Četvrtak, 9. siječnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

13 C°

Vlada u Sabor uputila novi zakon

Dom sindikata ide Sindikalnom fondu

Autor: Iva Bucić

09.01.2025. 07:30
Dom sindikata ide Sindikalnom fondu

Foto: MISLAV KLANAC



U saborsku proceduru Vlada je prošli tjedan uputila konačni prijedlog Zakona o prijenosu vlasništva nekretnina na Sindikalni fond nekretnina i na sindikate. Riječ je o četrdesetak nekretnina na 35 lokacija, uključujući i jednu u Zadru – takozvani Dom sindikata u Ulici F. Bianchinija 2. Ta će zgrada, čim Sabor izglasa novi Zakon, postati jedna od nekretnina Sindikalnog fonda nekretnina, koji se mora osnovati u roku od 60 dana od stupanja na snagu novog Zakona.


Vodio se spor




Nekretnine na kojima su u vrijeme SFRJ pravo korištenja ili raspolaganja imale bivše društveno-političke organizacije – a riječ je o ukupno 110 nekretnina – prešle su u državno vlasništvo 1997. godine, a sindikati su se tada u roku od 180 dana trebali dogovoriti o podjeli tih nekretnina. Ako oni to ne uspiju, odluku je trebao donijeti Hrvatski sabor, no to na koncu nikada nije učinjeno. U međuvremenu je država u višegodišnjim sporovima prenosila imovinu u svoje vlasništvo, a slična je sudbina umalo snašla i Dom sindikata, pa se početkom milenija vodio sudski spor koji je Grad Zadar na kraju izgubio. U to vrijeme prva dva kata zgrade koristili su Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH), Sindikat umirovljenika Hrvatske (SUH), i Sindikat pomoraca, a na trećem katu nalazili su se poslovni prostori za koje su tvrtke plaćale najam.


Država nije vodila brigu


Kako sindikalne središnjice do danas nisu između sebe uredile imovinsko-pravne odnose, osnovna ideja Zakona koji predlaže Vlada da se većina nekretnina prebaci na zajednički Sindikalni fond nekretnina kojim bi upravljali sindikati u skladu sa sporazumom iz 2010. godine, na temelju kojeg Savez samostalnih sindikata Hrvatske stječe vlasnički udio od 32,58 posto, Nezavisni hrvatski sindikati 29,97, Matica hrvatskih sindikata 22,49, Hrvatska udruga sindikata 9,81, a Udruga radničkih sindikata Hrvatske udio od 5,16 posto. Prilikom povrata nekretnina neće biti plaćanja poreza na promet nekretninama, a s obzirom na to da da je riječ o povratu nekretnina, nije se radila procjena njihove vrijednosti. Osim Sindikalnom fonda, manji dio nekretnina diljem Hrvatske pripast će točno određenim sindikatima koji te nekretnine koriste.


Kako potvrđuje Mladen Novosel, predsjednik SSSH-a, Dom sindikata u Zadru SSSH i danas povremeno koristi, a zgradu osim njih gotovo svakodnevno koristi i Sindikat branitelja.




– Republika Hrvatska upisala se u vlasništvo te zgrade, ali nikada tu nekretninu nisu ni preuzeli ni održavali. Nisu vodili brigu ni o toj zgradi ni o ostalim nekretninama na koje su se upisali. Mi ćemo na temelju Zakona o prijenosu dijela nekretnina na Fonda za upravljanje moći konačno raspolagati tim nekretninama, a kako i na koji način, to će odlučiti budući Fond kojim će upravljati pet sindikalnih središnjica.


Nekadašnje kino Jadran


– Nama je prvenstveni interes kao SSSH-u da tu zgradu koristimo za redovno obavljanje aktivnosti do nekog trenutka kada odlučimo zajedno sa svim ostalim središnjicama koje su budući osnivači tog Fonda, da eventualno ako bude ponuda da se ta zgrada može i unovčiti, kazuje Novosel pa podsjeća da je nakon prvog čitanja u Saboru u prijedlog zakona dodana odredba prema kojoj je Fond u slučaju prodaje dužan ponuditi nekretninu najprije Republici Hrvatskoj, pa potom županiji i nakon toga općini ili gradu na čijem se području nekretnina nalazi.




Novosel pri tom podsjeća da je SSSH cijelo vrijeme održavao zgradu Doma sindikata, koliko je to bilo moguće.


– Mi smo cijelo vrijeme održavali ono što je bilo moguće i nužno održavati. Zgradu koristimo za sastanke, a u prizemlju je još velika dvorana u kojoj bi sutra mogli pustiti kino predstavu, kazuje Novosel.


U toj je zgradi, naime, prije više od 70 godina otvoreno kino Jadran, a desetak godina kasnije ona postaje Dom sindikata.