Foto: Mislav Klanac
Ovaj vikend protekao je u znaku blagdana sv. Martina, zaštitnika vinara i vinograda. Martinje je blagdan koji ima posebno značenje za vinogradare pošto se smatra da u studenom najčešće završava vrenje i mošt se pretvara u vino. To je dan kad se otvaraju prve bačve i kad je mlado vino spremno za prva kušanja.
Udruga vinara Zadarske županije Vina ZaDar osnovana je 2019. godine radi okupljanja vinogradara i vinara s područja Zadarske županije sa željom da unaprijede i razvijaju vinogradarstvo i vinarstvo u Zadarskoj županiji. S ciljem da prošire priču, jer kako su nam rekli, vino je priča, u Udruzi su osmislili poseban program kojim su obilježili Martinje. Pet vinarija ovog je vikenda, uz prethodnu najavu, otvorilo svoja vrata te zainteresiranima ponudilo svoje mlado vino uz prigodne delicije ovog kraja. Zadrani su mogli posjetiti vinarije: Fiolić, Kraljevski vinogradi, Degarra, Škaulj i MasVin. Predsjednik Udruge, Radoslav Bobanović, objasnio nam je kako je ovo poseban događaj.
Pet jedanaestica
– Vjerujem da će ovo postati tradicija, da će se povećati broj vinarija i da će to biti jedan novi proizvod Zadarske županije u cjelini. U vinariji MasVin pripremili smo prikaz krštenja mošta koji je odradio naš svestrani Milan Miočić Stošić, uz nadzor župnika Polače don Šime Žilića. Ova manifestacija će sigurno polučiti lijepe rezultate, proširenje turističke sezone i sadržaja koji se nude. Želim čestitati svima iz zadarskog područja, a tu su i ove vinarije koje su danas u ovom programu, a jučer u Dubrovniku na Sabatini, dobile značajna priznanja u obliku zlata i srebra. Imamo dva naša šampiona iz ovog područja, Vučemilovića s prošekom i gospodina Poljaka s jednim od crnih vina. To je ljepota koja oplemenjuje naš rad, kazao je Bobanović. Potaknuti ovim riječima odlučili smo posjetiti neku od vinarija.
Makadamski put između redova vinove loze odveo nas je do mjesta gdje se stvara čarolija, u Kraljevske vinograde. Čarolija je to koja ne nastaje samo ovdje, već u mnogim drugim mjestima u Zadarskoj županiji koja obiluju izvrsnim vinom, o čemu svjedoče brojna priznanja i medalje. Vinarija Kraljevski vinogradi datira od 2010. godine. Prvo vino je bilo Pošip 2012. godine koje je onda osvojilo i nagradu za najbolji mladi pošip na Sabatini, međunarodnom susretu vinogradara i vinara, a konoba otvorena u sklopu vinograda radi već 8 godina. O Martinju u našoj županiji razgovarali smo s direktorom vinarije Zoranom Pantalonom.
– Ideja Udruge je da se proba organizirati i u našem kraju Martinje, iako je to zagorski običaj, u biti da se krene pričati o vinu našeg kraja. Imamo sve bolja vina i sve bolje rezultate na svjetskim natjecanjima. Ovo je prva godina ovakve manifestacije, krenuli smo lagano, da vidimo kakav će biti odaziv ove godine pa ćemo iduće zasigurno dati više. Kako kaže predsjednik Udruge Bobanović, imamo 5 jedanaestica. 11.11 je, a od 11 do 11 sati navečer traje događanje gdje je po cijeni od 11 eura moguće probati mlado vino uz finu hranu, istaknuo je Pantalon.
Puževi, gulaš i peka
– U našoj županiji ima oko 20-ak ozbiljnih vinarija koje rade na promociji eno-gastro turizma. Kod nas to tek zadnjih nekoliko godina kreće, Istra je već daleko ispred nas i moramo se stvarno potruditi i ponuditi, jer imamo što, i hranu i piće. U našem kraju, turist ima što vidjeti: kulturu, povijest i hranu. Osim toga, tu smo mi – čovjek je najbitniji faktor u turizmu. Plavac, pošip i crljenak su naša autohtona vina kojih nema u Italiji, Austriji i Francuskoj. To su izvorna hrvatska, domaća vina. Imamo i plavine, a plavina se koristi za proizvodnju rose vina, istaknuo je Pantalon.
Osim glazbenog programa, kao što je slučaj u vinariji Kraljevski vinogradi, i u ostalim vinarijama osmišljen je prigodan program uz mirise i okuse hrane i pića. U konobi vinarije Kraljevskih vinograda su pripremljeni puževi, gulaš i peka s janjetinom.
– U Kraljevskim vinogradima se najviše pije pošip, mada mi imamo i žilavku i chardonnay, a zadnjih godina i rose. Izbacili smo i pjenušac od rosea. Uz ova jela koja smo pripremili danas najbolje paše pošip, iako rose kao laganije vino ide možda bolje uz puže, kazao nam je Pantalon uz poziv na suradnju svih vinara u svrhu promocije.
Maraština i plavina
– Mladog vina imamo nešto danas u ponudi, ali je još daleko, ima taj šmek okus, mutno je. Vidjet ćemo koliko će se popiti mladog vina, ovo je prva godina programa pa ćemo biti pametniji za dogodine. Putovanje kreće s prvim korakom, ajmo reći da je ovo prvi korak na putovanju koje zasigurno vodi nečem. Mi vinari bi se svakako trebali malo češće družiti. Znači ne mora biti određena tema, već se samo trebamo vidjeti, družiti i izrodit će se ideje. Trebamo komunicirati, jer netko ima 10.000 boca, neko 100.000 boca, a razlika je prodati tu količinu. Imamo konkurenciju Istrijana, Slavonaca i distributera koji uvoze sve i svašta, na što, naravno, imaju i pravo. Ali mi moramo promovirati naše vino, naprimjer, trenutno radimo na tome da maraštinu i plavinu predstavimo i brendiramo, istaknuo je Pantalon.
Uz pjesmu, harmonike i gitare posjetitelji su uživali u atmosferi, dok su se mogli čuti i nazivi vina koji se naručuju za kušanje. Neki od prisutnih su se prijavili na manifestaciju, a neki su u šetnji prekrasnim vinogradom odlučili popiti čašu vina i pojesti fetu sira. Susreli smo u vinariji i Antu Kolegu, umirovljenog profesora Agronomskog fakulteta u Zagrebu, koji nam je pobliže objasnio značenje Martinja, ali i specifičnosti ovih prostora koji daju kvalitetna vina.
Ne može bolje
– Martinje je jedna zabavna, rekreacijska svečanost stvaranja mladih vina. Ta mlada vina se obično u studenom troše, uživa se u njima i gleda na to što mogu ta mlada vina dati za budućnost, kakva će biti kada sazriju. To je svojevrsni test za prvo vino. Sv. Martina se poštuje i slavi oduvijek među vinarima. Kod nas, na našem području se ta svečanost nazivala nekad Sabatina, prva subota u studenom, objasnio nam je Kolega.
– Nalazimo se ovdje na jednom vinogradarskom objektu koji je praktički na samom moru. Tu je 15 hektara vinograda i ovo je pokazni objekt za ovo područje. To znači da svi uče odavde. Ovdje ima toliko sorti koje su bile, koje su sada i koje će biti. Sorte koje će dati najbolja moguća vina. Kraljevski vinogradi, kao pokazna vinarija promoviraju vina, vinske okuse i mirise i potrošačima će pokazati ono najbolje što može pružiti ovaj vinogradarski teren. Ovo je turističko područje, tu je vinograd na prekrasnom položaju, a vino je kvalitetno jer more i nebo isijavaju sunce. Što se tiče značajki klime i uvjeta, ne može biti bolje nego ovdje. I ostale vinarije koje sudjeluju u ovom programu dijele isto podneblje, i možemo reći da ovo područje ovdje poistovjećuje sve njihove značajke. Tu su domaće sorte plavca, babića i novouvedene sorte cabernet sauvignon, syrach i merlot. Taj sortiment je tu već sigurno 70-ak godina udomaćen, premda je pošip nova, ali isto tako već udomaćena sorta. Tako da možemo ovdje dobiti najbolja domaća vina, istaknuo je Kolega.
Naše i paše
Zatekli smo posjetitelje Luciju i Marka koji su uz zalazak sunca ispijali crno vino. Zanimalo nas je što su odabrali iz ponude vina. Odlučili su se na crljenak, a Marko je odredio da je muškat idući na listi za kušanje.
– Čuli smo na radiju da se ovo događa, a inače volim posjetiti vinarije i isprobavati vina. Ovo je super manifestacija. Zašto ne popularizirati vina koja imamo, a dobra su, stvarno su dobra. Imamo svega, imamo odlična vina, ljudi u Zadru piju istarske malvazije i vina iz Slavonije, a na našem lokalitetu imamo dosta toga, istaknula je Lucija.
Naše sugovornike put možda još odvede i u neku drugu vinariju. Sunce je zašlo, i bilo je vrijeme da i mi, puni dojmova, krenemo kroz vinograd, doma. Ostavili smo za sobom zvukove zveckanja čaša i melodije dalmatinske pjesme, jer vino voli glazbu, kako nam je u jednom trenutku istaknuo Bobanović.
najnovije
najčitanije
Zadar
uskoro otvorenje
Zimski park na Višnjiku i ove godine nudi brojne atrakcije
Plodovi zemlje i mora
vremenske nepogode
Pokrajina Champagne izgubila gotovo pola uroda grožđa
Hrvatska
PREMIJER
Plenković: Uputio sam Saboru prijedlog imenovanja Irene Hrstić za novu ministricu
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Hrvatska
nalog
ICC izdao nalog za uhićenjem Netanyahua, Gallanta i vođe Hamasa
Županija
TUŽNI ODLAZAK
VIŠE OD BRODA Šarini su živjeli s ‘Princem Zadra’: ‘Godinama smo radili s njim, živjeli, dizali…’
Kultura
Alba Miočev
Mlada zadarska slikarica osvojila Grand Prix: “Bitno je da svaki dan uđem u atelje, čak i ako ne slikam…”
Županija
POTPORE
Božićnice za umirovljenike će isplaćivati većina općina i gradova u Zadarskoj županiji, donosimo iznose
Zadar
OD KALELARGE DO AUSTRALIJE
Zadarski kantautor Marin Modrić objavio svoj prvi singl: ‘Ulična svirka je kao otvorena proba…’
Zadar
OBAVIJEST HEP-A