
Foto: OSOBNA ARHIVA
Odjel za zdravstvo Ogranka Matice hrvatske u Zadru priredio je predavanje dr. sc. Borisa Dželalije, profesora emeritusa Sveučilišta u Zadru, pod naslovom »Otrovanje životinjskim otrovima«.
U Hrvatskoj se najviše stradavanja od ugriza ili uboda otrovnih životinja događa tijekom toplih mjeseci, u proljeće, ljeto i ranu jesen, dok takvih slučajeva tijekom zime nema ili su prava rijetkost. U aktivno otrovne skupine pripadaju crna udovica, poskok, pčela i slično, koje unose otrov u tijelo žrtve. S druge strane, pasivno otrovne životinje, na primjer školjkaši, nemaju poseban aparat, otrov je raspoređen po tijelu i trovanje se događa prilikom dodira ili jelom životinjskom mesa.
Zmije otrovnice
– Od svih otrovnih životinja najznačajnije su zmije otrovnice, a naša najotrovnija zmija je poskok. Obitava u suhim i krševitim dijelovima Dalmacije, dug je do 60 cm, a mužjaci i do 100 cm. Za izgled je karakteristična tamnosmeđa ili crna cik cak linija, na vrhu glave poskok ima roščić. U otrovnim žlijezdama ima 10 do 45 mg otrova, a ugrizom izlučuje količinu od 20 mg otrova, što je smrtonosna doza za čovjeka, istaknuo je dr. Dželalija te dodao kako je uz poskoka poznata i otrovna zmija riđovka koja obitava u ravničarskim krajevima i planinskim predjelima.
– Naša najmanja otrovnica je planinski žutokrug koja nastanjuje Dinaru i Velebit, manje i uz rijeku Cetinu. U Republici Hrvatskoj dvije su zmije poluotrovnice – zmajur i crnokrpica. Njihov ugriz izaziva samo blaže lokalne reakcije. Crnokrpica se sa svojim leopardovim uzorkom kože, crvenkastim očima i okruglim crnim zjenicama, smatra najljepšom hrvatskom zmijom, kaže dr. Dželalija te ističe kako zmije napadaju samo u obrani, kada se osjete ugrožene.
Što učiniti kod ugriza?
– Kod naših zmija dominiraju hematoksinski otrovi, a u tropskih otrovnica neurotoksini. Neki od načina prevencije zmijskog ugriza su nošenje dobre odjeće i obuća, u staništu zmija treba hodati po stazama, ostati smiren i pribran u njezinoj blizini. Jakim udaranjem noge u tlo ili lupkanjem štapa zmija će pobjeći. No, ako dođe do ugriza, potrebno je odmah potražiti liječničku pomoć. Ne smije se primjenjivati povezivanje, ne rezati ranu nožem i slično i ne pokušavati isisati otrov. Potrebno je mirno sjediti ili ležati, imobilizirati ruku ili nogu na kojoj je ugrizna rana, skinuti prstenje i satove prije negoli dođe do oticanja ekstremiteta. Mjesto ugriza treba prekriti čistim i suhim oblogom, označiti rub otekline na koži, naglašava dr. Dželalija.
Kako navodi, u Hrvatskoj su od 2005. do 2019. godine identificirana tri smrtna slučaja (2006., 2007. i 2013.) i to u Zadarskoj, Splitsko-dalmatinskoj i Ličko-senjskoj županiji.
– Potrebno je istaknuti kako su aktivno otrovne životinje i opnokrilci – pčele, ose, obadi i stršljenovi. Osobito je opasan njihov ubod u usnu šupljinu, zbog čega treba posebno paziti, upozorava dr. Dželalija, koji od paukova izdvaja crnu udovicu kao najotrovnijeg europskog pauka.
Također, govoreći o krpeljima rekao je kako ih treba što prije ukloniti s kože, budući da je rizik od infekcije veći što su duže pričvršćeni.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
SOCIJALNI I RAZVOJNI PROJEKTI
Sporazum EU-a i Europskog gospodarskog prostora Hrvatskoj daje 133,1 milijuna eura
Plodovi zemlje i mora
TROPSKA BILJKA
Bromelije su jednostavne za održavanje, a pritom i pročišćavaju zrak!
Županija
PRIVLAKA
Bogoslov Ante Nimac primljen među kandidate za svete redove Zadarske nadbiskupije
Zadar
PRIVREMENO
Ryanair ukida gotovo 300 letova iz Zadra
Svijet
ŠIRENJE
Izrael proširuje vojne operacije i zauzima dijelove Gaze
Županija
reportaža
MISTO MOJE (16) Premda u Smilčiću “niko nikog ne dira”, ipak nema tko obnoviti razrušene kuće
Županija
PRIVLAKA
Bogoslov Ante Nimac primljen među kandidate za svete redove Zadarske nadbiskupije
Zadar
otvorio se šaht
Na Meladi se izlijeva kanalizacija i širi nesnosan smrad
Zadar
stariji meta manipulacija
Zašto je bolje ugovoriti doživotno nego dosmrtno uzdržavanje? Pravnica otkriva zamke i prednosti
Zadar
PRIVREMENO