Foto: Luka Jeličić
Upravni sud u Zagrebu donio je nedavno presudu kojom je naložilo Ministarstvu hrvatskih branitelja da odobri isplatu obiteljske invalidnine obitelji 12-godišnjeg dječaka kojeg su, dok je bio u koloni Srba koji su bježali s okupiranog dijela Banije, usmrtili hrvatski vojnici u VRO-u Oluja.
Majka ovog dječaka Nevenka Dobrić tužila je Ministarstvo branitelja nakon što je njihovo povjerenstvo u dva navrata odbilo njezin zahtjev da joj se odobri isplata obiteljske invalidnine na temelju Zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata.
Ovo je prvi put da je neki hrvatski sud donio presudu kojom je osporio Rješenje Povjerenstva Ministarstva branitelja pozivajući se na odredbu ovog Zakona prema kojoj utvrđene statuse i prava ne mogu ostvariti pripadnici, pomagači ili suradnici neprijateljskih vojnih i paravojnih postrojbi koji su sudjelovali u oružanoj agresiji na Republiku Hrvatsku i svi koji su na bilo koji drugi način pomagali neprijatelju, kao ni članovi njihovih obitelji na temelju njihova stradavanja.
Prema ocjeni sutkinje, na štetu Dobrić povrijeđen je Zakon o općem upravnom postupku.
Nisu iznesene činjenice
– Tužiteljica u tužbi osnovano prigovara da u konkretnom slučaju ni tuženik ni prvostupanjsko tijelo nisu obrazložili na temelju kojih činjenica i dokaza je Povjerenstvo za utvrđivanje zapreke iz Zakona utvrdilo da u konkretnom slučaju na strani tužiteljice ili poginulog djeteta Siniše Dobrića postoji zapreka iz Zakona, navedeno je u obrazloženju presude.
Prema uputama suda, Ministarstvo je dužno u roku od 60 dana riješiti njezin zahtjev uz napomenu da je u ponovljenom postupku obavezno postupiti sukladno pravnom shvaćanju i primjedbama suda izraženima u obrazloženju odluke.
Govoreći o ovoj presudi Ljubica Krcić, predsjednica Udruge civilnih stradalnika Domovinskog rata Zadarske županije, kazala je kako su članice njihove udruge i žene srpske nacionalnosti koje su korisnice obiteljske invalidnine.
– Ove žene su u ratu ostale kod svojih kuća i trpjele s nama ratne strahote. Sigurnosno obavještajne agencije su ih provjerile, sukladno odredbama Zakona o civilnim stradalnicima koji jasno kaže kako osobe koje su na bilo koji način sudjelovale u agresiji na RH, čak i ako su samo medijski istupale za agresiju ili pobunu protiv Hrvatske, ne mogu imati ta prava, uključujući sve članove njihovih obitelji.
U Udruzi imamo osobe čiji su supružnici bili srpske nacionalnosti, većinom iz miješanih brakova, primjerice supruga Hrvatica bila je udana za Srbina koji je poginuo pri granatiranju Zadra. Ona ima pravo na ovu invalidninu, budući da su je agencije provjerile te su o tome izvijestile Povjerenstvo Ministarstva branitelja.
Imamo i članove Udruge, supružnike koji su srpske nacionalnosti, čije je dijete poginulo u Domovinskom ratu, a otac tog djeteta bio je hrvatski branitelj, napominje Krcić dodajući kako se članovi obitelji stradalih osoba koje misle da imaju pravo na ovu obiteljsku invalidninu za svoja prava mogu boriti na sudu, a institucije odluke suda moraju poštivati.
Štitimo hrvatske interese
– O djelovanju u Domovinskom ratu ove obitelji s Banije, u našoj udruzi, dakako, ne znamo. Ova obitelj će steći pravo na obiteljsku invalidninu. Kao civilni stradalnik sam proživjela traume, počevši od barikada.
U našoj županiji u ratu je najviše stradalo benkovačko područje, nema u njemu mjesta u kojem nema stradalih civila, koje je ubio agresor. No unatoč ovoj odluci pravo koje proizlazi iz Zakona neće biti prošireno i na druge u ratu stradale srpske civile.
Zakon iz 2021. godine je to strogo odredio. Naša udruga i naša zajednica udruga, čija sam potpredsjednica, striktno su protiv toga da oni koji su u ratu djelovali protiv Hrvatske, ostvare pravo na obiteljske invalidnine.
Mi smo protiv ratova, ali smo i protiv toga da ove osobe koriste našu državu, budući da i mi plaćamo porez, osobno sam u radnom odnosu, da oni i njihova djeca imaju to pravo.
Ako su se roditelji borili protiv Hrvatske, ne mogu zbog stradalog djeteta imati pravo na obiteljsku invalidninu. To je realno, ističe predsjednica Udruge dodajući kako su svojedobno izdali monografiju o djeci s područja Zadarske županije stradaloj u Domovinskom ratu.
– Nisu djeca agresori, ali mi štitimo interese Hrvatske i naš novac zaslužuju istinski stradalnici Domovinskog rata. Za njih sada tražimo povećanje prava, sljedeće godine mijenjat će se zakon. Ako je netko srpske nacionalnosti, bio je u ratu u svom domu i pretrpio sve kao i mi, onda ima prava koja jamči ovaj zakon.
Imamo u Udruzi članove srpske nacionalnosti, kao predsjednica Udruge sam ih branila, nisam dopustila diskriminaciju nad njima. Slično je i sa Srbima koji su branili Hrvatsku, ima ih više od 10.000.
Društvu je trebalo puno da se senzibilizira, da ima empatiju prema Srbima koji su ostali u Hrvatskoj, koji su bili protiv rata, a mnogi su doprinijeli u obrani od agresije, kaže Krcić koja je rekla i kako podržava kažnjavanje onih pripadnika hrvatskih snaga koji su u ratu počinili zločine nad srpskim civilima.
najnovije
najčitanije
Zadar
loša statistika
U Salima čak pet puta više doseljenih nego odseljenih. U drugim mjestima negativnija situacija
Zdravlje i ljepota
riječ stručnjaka
Hidratizirajte kožu na ova tri jednostavna načina
Crna Kronika
prijevara
Umirovljenica mislila da trguje zlatom pa ostala bez gotovo dvije tisuće eura
Hrvatska
modernija tehnologija
Nove policijske kamere snimat će korištenje mobitela i pojasa
Tenis
WTA ljestvica
Donna Vekić zadržala 18. mjesto
Zadar
EMSC
Potres na zadarskom području!
Zadar
gdje u kupnju?
Ovu nedjelju rade samo određene trgovine, donosimo popis
Županija
UZORNE SEOSKE ŽENE
U Benkovcu održan ovogodišnji izbor, samohrana majka Milena Sovilj Plećaš iz Bruvna osvojila srca
Županija
stijeg na mulu
BIZARNO Umjesto hrvatske zastave u Petrčanima osvanula – kolumbijska
Zadar
HEP JAVLJA