
Foto: Mislav Klanac
S dolaskom proljeća osim sve više turista na gradskim ulicama, sve je više i raznih kulturnih manifestacija, izložbi i programa u kojima Zadrani mogu uživati. Jedna od gradskih kulturnih institucija koja je svakako u kreativnom zamašaju je i Arheološki muzej Zadar, koji je gradski kulturni kalendar obogatio sudjelujući u brojnim programima, predstavljanjem brojnih izložbi u muzeju, ali i gostovanjem u drugim gradovima.
S Marinom Brkić, voditeljicom muzejskog marketinga zato smo razgovarali o nadolazećim događanjima i proljeću u Arheološkom. Prva velika izložba koju nam je najavila tako je “Šaman – Zanatlija – Umjetnik” autora Branka Gulina iz Pule. Izložba bi se otvorila 23. svibnja i trajala do 24. lipnja u crkvi sv. Donata.
U Arheološkom muzeju Zadar trenutno su u tijeku dvije gostujuće izložbe koje ostaju i tijekom proljeća: izložba Muzeja Brodskog Posavlja “Arheologija Općine Klakar” koja ostaje do kraja lipnja 2024. i izložba Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja i Hrvatskog restauratorskog zavoda “Sjeti se mene – nabožni predmeti iz Novovjekovne zbirke Muzeja” koja ostaje do kraja svibnja.
Što se tiče izložbe “Šaman – Zanatlija – Umjetnik” autora Branka Gulina, autora krasi konceptualan i najčešće interdisciplinaran rad, koji bi za potrebe zadarske izložbe prezentirao kroz tri cjeline koje su neposredno vezane za arheologiju, antropologiju i suvremenu umjetnost. U prostoru Crkve sv. Donata predstavili bi se navedene cjeline slojevito povezane s ciljem propitivanja porijekla umjetnosti (arheologija), razvoja umjetnosti (antropologija) i položaja suvremenog umjetnika u tom kontekstu (povijest umjetnosti).
Dvije izložbe u tijeku
– O izložbi “Arheologija Općine Klakar” već je mnogo toga kazano prilikom njena otvorenja, no važno je još jednom istaknuti kako su se obimom iznimno velika arheološka istraživanja na prostoru Općine Klakar odvijala od 2009. pa do 2018. na području lučkog područja Luke Slavonski Brod, a provelo ih je više institucija i privatnih arheoloških tvrtki.
Istražene su velike površine prapovijesnih naselja sopotske kulture iz mlađeg kamenog doba i eneolitičke badenske kulture kao i naselja iz brončanog i mlađeg željeznog doba te iz razdoblja srednjeg vijeka.
Rezultati ovih istraživanja ukazali su iznimnu arheološku baštinu brodskog Posavlja i naselja u sastavu Općine Klakar, a pokretni arheološki nalazi čuvaju se u fundusu Muzeja Brodskog Posavlja, podsjetila je Brkić, predstavivši nam i iznimno atraktivnu izložbu “Sjeti se mene – nabožni predmeti iz Novovjekovne zbirke Muzeja”, koja je nastala u suradnji Hrvatskog restauratorskog zavoda i Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka, a prvi put je postavljena u Rijeci povodom blagdana Vele Gospe 2023. godine.
Istražene su velike površine prapovijesnih naselja sopotske kulture iz mlađeg kamenog doba i eneolitičke badenske kulture kao i naselja iz brončanog i mlađeg željeznog doba te iz razdoblja srednjeg vijeka. Rezultati ovih istraživanja ukazali su na iznimnu arheološku baštinu brodskog Posavlja i naselja u sastavu Općine Klakar, a pokretni arheološki nalazi čuvaju se u fundusu Muzeja Brodskog Posavlja.
Bogat program Dana muzeja
– U Arheološkom odjelu Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka nalazi se preko 700 različitih nabožnih predmeta koji su prispjeli u muzej arheološkim istraživanjima. Na izložbi su po cjelinama obrađene svetačke medaljice, marijanske medaljice, hodočasničke medaljice te posebno zanimljive Riječke i Trsatske medaljice, dodala je Brkić, najavivši za nas i bogat program povodom obilježavanja Međunarodnog dana muzeja 2024. godine.
– Kako nam ovogodišnja tema Međunarodnog dana muzeja i govori muzeji su oduvijek bili mjesta edukacije i istraživanja želeći naglasiti da je danas, možda važniji no ikad, multidisciplinaran pristup istraživanjima te suradnja znanstvenika s područja društvenih, prirodnih i humanističkih znanosti.
Upravo brojne suradnje sa znanstvenicima s područja prirodnih znanosti su nam dale niz podataka s kojima smo mogli preciznije rekonstruirati sliku života određenog područja ili vremena. Stoga ćemo se u ovogodišnjem programu, a posebice kroz 29. Edukativnu muzejsku akciju, baviti temama u kojima će nam suradnici biti s područja prirodnih znanosti iz različitih institucija: Institut Ruđer Bošković, Antropološki centar Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti itd.
A da u STEM temi bude i malo umjetnosti organizirat ćemo radionice u kojima ćemo izrađivati elektro diorame pećine Kličevica, najavila je Brkić, dodavši kako će se program održavati u periodu od 13. – 16. svibnja u Arheološkom muzeju Zadar i u Muzeju ninskih starina.
– U oba muzeja na taj će dan biti slobodan ulaz za posjetitelje a muzejske publikacije će se moći nabaviti po sniženim cijenama. Autori programa su muzejski djelatnici Vladimir Kusik, Dino Taras, Jelena Vekić Bašić i njihovi gosti Vlasta Vyroubal, Alba Ferreira Dominguez, Jadranka Barešić i Paula Bučar, zaključila je Brkić, pozvavši sve Zadrane i njihove goste da pohrle u Muzej.
najnovije
najčitanije
Zadar
GEONIGHT 2025.
Niz zanimljivih aktivnosti povodom Međunarodne noći geografije
Rukomet
1. rukometna liga jug
Porazi Zadrana od Solina
Hrvatska
PO PRVI PUT
Hrvatska će 3. svibnja obilježiti Dan sjećanja na ubijenu i stradalu djecu
Županija
ČETVRTA FAZA
U sklopu programa “Zaželi” u Svetom Filipu i Jakovu podijeljen 161 paket
Zadar
PREDŠKOLSKI ODGOJ
Odabrani izvođači radova za novi dječji vrtić na Smiljevcu
Zadar
ostaju bez dozvole
Poznati zadarski plažni kafići i štandovi bi se mogli – zatvoriti
Županija
nezavisni kandidat
Stipe Žunić: ’Nećemo dopustiti da Zadar bira gradonačelnika Paga. Pag pripada svojim ljudima’
Zadarski prsten
općina posedarje
Načelnik Ivica Klanac: ’Pomozimo obitelji Zubčić u teškoj životnoj situaciji’
Crna Kronika
OČEVID U TIJEKU
U prometnoj nesreći u Lepurima smrtno stradala osoba
Zadar
oštro priopćenje