ponedjeljak, 14. travnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

13 C°

GOSPODARENJE OTPADOM

Čistoća Zadar vodeći partner u projektu RECIRCLE: 'Odvajanje otpada mora postati naš životni stil'

Autor: Nikolina Lucić

20.11.2024. 15:59
Čistoća Zadar vodeći partner u projektu RECIRCLE: 'Odvajanje otpada mora postati naš životni stil'

Foto: Mislav Klanac



Projekt RECIRCLE, koji je, suradnjom Agencije ZADRA NOVA i Čistoće upravo predstavljen, jačanjem kapaciteta sustava gospodarenja otpadom i zajedničkom implementacijom načela kružnog i resursno učinkovitog gospodarstva, s naglaskom na odvojeno prikupljanje otpada te njegovo recikliranje i ponovnu uporabu, odvojeno će prikupljanje otpada u našoj regiji pokušati učiniti novim životnim stilom.


Čistoća Zadar vodeći je partner, a Agencija ZADRA NOVA partner u projektu RECIRCLE koji je sufinanciran u okviru Interreg VI-A IPA Programa Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021. – 2027. Partneri na projektu su još i Ured za europske integracije, fondove, odnose s javnošću i kvalitet prema međunarodnom standardu Srednjobosanskog kantona i Grad Bihać iz Bosne i Hercegovine, te Općina Zeta i Čistoća Podgorica iz Crne Gore.


Europski cilj


Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.322.953,90 eura. Bespovratna EU sredstva su 85 posto ukupne vrijednosti projekta – tj. 1.974.510,80 eura. Proračun ZADRE NOVE iznosi 236.086,20 eura, a zadarske Čistoće kao vodećeg partnera 614.481,60 eura. Projektni partneri će provesti niz različitih edukativnih događanja s ciljem podizanja razine znanja i svijesti o gospodarenju otpadom. Rezultat projektnih aktivnosti bit će Digitalna platforma znanja o kružnom gospodarstvu za učinkovito gospodarenje otpadom koja će uključivati identifikaciju izazova i prilika u prekograničnom području, analizu provedenih aktivnosti i druge relevantne projektne informacije i preporuke za uvođenje učinkovitih i korisnih pristupa gospodarenju otpadom primjenjivih u programskom području i prenosivih na druga područja. Rješenja implementirana projektom omogućit će projektnim partnerima i drugim dionicima da koriste prikupljena znanja i prakse u nastavku provedenih aktivnosti i budućim poboljšanjima svojih sustava gospodarenja otpadom.


Foto: Mislav Klanac




– Zajedno s osam partnera iz Crne Gore i BiH radit ćemo na problematici kružnog gospodarstva. Imat ćemo priliku sudjelovati u europskom cilju da se do 2030. godine 60 posto komunalnog otpada koristi na drugačiji način. Na lokalnu se zajednicu, osim edukacijama, cilja i web platformom s potrebnim podacima o tome kako reciklirati, kazala je na početku Marina Dujmović Vuković, ravnateljica ZADRA NOVE, dodavši kako je uvijek teško promijeniti dnevne navike.


Recikliranje otpada jedna je od njih. Bilanca EU je 2,1 milijardu tona otpada, a svaka od njih ima drugačije politike njegova ponovnog korištenja.


– Vrlo je ambiciozno nadati se da ćemo dostići europske ciljeve. No, iskustvo i znanje koje imamo u svom dosadašnjem portfelju omogućuje nam da se uhvatimo u koštac s ovom tematikom, poručila je Dujmović Vuković.


Marina Dujmović Vuković, ravnateljica ZADRE NOVE/Foto: Mislav Klanac


Novi spremnici


U sklopu projekta postavit će se podzemni, polupodzemni i nadzemni spremnici na više lokacija na području Grada Zadra i Grada Bihaća te reciklomati na području Srednjebosanskog kantona.


John Ivan Krstičević, direktor Čistoće, naglasio je kako Zadar po pitanju recikliranja otpada stoji jako dobro, iako rezultati uvijek mogu biti bolji.


– Postojeće nadzemne i podzemne kontejnere zamijenit ćemo većima i estetski ljepšima. Kao korisnici moramo odlučiti što želimo od sustava i kakav grad želimo ostaviti našoj djeci. Najlakše u toj jednadžbi upravo je odvojiti otpad. Odvajanje otpada mora postati našim životnim stilom. Veliku kariku u tom procesu ima i intenziviranje procesa sanacije odlagališta u Diklu koje se zatvara kada CGO u Biljanima Donjim dobije uporabnu dozvolu, poručio je Krstičević.


John Ivan Krstičević, direktor Čistoće/Foto: Mislav Klanac


Oko 35 hektara smeća kroz nekoliko bi se godina, zajedničkim radom Grada Zadra, resornog ministarstva i Fonda za energetsku učinkovitost i zaštitu okoliša napokon trebalo sanirati i tom dijelu grada, nakon godina zanemarivanja, dati novu funkciju. Devetnaest gradova i općina u regiji ovisi o sustavu Čistoće, a kako je naglasio Krstičević, svi živimo u konzumerističkom društvu koje karakterizira ogromna potrošnja resursa, pa sve češće i njihova ponovna upotreba.


– Mi pokrivamo najveću površinu svojim uslugama, što je veliki izazov za nas, naročito tijekom ljetne sezone. U Zadru će se postaviti 15 nadzemnih i 14 podzemnih spremnika, što znači da ćemo korisnicima ponuditi veću mogućnost odvajanja otpada i smanjiti broj dolazaka naših djelatnika na kritične točke, pojasnio je Krstičević.