
Foto: LUKA JELIČIĆ
Djelatnici zadarske »Čistoće« i ove će godine skupljati jelke, koje su završile svoj »posao« uveseljavajući nas za božićne blagdane. Tisuće božićnih drvaca koje su ukrašene i osvjetljenje nas tjednima podsjećale na najljepše razdoblje u godini, pravilnim odlaganjem tako mogu dobiti »novo sutra« i recikliranjem se iskoristiti u poljoprivredi i vrtlarstvu.
Reciklažna dvorišta
Pravilnim se odlaganjem i recikliranjem od starih božićnih drvaca tako može imati puno koristi – od proizvodnje električne i toplinske energije, do zaštite biljaka u parkovima i na zelenim površinama. Bilo da ste svoje božićno drvce već raskitili ili ga pak kao broji Zadrani planirate držati do blagdana sv. Stošije, »Čistoća« i ove godine ima savjete i upute o tome kako i gdje baciti stara božićna drvca kako bi ona uspješno stigla do reciklažnih dvorišta.
– »Čistoća« svake godine nakon božićnih i novogodišnjih blagdana organizira prikupljanje odbačenih prirodnih božićnih drvca pa je tako i ove već započelo navedeno prikupljanje, a građani svoja drvca trebaju odložiti pokraj spremnika od 1.100 litara ili posuda 240/120/80 litara u koje odlažu komunalni (kućni) otpad i to najpoželjnije u ranim jutarnjim satima kako bi se izbjeglo moguće nastajanje štete od paljenja ili drugih oblika uništavanja istih, što se događa uglavnom u noćnim satima, upozorila je Vesna Đili, pomoćnica rukovoditelja Odjela upravljanja odlagalištem za poslove promidžbe i edukacije, dodavši kako građani mogu svoja drvca odložiti i u spremnike u reciklažnim dvorištima u Diklu i Gaženici svakim radnim danom od šest sati ujutro do 20 sati, a subotom do 16 sati.
Koriste se za vrtlarstvo
– Božićna drvca djelatnici »Čistoće« prikupljaju odvojeno od ostalog otpada – miješanog komunalnog i reciklabilnog jer spadaju u biorazgradivi otpad. Prikupljena drvca odlažu se za na to posebnu plohu za biorazgradivi otpad nakon čega se predaju ovlaštenom sakupljaču s kojim imamo potpisan ugovor, jer ono što mi uvijek savjetujemo i sada je na snazi, a to je da postoji nekoliko boljih načina na koji se može reciklirati staro drvce i iskoristiti ga se za vrtlarstvo ili zanatske projekte od malča – materijala kojim se zagrću biljke, odnosno prekriva prostor oko biljaka radi sprječavanja rasta korova i dekoracije do različitih ukrasa, umjesto da ga se jednostavno baci zajedno s komunalnim ili reciklabilnim otpadom, zaključila je Đili.
Osim prirodnih božićnih drvaca, građani koji posjeduju umjetna drvca ili pripadajuće ukrase koje više ne žele koristiti, mogu ih pravilno zbrinuti u najbližim reciklažnim dvorištima, koja su otvorena tijekom cijele godine. Ovaj korak omogućuje omogućuje otpada i doprinosi zaštiti okoliša.
najnovije
najčitanije
KK Zadar
Premijer liga, 31. kolo
U utakmici za prestiž Zadrani nadigrali Cedevitu Junior
Zdravlje i ljepota
proljetna depresija
Dulji dani i više svjetla ne znače i bolje psihičko stanje
Kultura
DRUŠTVENA SRIJEDA
Alpinist Mario Celinić gostovao u Zadru i predstavio svoju knjigu
Crna Kronika
PRESUDA suda
Kupač zadobio po život opasne ozljede u Pašmanskom kanalu. Dobio pola odštete jer je kriv koliko i gliseraš
Kultura
ženska solidarnost
Šibenska autorica Maja Gulin predstavila svoju drugu zbirku poezije u Zadru
INFOteka turizma
Okusi otoka
Dvojica braće iz Kali – Nino i Lari – prigrlili su stoku, masline i more: ‘OPG Lungić nudi samo prvoklasno…’
Zadar
Kandidat HDZ-a za gradonačelnika Zadra
ERLIĆ: Idemo u punu profesionalizaciju gradske uprave i firmi, natječaje će nadgledati i vanjske kontrole!
INFOteka turizma
SALI
Obitelj Filipi važan je dio maslinarskog nasljeđa na Dugom otoku! ‘S maslinarstvom smo krenuli…’
Zadar
turistički smještaj
Bježe li iznajmljivači u crnu zonu? Od početka godine pao broj ležajeva
INFOteka turizma
Obiteljski posao u Ajderevcu