Foto: LUKA JELIČIĆ
Oporbena većina u zadarskom Gradskom vijeću podržala je u srijedu, na 32. sjednici, inicijativu Kluba vijećnika Akcije mladih i stavila van snage Odluku o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području Grada Zadra, zbog koje su građanima računi za smeće u listopadu porasli i po nekoliko puta. Vijećnik Ante Rubeša (AM) opisao je pri tom nove cijene smeća kao pljačku i harač.
Nakon što je uoči sjednice, u utorak, gradonačelnik Branko Dukić u priopćenju pozvao oporbu da, prije negoli izglasaju stavljanje van snage spomenute Odluke sami sastave prijedlog nove odluke, u srijedu je nešto pomirljivije predložio osnivanje povjerenstva ili radne skupine, no oporba je takav prijedlog odbila te izglasala stavljanje van snage, čime je Čistoća ostala bez pravne osnove za prikupljanje i naplaćivanje prikupljanja otpada u gradu Zadru.
Novi cjenik
Vijećnik Rubeša podsjetio je da je u travnju Gradsko vijeće izglasalo Odluku o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području Grada Zadra s ciljem da se povećaju plaće zaposlenika Čistoće, no nitko u to vrijeme, kako je istaknuo, nije govorio o cijenama odvoza. A one se nisu ni mogle znati do ljetos, kada je Čistoća donijela novi cjenik.
– Odlučili ste se uvesti harač, unatoč inflaciji i bezobraznim cijenama svega, i u toj situaciji vi ste se odlučili okomiti na najosjetljivije kategorije građanstva – samce koji su uglavnom umirovljenici, njih ste izjednačili s kućanstvima s više članova. Preko noći ste pokupili poluprazne kante, evidentirali ih i donili katastrofalne račune. Praznite kantu s dvije kese i svako pražnjenje naplaćujete 6,5 eura! Ja sam osobno za rujan dobio račun od 60 eura, upozorio je Rubeša pa istaknuo da odvoz otpada ne može biti jeftin kao kutija cigareta, ali moglo se to odrediti na puno bolji i pošteniji način. Primjerice, kako je predložio, u stambenim bi se zgradama mogao plaćati paušal od pet eura plus dodatna 2,5 eura za svakog člana kućanstva.
– Tako bi jedan umirovljenik samac plaćao 7,5 eura, a za višečlane obitelji s više od šest članova, predlažemo da Grad subvencionira šestog, sedmog i ostale članove kućanstva. Kućanstvo od četiri člana bi plaćalo 15 eura i to je realna cijena, predložio je Rubeša pa dodao da mu uz to nije jasno zašto se nije išlo na kilažu smeća, umjesto na broj pražnjenja. Na koncu, kako je istaknuo, kazne su smiješno male – 70 eura.
SDP-ov Nino Mrčela napomenuo je da se pri izglasavanje same odluke baratalo s cifrom od devet eura, odnosno o 90 posto poskupljenja. No tek sada građani su osjetili puni opseg povećanja cijena – u kolovozu im je, naime, naplaćen samo paušal, u rujnu je naplaćeno nekoliko odvoza, a tek za listopad stigli su pravi računi. Mrčela je na primjeru jednog računa naveo da je cijena s 8,5 eura porasla na 31 euro.
– Čime vi opravdavate toliko poskupljenje, pa da u Napulj odvozite smeće, to ne opravdava cijenu. Nije to nije cijena kave ni kuglica sladoleda, kako ste govorili, kazao je.
Ulice pune smeća
Vijećnik Damir Biloglav (Domino) također je upitao kako se običnom građaninu može objasniti zašto ima tri puta veći račun za dva puta goru uslugu?
– Mi smo dobili veće račune, a ulice su pune smeća. Od pet kontejnera dođe kamion i dva se isprazne, tri ostanu puta, istaknuo je.
A veliki računi za odvoz smeća iznenadili su i zadarske iznajmljivače koji po novoj klasifikaciji spadaju u nedomaćinstva. No, kako je pojasnio gradski pročelnik Robertino Dujela, razliku od prethodnog zakona koji je omogućavao više kategorija naplate, trenutačni zakon koji je donesen 2021. uvodi samo dvije kategorije.
– Zakon je predvidio da se naplaćuje iznajmljivačima tijekom cijele godine, mi smo tražili dodano mišljenje u tom dijelu, možemo li iznajmljivačima ne naplaćivati tijekom cijele godine, nego samo u četiri ljetna mjeseca. Mišljenje Ministarstva je da možemo. Ne da ne želimo prihvatiti pravičniji omjer po broju žitelja u kućanstvu, nego jednostavno ne možemo jer je zakon ograničavajući faktor, odgovorio je pročelnik.
Pročelnik Upravnog odjela za poslove kabineta gradonačelnika Ante Ćurković, također je gradske vijećnike prije izglasavanja upozorio na posljednice takve odluke, no ni to oporbu nije pokolebalo
– Imat ćemo na zakonodavnoj razini pravnu prazninu. Osim toga, nastat će financijske posljedice, kada govorimo o TD Čistoća – ako odluka više ne znači, Čistoća ostaje bez značajnih prihoda. Treća je posljedica održivost Centra za gospodarenje otpadom Biljane Donje i ugrožavanje kompletnog funkcioniranja tvrtki Eko i Čistoća. O svim detaljima sadržajno na razini odluke možemo raspravljati, ali kad dođemo do odluke o stavljanju van snage, treba voditi račun ao posljedicama, kazao je Ćurković.
Sastavljanje povjerenstva
Na to je Rubeša kontrirao da, za razliku od oporbe, izvršna vlast nije smislila ništa, ali svejedno od oporbe očekuju da glasaju po njihovom.
– Smisleno idete prebaciti odgovornost na Gradsko vijeće. Ali mi ne možemo dozvoliti da ovaj mjesec računi za smeće budu isti kao i prošli mjesec, poručio je vijećnik Akcije mladih.
Gradonačelnik Branko Dukić odgovorio je da bi se moglo napraviti povjerenstvo koje može sadržavati čelnike Čistoće, predstavnike Ministarstva, predstavnike gradskog ureda, nezavisne stručnjake koji se bave otpadom.
– Pa da sve pretresemo i zaključimo. Ako se ukine ova Odluka, možemo dobiti napuljski sindrom, kad su i oni imali smeće na ulicama. Svaka vaša odluka se odražava na javni život i treba biti oprezan. Možda je to povjerenstvo jednim dijelom izlaz, da nam okvirno kažu što su zaključili i kakva cijena treba biti, predložio je gradonačelnik.
Odluku o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području Grada Zadra Vijeće je izglasalo 22. travnja ove godine – s prisutnih 18 od 27 vijećnika – pri čemu su HDZ-ov prijedlog podržali jedino Meštrovićevi nezavisni vijećnici. Kako je Meštrović istaknuo u srijedu, povećanje cijena tada su podržali jer su se na njih vršili pritisci kako o tome ovisi plaća radnika Čistoće te zato što im je obećano da se na Diklo od početka srpnja više neće odlagati komunalni otpad.
– Tamo se opet komunalni otpad sada vozi dok ne prođe tehnički pregled u CGO-u. Mi Bokanjani, mi koji najviše patimo, morali smo izglasati podizanje cijena. Mi ćemo podizanje cijena i poništiti, da vas natjeramo da u roku misec dana riješimo problem, kazao je Meštrović, koji je za razliku od kolega iz oporbe bio otvoren i za pokretanje povjerenstva. U svakom slučaju, kako je kazao Meštrović, trošak rada i djelovanja Čistoće trebao bi, dok se ne donese nova odluka, pasti na leđa Grada koji ima novaca, a ne na leđa građana.
Iako je direktor Čistoće i na medijskoj konferenciji i za vijećničkom govornicom upozoravao na ozbiljne posljedice koje će nastupiti poništavanjem Odluke izglasane u travnju, vijećnike nije uspio uvjeriti u katastrofu koja predstoji.
Ivan John Krstičević podsjetio da cijena odvoza nije rasla godinama, a da se u međuvremenu značajno unaprijedila usluga – kao i volumen smeća, i to od 2,5 do tri puta po korisniku.
Povećanje plaća
– Čistoća je to cijelo vrijeme radila po starim cijenama. U sedam godina napravila su se dva reciklažna dvorišta. Sve je poskupilo u međuvremenu, inflacija je svima pa i Čistoći. Tijekom donošenja Zakona velika većina nas nije bila zadovoljna s prijedlogom. To sam spomenuo i ranije, pisali smo primjedbe, no zakon se usvojio takav kakav se usvojio. I u skladu s njim mi moramo formirati cijene, započeo je Krstičević.
– Kad ste izglasali Odluku u travnju, odmah smo digli plaće djelatnicima, tako smo zaustavili odlazak vozača iz firme. Cijena rada u Čistoći podigla se na mjesečnoj razini, u listopadu smo izdvojili 153 tisuće eura više za plaće nego u siječnju, za isti broj djelatnika. Sve prijedloge koje smo čuli možemo sjesti i svakoga od njih razmatrati da bude što pravedniji. Prije je cjenik bio pošteniji jer je zakon bio drugačiji, kazao je Krstičević misleći pri tom na više cijene odvoza za iznajmljivače, koji se po novom Zakonu o gospodarenju otpadom smatraju nedomaćinstvom, te samim time plaćaju veće cijene odvoza otpada. Pitali su, kako je istaknuo, i je li moguće da umirovljenici imaju nekakav popust, ali Zakon poznaje samo popust koji će pridonijeti boljem odvajanju otpada, dok za umirovljenike trebaju ići subvencije grada ili općina.
– Nema vatrogasnog rješenja, ali hitno se možemo sastati i sve te vaše prijedloge brzo možemo riješiti. Ne smijemo iz fokusa maknuti dvije stvari, a to je CGO, i što je puno bitnije, zatvaranje odlagališta Diklo. Za to nema alternative, jednostavno se moramo fokusirati da se to što prije zatvori. Hoćemo li ga zatvoriti što prije tako da izglasamo ovu odluku, ja mislim da nećemo. Moje zadnje informacije su da bi 1. siječnja CGO trebao krenuti s radom, kazao je Krstičević i ponovio da moraju svi sjesti i razgovarati o svemu što smatraju nelogičnim, nakon čega je i predsjednik Kluba vijećnika HDZ-SU, Bruno Milin, dodao da se i u Rijeci od 2022. godine po istom modelu naplaćuje odvoz komunalnog otpada.
Prebacivanje odgovornosti
– Je l’ dopire, pitao je vijećnike pa pojasnio.
– Dakle Rijeka, tamo nije HDZ! Najgore bi bilo kad bi se ova odluka stavila van snage. Nije ovo Dukić izmislio, to je zakonodavac odredio, sažeo je Milin.
– Vi biste gospodine Milin, s obzirom na to da ste iz Dikla, prvi trebali biti za ovakvu odluku. Očito ste se požurili, loše iskomunicirali i sad odgovornost prebacujete na Gradsko vijeće. Ovo je nakaradna, kriva i pogrešna odluka, vi ste vlast i predlažete odluke. Radna skupina je farsa, a to smo vidjeli na primjeru Centra za mlade, pa eto što se dogodilo. Radna je skupina napravila svoj dio posla, ali ste vi rekli da ne valja. Ništa vam ne vjerujem, sumirao je SDP-ov Radeta.
Prije nego li je Gradsko vijeće izglasalo stavljanje Odluke van snage, Rubeša je zaključio da će se na ovaj način potaknuti izvršnu vlast da žurnije riješi nastali problem.
– Nismo mi plaćeni ni zaduženi za to da donosimo odluke, vi ste izvršna vlast i to je na vama, politiziranje vam ovdje neće pomoći, zaključio je vijećnik Akcije mladih. Nakon izglasavanja te, prve točke dnevnoga reda, koja je po žurnom postupku uvrštena u dnevni red, nastavila se rasprava o preostalih 36 točaka dnevnog reda.
Na maratonskoj 32. sjednici Gradskog vijeća raspravljalo se o ukupno 37 točaka dnevnog reda, od kojih se polovica odnosila na izvješća gradskih tvrtki i ustanova, no među njima, kako je primijetio Radeta, nije bilo KK Zadar i NK Zadar.
najnovije
najčitanije
Svijet
najmanje glasova
Druga Komisija von der Leyen dobila najmanje glasova u zadnja 3 desetljeća
Zadar
SUSRET
Brojni gradonačelnici i poduzetnici u Petrčanima raspravljali o mnogim pitanjima: ‘Ovo je dokaz…’
Nogomet
NIZOZEMSKI BEK
Dumfries produžio ugovor s Interom
Svijet
odluka budućeg predsjednika
Trump: Umirovljeni general Keith Kellogg posebni izaslanik za Ukrajinu
Zadar
sjednica
BURNO NA GRADSKOM VIJEĆU ‘Mi smo dobili veće račune, a ulice su pune smeća…’
Zadar
POČIVAO U MIRU
Preminuo glazbenik Mario Šeperić: ‘Mirno spavaj anđele, živjet ćeš zauvijek u našim srcima…’
Svijet
u naselju Jocay
U Ekvadoru ubijen sin pokojnog zadarskog pjevača!
Županija
SLUČAJ BENZINSKA
Bariša Burčul svjedočio o pritiscima Općine Vir: ‘Moj otac i ja smo zbog svega morali psihijatru’
Županija
ubrzan RAZVOJ
MISTO MOJE (5) Nekad su u Debeljaku rasle “strišnje” i Titova stabla, danas niču vile i bazeni
Zadar
PRIOPĆENJE