Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

Jedinstveni postav

Bivša djevojka mu poklonila škorpiona, a on stvorio izložbu

Autor: Đurđa Baljak

05.07.2024. 15:29
Bivša djevojka mu poklonila škorpiona, a on stvorio izložbu

Foto: Arif Sitnica



Prirodoslovni odjel Narodnog muzeja Zadar ugostio je predstavnike medija na jedinstveno stručno vodstvo kroz izložbu živih pauka i škorpiona, koja je otvorena 30. svibnja ove godine. Izložba će trajati do 15. rujna, a posjetiteljima zaista nudi nezaboravno iskustvo susreta s više od pedeset vrsta paučnjaka iz svih krajeva svijeta – od Amerike do Azije.


Među zvijezdama izložbe su raznovrsne tarantule, crne udovice i škorpioni, čiji terariji omogućuju uvid u njihove jedinstvene karakteristike i habitat. Mogu se vidjeti razne vrste tarantula, uključujući i neke od najvećih i najugroženijih na svijetu.


Izložene su i iznimno zanimljive vrste koje se mogu naći samo na određenim kontinentima te širok spektar crnih udovica s različitih dijelova svijeta. Osobito atraktivan dio izložbe čine škorpioni, među kojima su izloženo i šest najotrovnijih vrsta, među kojima se ističe indijski crveni škorpion kao najotrovnija vrsta.




Pritom je svaki terarij opremljen je edukativnim plakatima koji posjetiteljima pružaju informacije o specifičnim karakteristikama svake vrste, dok stručno vodstvo omogućuje dublje razumijevanje ovih životinja.


53 različite vrste


Izložba je otvorena svakodnevno od 10 do 20 sati, pružajući priliku svima da uživaju u spoju znanstvenog edukativnog iskustva i prirodne raznolikosti živog svijeta.


Prilikom dolaska, dočekala nas je je dr. sc. Snježana Vujčić-Karlo, muzejska savjetnica voditeljica Prirodoslovnog odjela, istaknuvši kako su smatrali kako je izvrsna prilika, da nakon izložbe mahovine, i nadolazeće izložbe u prosincu, ugoste upravo izložbu živih pauka i škorpiona.



Saša Čotar iz Slovenije, vlasnik ove izložbe, bavi se paucima i škorpionima već skoro 25 godina, a posljednjih osam godina organizira profesionalne izložbe poput ove. Prilikom vođenja kroz izložbu, istaknuo je kako se mogu vidjeti 53 različite vrste živućih paučnjaka.


– Posjetitelji mogu vidjeti 43 vrste pauka i 10 vrsta škorpiona. Izloženi je i najveći pauk na svijetu, divovski ptičar, kao i deset vrsta škorpiona, uključujući divovskog škorpiona iz Azije i Afrike. Među njima su i šest najotrovnijih vrsta na svijetu, kao što je indijski crveni škorpion, poznat kao najotrovniji.


Izazovna izložba


Također, mogu se vidjeti i crne udovice, koje često iznenade posjetitelje svojom malom veličinom, jer mnogi misle da su veće, objašnjava. Ovakvu izložbu, kako ističe, nije baš tako lako skupiti.


– Na izložbi su samo odrasle ženke koje se mogu kupiti, a u Europi ih neki uzgajaju. Obično se dobiju male jedinke kojima treba vremena da narastu do veličine primjerene za ovakve izložbe.


Također, iz Hrvatske će biti predstavljena jedna vrsta, crna udovica, koja još nije stigla na izložbu, ali će doći za par dana jer su ove godine kasno izašle iz kukuljica.


Teško je izložiti vrste koje nisu ptičarica jer ih je zahtjevno održavati u kolekcijama. Naime, potrebno ih je razmnožavati svake godine i čekati da narastu. S druge strane, ženke ptičarica žive od 8 do 25 godina, ovisno o vrsti, što olakšava njihovo uzgajanje i izlaganje, objašnjava Čotar.


Poklon postao posao


Na pitanje kako posjetitelji reagiraju, budući da ima opasnih otrovnih vrsta, Saša Čotar odgovara kako se neki se boje, dok su neki, s druge strane, oduševljeni.


– Obično oni koji se boje na kraju kažu da nije toliko strašno. Tako da nisam imao loša iskustva s onima koji se boje, priča nam, dodajući kako je sve započelo kao hobi kada mu je bivša djevojka poklonila prvog škorpiona, a sada mu je to postao i posao.



– Osim ove izložbe, imam još jednu kolekciju koja je izložena u Čakovcu. Iako je ovo moj posao, uvijek nekako ostaje i hobi, jer ako nije hobi, onda izložbe nisu dobre. Svaki dan trebam brinuti o njima, hraniti ih i čistiti. Učim kao da je svaki dan prvi dan.


Kada nisu na izložbi, onda su kod mene doma. Držim ih u regalu na nekoliko katova, a u kolekciji imam oko 200 životinja, priča nam ovaj strastveni ljubitelj paučnjaka.


Zaštićene vrste


Nadalje, za potrebe ove izložbe izradio je dvadeset edukativnih plakata kako bi posjetitelji, osim njegovog stručnog vodstva, mogli ponešto naučiti i sami. Kako navodi, zapravo jako malo ljudi zna više o ovim zanimljivim životinjama.


– Paneli vezani uz pauke prikazuju njihovu unutarnju građu, životni ciklus, vanjsku građu, zanimljivosti o ptičjim paucima ili tarantulama, kao i općenite zanimljive činjenice o paucima. Na primjer, najotrovniji pauk na svijetu je iz roda Phoneutria, tzv. bananin pauk.


Također su prikazane zaštićene vrste, od kojih su najugroženije one iz Indije, te informacije o hranjenju i probavi, paučini, napadu i obrani te grabežljivcima.


S druge strane, paneli posvećeni škorpionima, grabežljivim paučnjacima, pokrivaju teme poput njihovog razmnožavanja, hranjenja i probave, presvlačenja, očiju, fluorescencije i otrova, priča nam Čotar.


Izložba otvorena za škole i vrtiće


U sklopu ove zanimljive izložbe, muzejska pedagoginja Lucija Sekula naglasila je da će pripremiti edukativni program za sljedeću školsku i pedagošku godinu. Taj će program, uz stalni edukativni program, biti poslan svim školama i vrtićima u Zadarskoj županiji.


Uključivat će stručno vodstvo gospodina Čotara, tijekom kojeg će sve školske i vrtićke skupine imati priliku saznati zanimljive stvari o paucima i škorpionima. Trenutno, kako ističu, imaju u ponudi stručno vodstvo prema dogovoru, dok za najmlađe posjetitelje imaju radne listiće u obliku bojanki, raznih zagonetki, pitalica i slično.