Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

16 C°

NADSTANDARD

Vjetar u leđa za 19 darovitih matematičara

Autor: Nina Vigan

11.11.2023. 16:15
Vjetar u leđa za 19 darovitih matematičara

Foto: Mislav Klanac



Gimnazija Jurja Barakovića domaćin je jednog plemenitog programa koji je posvećen darovitim učenicima, ovog puta učenicima kojima je matematika jača strana. Dok je lako pronaći usluge i obrte koji nude pomoć pri učenju, malo se radi na identifikaciji i podršci nadarenim pojedincima u našim školama. Međutim, u ovom slučaju se prepoznala potreba i stoga su u proteklih nekoliko mjeseci Zadarska županija i Upravni odjel za obrazovanje, kulturu i sport, a u suradnji s Nacionalnim centrom za vanjsko vrednovanje obrazovanja proveli testiranje učenika u školama. Pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Ivan Šimunić kazao nam je da je riječ o programu Zadarske županije u kojem su željeli omogućiti nadarenoj djeci nadstandard u obrazovanju jer su radionice za rad s darovitom djecom rezultat problematike koja se teško rješava u redovnoj nastavi.


Vrsne učiteljice


– Testirali smo generaciju četvrtih razreda u osnovnim školama kojima je osnivač Zadarska županija univerzalnim mjernim instrumentima koje je izradio NCVOO i dodijelio nam ih na korištenje bez naknade. Od ukupno 809 četvrtaša u generaciji u školama kojima je osnivač Zadarska županija za testiranje je prijavljeno njih 617 od čega je njih 584 pristupilo ispitu. Jako je važno što smo u cijelom ovom procesu svim učenicima dali mogućnost testiranja. Istraživanja pokazuju da procjene učitelja o darovitosti djece nisu uvijek najtočnije. Često povučena djeca ili djeca koja su malo »življa« prođu »ispod radara«, stoga je izuzetno bitno da su svi imali mogućnost pristupiti testu i na taj način je smanjena mogućnost da je neko dijete koje je darovito ostalo neprepoznato, kazao je Šimunić.


Foto: Luka Jeličić/Ivan Šimunić


Program obuhvaća osnovnu i srednju školu, a nakon provedenih testiranja pohađa ga 19 učenika. Na testiranju su se svojim rezultatima istaknula kao darovita iz područja matematike 23 učenika, a ovoj inicijativi odazvalo njih 19 koji svake druge subote pohađaju nastavu. S djecom rade jedne od najistaknutijih učiteljica matematike na području Zadarske županije, Anita Šimac i Natalija Zvelf te Marijana Gladović, a ravnateljica Gimnazije Jelena Marasović Štefančić izrazila je zadovoljno što je škola bila u mogućnosti pružiti prostor Zadarskoj županiji.




– Treba izaći u susret, poziv je plemenit i drago nam je bilo odazvati se. Meni je jako bitno u bilo kojem pogledu poduprijeti napredak naših učenika. Lijepo je da bude programa i za napredne i za one kojima treba pomoći. Nastava se odvija svaka dva tjedna, zasad su prošle tri subote i po mojim saznanjima svi su jako zadovoljni, istaknula je Marasović Štefančić.


Posebne edukacije


Da bi se darovitost razvijala važno je imati podršku, počevši od roditelja koji su svakodnevno sa svojom djecom, no izuzetno je bitna i podrška cijelog sustava i društva. Iz Županije poručuju da se nadaju da su ove radionice vjetar u leđa koji će usmjeriti njihov talent da se razvija u što većem potencijalu, a najavljuju i širenje cijele ove priče. Potaknuti promjenama u jeziku i pojavom anglizama koji sve više potiskuju hrvatski jezik iz svakodnevne upotrebe, došli su do ideje da provedu testiranja i u području hrvatskog jezika.


– U fazi smo razrade identifikacije darovite djece iz područja hrvatskog jezika. S tim ciljem ostvarili smo kontakte s Agencijom za odgoj i obrazovanje, Sveučilištem u Zadru Odjelom za kroatistiku, te Institutom za hrvatski jezik i jezikoslovlje u Zagrebu. Ideja je u začecima, ali se nadamo da ćemo je provesti. Također, ove školske godine ostvarit ćemo suradnju s Centrom izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije u sklopu koje će škole imati priliku imenovati svoj »tim za darovite«. Timovi će imati priliku proći posebne edukacije kako raditi s darovitom djecom. Vizija je da nakon provedenog testiranja darovita djeca i dalje budu pozivana u županijski program radionica za darovitu djecu iz područja matematike. Jedna od novosti od ove godine je da će škola i roditelji dobiti informaciju ne samo o darovitoj djeci nego i o potencijalno darovitoj djeci, koja čine nekakvih 20 posto u ukupnoj generacijskoj populaciji, što je izuzetno važna informacija školi kako bi popratila tu djecu i osmislila dodatne sadržaje za njih u njihovim matičnim školama. Ova informacija moći će se dobiti putem odgovarajuće aplikacije. Svaki roditelj moći će šifrom za svoje dijete vidjeti kakav je rezultat njegovo dijete ostvarilo na ovom testiranju, objasnio nam je Šimunić.