Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

ZABRINJAVAJUĆI TREND

Alarmantno! Broj ovisnika u Zadru raste, a u svijet droge ulaze sve mlađi

Autor: Nina Vigan

18.10.2023. 08:59
Alarmantno! Broj ovisnika u Zadru raste, a u svijet droge ulaze sve mlađi

Foto: TOMISLAV MILETIC/PIXSELL



U našoj okolini, u susjedstvu, iza zatvorenih vrata, odvijaju se prave borbe osobne prirode. Zato, nikad nije previše govora o stanju s ovisnošću o drogama. Ovisnost o drogama se može dogoditi bilo kad, bilo kome i bilo gdje. Podizanje svijesti o tom problemu zadaća je svih kao pojedinca i društva, tako i medija.


Kanabis i kokain


Prema Europskom izvješću o drogama za 2023. godinu dostupnost droga i dalje je na visokoj razini u cijeloj EU, a nove i opasne tvari se i dalje pojavljuju. Kanabis je droga koja je i dalje najraširenija, a pojavljuju se i novi raznoliki proizvodi od kanabisa usporedno sa sve više sintetičkih droga. Kako navode u Izvješću, nakon kanabisa druga najraširenija droga je kokain. Nerijetko možemo vidjeti povezanost kokaina i drugih ovisnosti, nerijetko kocke koja je postala sve dostupnija mladima.


– Stanje na zadarskim ulicama nije ništa bolje nego prijašnjih godina, broj ovisnika je u porastu i to su sve mlađe osobe. Droga je i dalje lako dostupna, može se kupiti na ulici, ali i putem Interneta, kazala nam je Ivanka Matulić, predsjednica udruge Nada, koja već godinama radi na motivaciji i upućivanju ovisnika na liječenje u terapijske zajednice ili zdravstvene ustanove, pruža pomoć kod povratka s liječenja i to na način da im se pomogne u resocijalizaciji, pri zapošljavanju i što bezbolnijem povratku u normalan život. Cilj rada udruge je međusobna komunikacija roditelja, razmjena iskustava, međusobna pomoć i suradnja u rješavanju problema.




U udrugu najčešće dolaze zabrinuti roditelji i obitelj i traže pomoć ili savjet. Ovisnici su ponekad agresivni i nepristupačni, često loše fizički i psihički.


Ivanka Matulić, predsjednica Nade, Foto: Mate Komina


Vikendi opijanja


– Za mnoge je život završen i često trajno završavaju u ustanovama s dualnim dijagnozama i ostalim psihičkim poremećajima za koje nema lijeka, napomenula je Matulić.


Sve najčešće započinje u fazi adolescencije kada se počinje eksperimentirati s alkoholom pa nastavlja s drugim supstancama.


– Među mladima uglavnom prevladava mišljenje da svi piju i da se alkohol mora kušati te da time ne čine ništa loše, ističe Matulić. Mladi se žele osjećati prihvaćeni u društvu, bolje se zabavljaju kada piju, opušteniji su i razgovorljiviji, komunikativniji. Vikendi opijanja, više postaju pravilo nego iznimka.


– Odgoj počinje u obitelji, to svi znamo, iako se često žalimo na sustav ili društvo. Kad pitamo ovisnike kad i zašto su počeli uzimati drogu, najčećše je to znatiželja, nesigurnost, bijeg od stvarnosti. Roditelji su se trudili dobro odgojiti svoje dijete, ali ulica i vršnjaci koji su krenuli stranputicom su njima postali uzor te i oni žele postati takvi, prihvaćeni u društvu. Nema savršenog roditelja, svi smo mi sastavljani od uspjeha i pogrešaka. Povjerenje i ljubav između djeteta i roditelja najveća je prevencija ovisnosti, kazala je Matulić.


Foto: PIXSELL


Ima nade


Udruga surađuje s brojnim drugim udrugama, Zadarskom županijom, Hrvatskim zavodom za zapošljavanje i Gradom Zadrom koji im je bio partner na projektu »Tu sam za tebe!«


– Na projektu je radila djevojka koja je uspješno završila program. Danas je uspješna mlada žena, sretna majka. Iako je završila s poslom u udruzi i dalje je jako aktivna i svojim znanjem i iskustvom jako puno pomaže, kako ovisnicima tako i njihovim obiteljima. Svojim primjerom pokazala je kako je ovisnost izlječiva, samo se treba odlučiti i krenuti u borbu. Borba s drogom je teška, bolna i iscrpljujuća, ali kad se pobijedi dobije se nešto predivno, a to je novi život, naglasila je Matulić.


Također, važno je ovisnicima pružiti vjeru da mogu imati budućnost i dostojan život. Udruga surađuje s Probacijskim uredom te ovisnicima omogućuje rad za opće dobro, ali i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje.


– Svaki ovisnik kada se vrati iz terapijske zajednice ima veliki problem u pronalasku posla. Mnogi poslodavci imaju predrasude prema ovisnicima i nerado ih zapošljavaju. Tada se obrate nama i mi ih zaposlimo na 6 mjeseci preko mjera »javni radovi« i to im je vrlo važno jer kad se vrate jako su nesigurni i bojažljivi i baš tada im treba moralna podrška i osjećaj dobrodošlice. Do sada je ovaj program završilo 15 ovisnika, istaknula je Matulić.


Edukacijama, tribinama i javnim akcijama treba javnosti i dalje ukazivati na ovaj problem, kako bi se brooj ovisnika smanjio.