ponedjeljak, 29. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

24 C°

GRB GRADONAČELNIKA

Ante Marjanović: Najveće je zadovoljstvo kad robot oživi

Autor: Nina Vigan

21.11.2023. 15:44
Ante Marjanović: Najveće je zadovoljstvo kad robot oživi

Foto: Mate Komina



Gradonačelnik Branko Dukić dodijelio je na sjednici Gradskog vijeća grbove zaslužnim građanima i pravnim osobama. Anto Marjanović, jedan od laureata, podijelio je s nama svoje dojmove i radost zbog priznanja koje je potvrda njegovog višegodišnjeg rada.


Anto Marjanović profesor je informatike u OŠ Stanovi, aktivan u Centru izvrsnosti za informatiku i u udruzi » Robotic«. Njegov put, koji ga je doveo do ovog priznanja, put je stalne edukacije u području informatike. Nakon gimnazije u Biogradu na Moru, Marjanović upisuje PMF u Splitu gdje odabire matematiku i informatiku nastavničkog smjera i prvi put se susreće s robotima i edukacijskim setovima. Tu se rodila ljubav.


Popularizacija STEM-a


– Imao sam priliku vidjeti na stvarnom primjeru gdje se radi s djecom i tom opremom, to mi je izgledalo kao nešto zanimljivo i atraktivno, način da djecu takoreći namamite da uče. Doduše, trebalo je vremena dok se sve ne slegne, ta ideja rada s djecom i robotima. Pri završetku fakulteta upoznao sam kolegu koji mi je svojim iskustvom pomogao s osnivanjem udruge i tad je sve krenulo, prisjeća se Marjanović dodavši kako Udruga postoji već 5 godina.




– Većinom su u Udruzi profesori tehničkih usmjerenja koji rade u osnovnoj školi, ali imamo i jednog programera koji radi s djecom. Uspjeli smo skupiti dobru ekipu, edukatore koji vole raditi s djecom, a rad s djecom ti se uvuče pod kožu. Posao je zahtjevan, ali zarazi te. Kad se radi s ovakvom opremom mi edukatori smo kao djeca, najprije se mi igramo pa pokažemo djeci kako da se igraju, kaže Marjanović.


Udruga trenutno privodi kraju dvogodišnji projekt »darZA sySTEM – STEMiziraj se!«, koji se provodi u suradnji s partnerima, Gradom Zadrom i Sveučilištem u Zadru, a cilj je povećati broj aktivnosti s ciljem popularizacije STEM-a u općoj populaciji s naglaskom na djecu i mlade na području Zadarske županije.


Dosad je Udruga organizirala preko 400 radionica robotike, tri zimske i tri ljetne škole robotike u kojima je do sada sudjelovalo preko 300 djece osnovnoškolskog uzrasta. Marjnović nam je objasnio da se u zadnje vrijeme stavlja naglasak na STEM, te kako dosta proizvođača ciljano proizvodi i ulaže u edukacijske setove.


Učenje kroz igru


– Robotika je disciplina koja djeci omogućuje da sama sastavljaju robote koje poslije programiraju te na taj način u stvarnom, fizičkom svijetu vide rezultate svog rada. Nekad imamo problem koji trebamo riješiti, pa promišljamo ideje kako ih pomoću robota možemo riješiti.


Djeca slažu robota po uputama, malo se pomuče, ali onda ga isprogramiraju i on oživi pred njima, što je njima najveće zadovoljstvo. Robot ima svoje baterije, senzore, svijetla i super je reakcija djece kad on proradi. Rad u Udruzi sam zamislio kao rad kroz igru. Djeca misle da se igraju, ali u biti uče, ističe Marjanović.


– Kod nas u edukaciji je bitno da djeca znaju da smiju pogriješiti, da iz svojih grešaka mogu naučiti, najbolje pamtiti. Nešto nekad trebaju testirati pa ne ide, pa opet pokušavaju, pa ne ide, dok god ne proradi se trude. Nemamo određene teme na koje se fokusiramo, ali imamo dosta robota i vozila koja se kreću pa smislimo natjecanja da im bude zanimljivije.



Bitno nam je da u izradi koriste više kompleksnijih komponenti. Unutar atraktivne slike, ima tu dobre pozadine koju moraju savladati. Na primjer, jedan robot ima dva motora koja moraju koordinirati da rade, osposobiti senzore za boje, složiti kockice pravilno da miču kukovima i rukama … zahtjevno je, ali kroz igru se uči, kaže Marjanović.


Mali projekti


U osnovnoj školi Stanovi gdje predaje informatiku, sa svojim učenicima također radi male projekte, a uključeni su u projekt STEM County koji provodi Grad Zadar kao prijavitelj, dok su partneri Zadarska županija i 14 prijavljenih škola iz Zadra i zadarske županije.


Udruga surađuje sa Sveučilištem u Zadru, Zadar Develepers Hub udrugom, Strukovnom školom Vice Vlatkovića, Inovativnim Zadrom i Gradskom knjižnicom Zadar koja, kako kaže, ima vrhunsku opremu za STEM edukacije.


– Mi opremu financiramo kroz projekte, a oprema nije jeftina. Cilj mi je da svako dijete ima svu potrebnu opremu, da svako dijete radi sa svojim robotom. Onda može raditi svatko svojim tempom, sam riješiti svoje probleme, naučiti na greškama. Pokušavam razviti taj osjećaj sigurnosti i samopouzdanja, spoznaje da se može pogriješiti, da se ne boje, naglašava Marjanović.


Uspješna udruga


Koliko je udruga uspješna u onom što radi, osim ovog priznanja njenom voditelju, svjedoči i činjenica da djeca dolaze iz svih dijelova županije.


– Dolaze nam djeca iz cijele županije, naprimjer iz Starigrada, Benkovca i Privlake, a tome su doprinijela i javna događanja koja smo organizirali gdje su se roditelji upoznavali s našim radom, pojasnio je Marjanović.


Gradonačelnik Dukić istaknuo je kako nagrade idu onima koji mlađe generacije podučavaju i osposobljavaju za uspješan život, te kako Marjanović godinama daruje svoje vrijeme mladima vodeći radionice te ljetne i zimske škole robotike.


– Javili su mi iz Grada da ću dobiti priznanje i zbilja sam se iznenadio. Al poslije kad sam razmislio, to je rezultat mog rada, dobre suradnje s Gradom i drugim pojedincima koji su uvijek spremni pomoći. Najveća motivacija u svemu ovom su mi u biti djeca koja možda ne dobivaju puno izazova u školi, a nadarena su.


Uz našu pomoć, u manjim grupama mogu brže i više napredovati. Uz to, motivacija su nam i oprema i edukacije. Uloženo je dosta rada, odricanja i truda, stoga je ovakvo priznanje dosad najveća potvrda i poticaj za budućnost. Tu je sad i odgovornost, da nastavimo dalje, zaključuje Marjanović.