ponedjeljak, 14. travnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

16 C°

svjetski dan svjesnosti

Ana Kardum iz zadarske Udruge za autizam upozorava: ’Broj djece s autizmom je u konstantnom porastu’

Autor: Antonia Vodan

03.04.2025. 09:18
Ana Kardum iz zadarske Udruge za autizam upozorava: ’Broj djece s autizmom je u konstantnom porastu’

Foto: Mislav Klanac



Svjetski dan svjesnosti o autizmu obilježava se 2. travnja. Dan je to kada društva diljem svijeta promišljaju o ovom kompleksnom biološkom poremećaju mozga. Nešto manje od 5.000 djece u Hrvatskoj ima dijagnozu autizma, no procjenjuje se da bi stvaran broj mogao biti i daleko veći, s obzirom na poteškoće u dijagonsticitanju.


Kod odraslih posebno je izražen rizik od neprepoznavanja da je osoba u spektru autizma, s obzirom na nedovoljno razvijenu svijest tijekom prošlih desetljeća.


Kako bi se osnažilo osobe s autizmom i njihove obitelji, diljem zemlje djeluju organizacije koje aktivno rade na njihovom uključivanju, provodeći različite aktivnosti.




Takva hvalevrijedna inicijativa je i Udruga za autizam Zadar koja pruža sveobuhvatnu podršku osobama s dijagnozom poremećaja iz spektra autizma i njihovim obiteljima.


Želja je – inkluzija


– U udruzi se održavaju različite aktivnosti: sportski treninzi, radionice podrške braći i sestrama osoba iz spektra autizma, radionice izrade glinenih predmeta… Konstantno radimo na osmišljavanju novih aktivnosti. Surađujemo s Konjičkim klubom Maksimus i Streličarskim klubom Zadar.


Želja nam je suradnju ostvariti i s drugim klubovima, istaknula je Ana Kardum, predsjednica Udruge za autizam Zadar, koja otkriva kako udruga ostvaruje dobru suradnju s tijelima lokalne vlasti, kao i s obrazovnim i drugim institucijama. Ipak, izazovi u njihovom radu svakodnevna su pojava.


– Za aktivnosti su nam potrebna sredstva do kojih dolazimo javljanjem na natječaje i preko donacija. Humanitarna smo i neprofitna udruga, nemamo stalan izvor prihoda. Drugu godinu zaredom smo povukli bespovratna sredstava natječaja Ministarstva znanosti i obrazovanja te smo poslodavci deset pomoćnika u nastavi.


Imamo velik broj članova koji je konstantno u porastu. Broj djece s teškoćama u razvoju raste. Problemi se nikad nisu riješili sami od sebe. U ljudskoj prirodi je strah od nepoznatog, različitog… Problem postoji ako nismo jedinstveno i homogeno društvo. Prihvatiti različitost je ključ funkcioniranja društva.


U svakoj mogućoj prilici na ovo ukazujemo. Ističemo potrebu razumijevanja i prihvaćanja. Inkluzija je naša želja, govori Kardum te spominje kako roditelji koji sumnjaju na autizam kod vlastite djece često ne dobivaju adekvatnu podršku i ne znaju što im je činiti.


Rana dijagnoza


Kardum stoga ističe korake koje je nužno poduzeti kada se roditelji nađu u ovoj nezahvalnoj situaciji, a najvažnije je ne zaboraviti da, unatoč svemu, ipak nisu sami.


– Što ranije dijagnosticiranje znači puno. Povezivanje s drugima koji su prošli isti put je veoma važno. Razgovarati s nekim tko je prošao isto i tko vas apsolutno razumije je nemjerljivo s ičim.


Uglavnom liječnik ili teta u vrtiću skrene pozornost roditelju na odstupanja u razvoju. Roditelji krenu s ranom razvojnom procjenom i nakon potvrde upute se u Kabinet za ranu intervenciju koja se bazira na djeci do treće godine.


Djeca se uključuju u različite tretmane, logopedske, rehabilitacijske, senzorne, fizioterapijske… ovisno o potrebama. Put je svakom različit, a opet dosta sličan.


Svatko je individua za sebe, iako je dijagnoza jedna, napominje Kardum te naglašava kako u Zadru postoje institucije koje rade s djecom u spektru autizma, no adekvatna podrška primjenjiva je i u regularnim obrazovnim ustanovama.


Latica, Voštarnica, Mocire


– U našem gradu je Dječji vrtić Latica – vrtić za djecu s poteškoćama u razvoju, Osnovna škola Voštarnica – škola za djecu s poteškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom i Centar za pružanje usluga u zajednici Mocire.


U redovnom školskom sustavu postoje posebna odjeljenja za djecu s poteškoćama u razvoju, a i u redovnim razredima su djeca sa svojim pomoćnicima u nastavi, napominje Kardum te na poslijetku otkriva što bismo kao društvo, ali i pojedinci trebali znati o autizmu te što možemo učiniti da olakšamo integriranje dijagnosticiranih osoba u društvenu zajednicu.


– Autizam je najteži neurorazvojni poremećaj i svaka osoba s ovom dijagnozom je jedinstvena osoba. Ne postoje dvije iste osobe s ovom dijagnozom. Teško je ukratko objasniti što je spektar autizma. Razumijevanje i prihvaćanje – to je ono što tražimo.


Iz tog razloga organiziramo različite aktivnosti i događanja, okrugle stolove i panel rasprave… Upravo završava 3. Festival inkluzije koji je pokrio različite teme. Odazovite se našim pozivima i upoznajte nas, pozvala je Kardum.