhunac je 20-godišnje suradnje Talijanskog instituta za kulturu u Zagrebu i odjela Muzej grada Zadra Narodnog muzeja Zadar.


Izložba Muzeja antičke umjetnosti iz Torina – Palazzo Madama realizirana je pod pokroviteljstvom Veleposlanstva Republike Italije i predstavlja posvetu vrhunskom talijanskom stilu kojem se divi cijeli svijet zbog savršenstva koncepta i tehnika izrade luksuznih predmeta, usvojenih tijekom niza stoljeća u službi dvora i trgovine.


Ravnateljica Narodnog muzeja Zadar Renata Peroš na svečanom je otvorenju kazala kako su pregovori za izložbu počeli još prije godinu dana.




– Suradnja Narodnog muzeja Zadar i Talijanskog instituta za kulturu traje već više od dva desetljeća. Ova je izložba njezina kruna. Luksuzni predmeti koje danas imamo priliku vidjeti neki su od najsvjetlijih primjeraka torinske kuće umjetnosti, a obuhvaćaju period od kasnog srednjeg vijeka do 18. stoljeća.


Umjetnost je to kakvu do sada nismo imali priliku vidjeti u Zadru i kakva se u povijesti nije pojavljivala na našem području, što ovoj izložbi daje još veću važnost, poručila je Peroš i zahvalila se svima koji su radili na projektu realizacije ove velike izložbe.


– Ova je kuća umjetnosti i kulture jedinstven prostor u kojem se spaja staro i novo, moderno i tradicionalno, dodala je Peroš.


Vrijedne umjetnine


Čak 109 umjetnina torinskog Palazzo Madama u jedinstvenu su i nezaboravnu cjelinu povezali kustosi Emilio Alberti i Mauro Zocchetta. U samom se postavu jasno vidi upotreba različitih materijala i stilova – od bjelokosti, drveta, kameja, porculana, tekstila, metala, stakla, emajla i keramike.


Građani imaju jedinstvenu priliku vidjeti primjerke od rane renesanse do konca 19. stoljeća. Koncepcija postava uvjetovana je težnjom za što jasnijom komunikacijom, odnosno uspostavljanjem dijaloga.


Foto


Izložba talijanskog umejtničkog obrta u Kneževoj palači


avatar

Snimio: Luka Jeličić


02.03.2023. 20:33


















Galerija

Foto: Luka Jeličić


Ideja izložbe je prikazati jasnu dihotomiju u pristupu oblikovanja djela umjetničkog obrta koja uopće nije zastupljena na našem području spram one s direktnim utjecajem venecijanskog i austrijskog kulturnog kruga. Cilj ove izložbe je potaknuti i zaintrigirati posjetitelje za pažljivo odabrana djela Palazzo Madama.


Giovanni Carlo Federico Villa, direktor Palazzo Madama i autor kustoske koncepcije izložbe, kazao je kako se Palazzo Madama sastoji od mnoštva dijelova i tisuća umjetnina koje predstavljaju vrhunac talijanske umjetnosti.


– Sa 120 tisuća artefakata predstavlja jednu od najvrijednijih zbirki primijenjene umjetnosti na svijetu. Kada su nas pozvali da pogledamo prostor Kneževe palače, odmah smo bili oduševljeni mogućnostima ovog prostora bremenitog poviješću, vraćajući Zadru titulu bisera Mediterana, kazao je Villa, naglasivši kako svaka prostorija donosi jedan u osnovi sirov i grub materijal.


– Ali, zahvaljujući vještini majstora, transferiran u drugu sferu kroz plemenit i dragocjen predmet, umjetnost dostiže svoju najveću visinu. Iz prostorije u prostoriju pratimo vještine majstora koji slave najbolje od svake umjetničke epohe i pričaju priču koja se raspliće kroz 600 godina povijesti.


Zahvaljujem se stoga od srca zadarskim, ali i zagrebačkim kolegama, koji su s nama na ovoj izložbi radili godinu dana, koliko nam je trebalo da dosanjamo ovaj san, poručio je Villa, dodavši kako je Veleposlanstvo podupiranjem ovog projekta još jednom oživjelo zajedničku povijest naših naroda.


Blago umjetničkog obrta


Mnogi izloženi eksponati nikada nisu bili prisutni na području Zadra, mada dijelimo dugu povijesnu liniju s Italijom. Stoga izložba “Umjetnički obrt. Remek – djela iz Palazzo Madama” predstavlja svojevrsni nastavak stalnog postava Odjela Grada Zadra “Šest salonskih priča”.


Za razliku od Palazzo Madama, gdje u izložbenom prostoru možemo pratiti neprekinuti povijesni slijed, Kneževa palača je prostor koji je kroz stoljeća doživio velika oštećenja. Iako je vjerojatno imala svoj inventar umjetničkog obrta i namještaja, on nije sačuvan. Predmeti iz “Šest salonskih priča” sakupljeni su iz ruševina nakon Drugog svjetskog rata.


Gian Luca Borghese, direktor Talijanskog instituta za kulturu kazao je kako mu je iznimna čast biti u Zadru u ovako važnom trenutku.


– Ova je izložba plod jedne bremenite i dugogodišnje suradnje institucija i stručnjaka s obje strane Jadrana. Valja se zahvaliti na podršci svima kojima je važno da ova izložba pokaže svo bogatstvo talijanskog umjetničkog obrta. Posebno je vrijedno da je ona realizirana u palači u kojoj je stolovala venecijanska vlast i čija arhitektura odiše našom zajedničkom kulturom i povješću, kazao je Borghese, dodavši kako prikazane umjetnine, već viđene i poznate na ovim prostorima, govore o umijeću talijanskih umjetnika.


– Prilika je ovo i javnosti predstaviti Palazzo Madame i njezinu povijest, kao i ono što vi imate ponuditi talijanskoj javnosti. Ovo je značajan trenutak koji daje zasluženu vidljivost svima koji su bili dijelom ovog projekta, rekao je Borghese, dok je Dina Bušić istaknula kako kultura u Kneževoj palači već šest godina intenzivno živi.


– Dvije Palače su već ugostile dvije neizmjerno važne izložbe i time potvrdile svoje mjesto na domaćoj kulturnoj i izložbenoj sceni. Naši su stručnjaci imali priliku znanja razmjeniti s talijanskim kolegama i jedno drugima pokazati najbolje od Zadra i Torina, poručila je Bušić.


Jedinstveni primjerci


Od povijesti bjelokosti – preko trgovačkih puteva, srednjevjekovne upotrebe i tehnika, do radionica u kojima se obrađivala, izložba se pretače u teme intarzije, mikroskulpture i intarziranog namještaja, te gema, kameja i staklene paste između srednjeg vijeka i neoklasicizma.


Na istu su vremensku os smješteni i uvezi, a zatim i povijest majolike. U to vrijeme talijanski keramičari obnavljaju islamsku tradiciju ukrasnim motivima nadahnutim gotičkim i renesansnim repertoarom, ali i kineskim porculanom, šireći pritom paletu boja.


Prikazuje se, nadalje, novost koju je donijelo korištenje boja za oslikavanje priča na bijeloj površini keramike. Prelazi se, zatim na porculan, da bi na koncu izložba bila zaključena velikom temom veza i tekstila, čiji je značajan dio bio izložen na Izložbi tkanina i čipki organiziranoj u Rimu 1887. godine.


Anuška Deranja Crnokić, ravnateljica Uprave za arhive, knjižnice i muzeje, izaslanica ministrice kulture i medija, dodala je kako je izložba vrhunac zadarske kulture. Ovo je jedna od najatraktivnijih domaćih izložbi ove godine.


– Specifične tehnike, vezane uz pojedine regije i radionice kroz 109 umjetnina predstavljaju vrhunsko umijeće oblikovanja u brojnim materijalima i tehnikama. Te su umjetnine dio jedinstvenog umjetničkog izričaja. No, one su jednako umjetničke i funkcionalne, poručila je Deranja Crnokić.