Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

PREVENTIVA

Obveznici dobili priliku naučiti kako popuniti imovinsku karticu

Autor: Nina Vigan

02.12.2023. 16:00
Obveznici dobili priliku naučiti kako popuniti imovinsku karticu

Foto: Mislav Klanac



Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa održalo je edukaciju obveznika s područja Zadarske županije po pitanjima sukoba interesa i podnošenja imovinskih kartica. Edukacija je održana u Centru za kreativne industrije, i to za dužnosnike Zadarske županije, župana, gradonačelnike, općinske načelnike i njihove zamjenike. Povjerenstvo je kroz edukaciju prezentiralo odredbe Zakona koje su najznačajnije za obveznike, točnije prošli su kroz najznačajnije primjere iz prakse koji se trenutno aktualni. Povjerenstvo je prošlo i kroz preporučena postupanja u situacijama koje treba dodatno komunicirati, a u drugom djelu edukacije prošli su detaljno kroz proces ispunjavanja imovinske kartice, što uvijek nosi najviše pitanja.


Dileme i preporuke


Okupljenima se obratio Danijel Žabčić, voditelj Odjela u Uredu Povjerenstva koji je predstavio ciljeve ove edukacije, točnije stavio naglasak na prevenciju mogućih povreda zakona, a Katarina Miletić, pročitala je riječ župana Božidara Longina povodom ove edukacije.


– Stupanjem na dužnost, svi smo postali svjesni kako će nam to promijeniti život. Na dužnosti smo 24 sata i nismo više privatne osobe pa smo obvezni poštivati i one dodatne propise koje se ne odnose na ostale građane, a čija provedba doprinosi sprječavanju privatnih utjecaja na donošenje odluka u obnašanju javnih dužnosti. Zato je hvalevrijedna ova aktivnost Povjerenstva u vidu održavanja edukacija. Pozivam kolege da nastavimo raditi na jačanju integriteta, objektivnosti, nepristranosti i transparentnosti u obnašanju svojih javnih dužnosti, a s ciljem da ojačamo povjerenje građana, poručio je Longin.


Foto: Daniel Žabčić, voditelj Odjela u Uredu Povjerenstva/MIslav Klanac




Članica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, Nika Nodilo Lakoš, naglasila je kako građani imaju pravo biti upoznati s ponašanjem obveznika kao javnih osoba, a da obveznici imaju dužnost postupati časno, pošteno, odgovorno i nepristrano u svrhu očuvanja vlastite vjerodostojnosti, dostojanstva povjerene dužnosti i povjerenja građana.


– Ovo je osma u nizu edukacija koju organiziramo ove godine. Cilj nam je proći veći dio Hrvatske i educirati obveznike, o osnivanim obavezama koje proizlaze iz Zakona o sprječavanju sukoba i interesa, da im damo preporučena postupanja koja su se iskristalizirala u praksi, a vezano za neke diskutabilne situacije, potencijalnog sukoba interesa. Želimo iz prve ruke čuti razmišljanja obveznika, čuti što je njima zanimljivo, njihove dileme i preporuke, sve u cilju daljih unaprjeđenja zakonskih riješena u narednom razdoblju, kazala je Lakoš te istaknula neke redovne obveze koje proizlaze iz obveze podnošenja imovinske kartice.


»Institut mišljenja«


– Zakon se malo promijenio, pa to komuniciramo u smislu da sad više nije obvezno podnošenje imovinske kartice samo prilikom neke izmjene, već na godišnjem nivou, pa prolazimo specifičnosti oko popunjavanja kartice, oko primjene odredbi i prava koje obveznici imaju. Ova edukacija je održana u pravo vrijeme, pošto svi naši obveznici moraju podnijeti imovinsku karticu do kraja ove godine. Ispunjavanje imovinske kartice ima svoje specifičnost, pa nas često kontaktiraju vezano uz isto, stoga mislim da je ovo jedna dobra praksa, način suradnje i u krajnjem slučaju preventivno djelovanje samog povjerenstva. Mi ne donosimo samo odluke i kažnjavamo, mi djelujemo i preventivno, kazala je Lakoš.


Foto: Nazočni na korisnoj edukaciji/Mislav Klanac


Lakoš je istaknula i važnost komunikacije među obveznicima i članovima Povjerenstva.


– Imamo određen krug obveznika koji dolaze na edukaciju, odaziv je inače jako dobar na razini županija pa pozivamo da nas i mimo ove edukacije obveznici kontaktiraju. Najbitnija je komunikacija jer se nove situacije uvijek dese. Imamo i takozvani »Institut mišljenja«, gdje nas zainteresirani mogu upitati za mišljenje, a Povjerenstvo je obvezno u roku od 15 dana dati odgovor. To su kolege obveznici prepoznali, pa nas često kontaktiraju, imali smo čak 500 upita prošle godine. Pitaju nas za konkretne situacije, kako postupati u određenoj situaciji i to nam pokazuje kako je komunikacija najbolja praksa u svrhu preventivnog djelovanja, zaključila je Lakoš.