Foto: Arhiva ZL
Kvarovi u kući, nepisano je pravilo, uvijek se događaju u najnezgodnije vrijeme, recimo, tuš postane slap baš kad vam dolaze rođaci iz Njemačke, nestane vam struje čim se napokon natjerate opeglati djeci odjeću za novu školsku godinu i slične svakodnevne zgode i nezgode.
Ili smo svi pehisti ili svi živimo tempom koji nam ne dopušta usporiti, nazvati i pričekati majstora koji će stručno riješiti problem. Vjerojatno zato pokušavamo sami popravljati, uz upute na Internetu, čime uglavnom napravimo još veću štetu, pa tada ipak zovemo one spretnih ruku, npr. vodoinstalatere i električare.
Najviše popravljaju vodokotliće
Iako se svi uvijek žale da ih se predugo čeka, naš prvi sugovornik, vodoinstalater, ne bi se složio, baš suprotno, tvrdi da nema posla, barem ne kao prije.
– Posao je pao, sezona je nikakva, prošle godine sam imao po 300 poziva dnevno, sad imam oko 50, 70. Trenutno se najviše popravljaju špine, vodokotlići, odštopavanja… Sve sitni poslići, ali nema npr. adaptacija kupaonica. Za većinu popravaka možemo izaći na teren već sutradan, tvrdi nam vodoinstalater i napominje da je pitanje koliko su ti manji popravci firmama uopće isplativi.
Drugi meštar od zanata s kojim smo razgovarali ističe, pak, da i za manje poslove, kao što je,primjerice mijenjanje slavine, uvijek treba naći vremena, pogotovo kad je riječ o »starim« klijentima, odnosno onima koji su ih i prethodno angažirali.
– Ja to gledam kao odgovornost, radimo sve, i popravke i adaptacije. Doduše, klijenti znaju čekati, puno se gradi, ima posla, a nas je malo, a malo nas je jer mlade nije briga za posao. Nedostaje mladog kadra, mlade roditelje nisu naučili raditi, nemaju radne navike, ističe iskreno drugi vodoinstalater.
Na veće poslove, kao što je kupaonica, čeka se oko mjesec dana s obzirom na to da treba vremena da se organiziraju i drugi meštri, keramičari, vodoinstalateri… Najbolje je, kaže nam, unaprijed isplanirati poslove, u tom će se slučaju svi držati dogovorenog roka i neće biti nikakvog čekanja. A kada je riječ o hitnim popravcima, nastojat će, ako je to moguće, sanirati problem što prije.
– Trenutno najviše popravljamo vodokotliće, to sam baš primijetio, stvar je u tome da je voda tvrda, odnosno puna kamenca, a i puno se stanova koristi samo ljeti, bez redovnog održavanja, otkriva nam.
Skuplji materijal
A cijene su porasle jer je skuplji materijal, ali i jer je dobrih majstora prilično malo, jednostavno je; zakon ponude i potražnje. S druge strane, cijene usluga električara, kaže nam iz prve ruke sljedeći sugovornik, nisu veće u odnosu na prošlu godinu.
– Nas ima, ali svi imaju dovoljno posla. Na popravak se ne čeka puno, četiri-pet dana, a najčešće ljudi zovu zbog kvarova, zbog povećane potrošnje struje, kao i zbog velikog broja starijih instalacija, izbacuju osigurač. Prosječnu cijenu usluge nemoguće je odrediti, svaka je intervencija potpuno drugačija, kazuje nam.
Njegov drugi kolega, električar, međutim smatra da nema dovoljno radne snage, barem ne dovoljno da se u potpunosti zadovolje sve potencijalne potrebe Zadrana.
– Dugo već godina svi idu na fakultete i žele biti doktori i inženjeri, a sad se žale da su im male plaće i da su majstori skupi, otvoreno će naš sugovornik koji se uglavnom bavi provođenjem struje u novogradnjama.
Ipak, ako je neki kvar hitan, ako je netko npr. ostao bez struje, izaći će na teren i popraviti sve isti dan.
– Znamo mi i noću izaći na intervenciju, na Staru godinu, što je hitno, hitno je. Ali, jedna plafonjera nije hitna, napominje simpatično.
Bilo kako bilo, iako nam se možda čini da već sad čekamo čitavu vječnost, pitanje svih pitanja je kako će tek biti u budućnosti, ako mladi ne spoznaju vrijednosti vještina i shvate koliko su ovakvi poslovi danas – unosni i isplativi.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Kultura
Alba Miočev
Mlada zadarska slikarica osvojila Grand Prix: “Bitno je da svaki dan uđem u atelje, čak i ako ne slikam…”
Županija
TUŽNI ODLAZAK
VIŠE OD BRODA Šarini su živjeli s ‘Princem Zadra’: ‘Godinama smo radili s njim, živjeli, dizali…’
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Županija
POTPORE