ponedjeljak, 7. travnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

velike količine smeća

Na svakom koraku niču divlji deponiji. Kako doskočiti tom problemu?

Autor: Doris Babić

18.03.2025. 10:27
Na svakom koraku niču divlji deponiji. Kako doskočiti tom problemu?

Foto: Mame iz Zadra/FACEBOOK



Iako u Zadru imamo dva reciklažna dvorišta, u Diklu i u Gaženici, otvorena šest dana u tjedna, u kojima se besplatno može odložiti glomazni otpad i premda građani imaju pravo jednom godišnje pozvati Čistoću da odveze dva kubika glomaznog otpada, naša je priroda i dalje itekako nagrđena divljim deponijima.


Na puno je mjesta, uz zelenilo i cvijeće, more kauča, madraca, crjepova, šute… Osim što je to pravi trn u oku svim građanima, neupitno ružan prizor, iznimno je važno naglasiti da je riječ o potencijalnoj opasnosti za okoliš i zdravlje ljudi, a nerijetko i tijekom ljetnih mjeseci uzrok požara.


A koliko su naši sugrađani zabrinuti i užasnuti, potvrđuju svakodnevne objave na društvenim mrežama, u raznim grupama. Upozoravaju tako, uz priložene fotografije, na divlja odlagališta na Bilom brigu, iznad Vidikovca, iznad Novog Bokanjca…


Prijava komunalcima




Robertino Dujela, pročelnik Upravnog odjela za komunalne poslove i zaštitu okoliša Grada Zadra, ističe kako je gradsko komunalno redarstvo, sa svim resursima, uvijek spremno odgovoriti na ovakve probleme te da ih građani mogu kontaktirati pozivom, e-poštom, kako god im odgovara.



– Uvijek smo spremni za intervenciju u prostoru kad je u pitanju red. Evidentirat ćemo i sanirati ako je riječ o javnoj površini, a ukoliko je privatna parcela, postupat ćemo prema vlasnicima koji imaju zakonom preuzetu obvezu brinuti se o urednosti i čistoći.


Za privatne čestice zemlje pokreću se upravni i prekršajni postupci prema vlasnicima, uz opasku da, ukoliko su počinitelji poznati, inspekcijske službe dodatno sankcioniraju prekršitelje, tumači Dujela.


Međutim, nameće se pitanje i velik je problem kad je riječ o ovoj tematici, način na koji »uhvatiti« počinitelja.


Za pretpostaviti je, no zasad gotovo nemoguće dokazati, da velik bio tog glomaznog otpada ne ostavljaju građani, već određeni poslovni subjekti, s ciljem minimalizacije troškova, a istovremeno uštede vremena, iako je teško shvatiti zašto je lakše odvesti otpad u šumu nego u za to propisano mjesto, uz simboličnu naknadu.



Po džepu


A usprkos tome što je zakonskim odredbama čitava ova problematika više-manje zaista dobro uređena, situacija na terenu je kudikamo kompleksnija, odnosno kontrola i mogućnost sankcija nisu u potpunosti učinkoviti.


U skladu s tim, valja istaknuti pozitivan primjer iz susjedstva, iz općine Vrsi, gdje su na zavučena mjesta kao što su šume, u koje se najčešće baca otpad, postavljene nadzorne kamere koje se premještaju što je urodilo plodom jer, ruku na srce, iako su edukacije i podizanje svijesti uvijek poželjne, velik dio ljudi neće se riješiti svojih po prirodu loših navika dok im se ne opali po džepu.


I Grad Zadar ima planove za pojačani nadzor i prevenciju nastanka novih odlagališta, ali..


– Za nastavak projekta postavljanja kamera za nadzor potrebna nam je i podrška gradskih vijećnika u dijelu osiguranja raspolaganja planiranim proračunskim sredstvima, istaknuo je Dujela.


Odvoz glomaznog otpada


Na mrežnoj stranici Čistoće može se pronaći Zahtjev za odvoz glomaznog otpada koji treba popuniti i poslati na službenu e-adresu Čistoće (glomazni@cistoca-zadar.hr ili info@cistoca-zadar.hr). Može se poslati i poštom na adresu Stjepana Radića 33. Također, odvoz se može naručiti i telefonom na broj 023 234 812.