
Foto: Mislav Klanac
Javni gradski prijevoz ključan je segment mobilnosti stanovništva, osobito u priobalnim mjestima koji se suočavaju s izazovima sezonskih gužvi i opterećenja. On je i jedan je od pokazatelja kvalitete života u gradu, a s obzirom na inovativna prometna rješenja kao posljedice razvoja novih tehnologija, digitalizacije te primjene novih ekološki prihvatljivih standarda koji više nisu opcija, već nužnost, za razvoj održivog, učinkovitog i modernog javnog prijevoza potrebna je sinergija akademske zajednice, javnih poduzeća i lokalnih vlasti.
Puno inovacija
Kako bi poboljšali iskustva putnika, prijevoznici planiraju brojne inovacije, počevši do uvođenja aplikacija i kartičnog plaćanja, elektrifikacije voznog parka, brojača putnika, sigurnosnih sustava, klimatizacije, ticketinga i malih detalja kao što su npr. USB punjači.
No, jedan od najvećih izazova je – promijeniti stav građana o javnom prijevozu i skidanje stigme i predrasuda je riječ o »prijevozu za siromašne«.
Kako to sve povezati, što učiniti i gdje su hrvatski priobalni gradovi danas kada je riječ o uslugama javnog prijevoza, raspravljalo se na Veleučilištu u Šibeniku na okruglom stolu »Budućnost javnog prijevoza u gradovima na Jadranskoj obali«, koji je moderirao izv. prof. dr. sc. Marko Slavulj.
Organizator ovog događaja bio je Odjel prometnih studija Veleučilišta u Šibeniku, a na njemu su se okupili vodeći stručnjaci i predstavnici javnog gradskog prijevoza urbanih sredina našeg obalnog pojasa od Pule do Dubrovnika, te podijelili svoja iskustva kako se nositi s planovima modernizacije voznog parka, nedostatkom radne snage, uvođenjem elektrifikacije i digitalnih sustava upravljanja, te kako da to sve funkcionira u lokalnoj zajednici.
Potaknuti novi pristup mobilnosti u gradovima, istaknuto je, u kojima gužve nisu više samo u vrijeme kada ljudi idu na posao i s posla, pa ni samo u sezoni, postala je zato nužnost.
U Rijeci, koja već 125 godina koristi javni prijevoz, najveći je izazov bio vozni park, koji su uspješno riješili jer su nabavili nove autobuse sredstvima EU-a, ali tu je i dalje problem nedostatka radne snage – vozača.
Započeli su zato mjere sufinanciranja prekvalifikacija, a ova godina je, kako je kazao Robert Mrvičić, direktor riječkog Autotroleja, pozitivnija: zaposleno je petnaestak vozača te je, uz pojačanje voznog reda, najavljeno još zapošljavanja.
Kroz ITU mehanizme u Rijeci se planira uvesti i neke inovacije po pitanju opreme, a uz nabavku autobusa nabavljen je i sustav za dolazak autobusa na stajališta u sklopu kojeg su postavljeni ekrani na stajalištima, točnije ide se na korištenje modernijih rješenja za bolju uslugu.
Grad Zadar ima izrađen Plan održive urbane mobilnosti, a direktor Liburnije Slobodan Erslan je istaknuo kako im je fokus na digitalizaciji javnog prijevoza. U potpunosti je izmijenjen sistem naplate karata, a uveli su i City Card aplikaciju, kao i digitalno obavještavanje na stajalištima.
– U Zadru imamo problem s prometnom gužvom i nemogućnosti prometovanja autobusa. Nažalost, ne bilježimo rast broja putnika, jedino na liniji Zračne luke gdje je značajan porast radi niskotarifnih letova.
To je jedina linija gdje broj putnika raste, a na svim drugima pada, kazao je Erslan, dodavši da su najveći problem imali zbog manjka vozača, ali niti jednu liniju nisu ukinuli radi toga, a na svaki opravdan zahtjev, gdje su tehnički uvjeti zadovoljeni, pomalo ih i uvode.
Razmišljaju i u Zadru o ekološki održivim standardima pa je tako u planu i nabava 13 električnih autobusa do listopada 2026. godine.
Za razliku od Zadra, Pula bilježi zamjetan rast broja putnika. Prema riječima direktora Pulaprometa Tomislava Josipovića, poboljšali su i vozni park pa je nabavljeno novih 36 autobusa, od kojih su neki na plin.
Što se tiče radnika, digli su plaće, ali i plaćali troškove polaganja vozačima, uz obvezu ostanka u firmi kroz određen period. Razmišljaju u najvećem istarskom gradu i o ekološkoj održivosti te se namjeravaju javiti na trenutačno raspisane pozive za nabavu autobusa.
– Jedan poziv Ministarstva prometa, a drugi od Ministarstva gospodarstva koje financira infrastrukturu za električne autobuse kao što su punjači ili trafostanice.
Svakako, cilj je da prvi autobus na struju krene u srpnju i kolovozu, kazao je Josipović dodavši da su prijavili i ITU projekt razvijanja Park and ride sustava – kombinacije individualnog i javnog prijevoza koji je Rijeka već najavila za 7. travnja.
Istaknuo je kako je cilj da unutar Pulaprometa imaju svoje električne romobile i i bicikle, pa da korisnik prilikom kupnje karte u aplikaciji odlučuje o prijevozu ovisno o potrebama.
Previše taksista
Da je organizacija javnog prijevoza u priobalnim gradovima, osobito u špici turističke sezone, itekako izazovna, potvrdio je i direktor dubrovačkog Libertasa Franko Mekišić. U sezoni, kaže, imaju enormno povećanje broja putnika i vozila, a najveći izazov su, baš kao i u Zadru, zagušenja prometa u središtu grada.
Problem su ukrcaji i iskrcaji taksista na autobusnim stanicama, a grad radi na uvođenju zone posebnog režima oko starog grada i ograničenja prometa. Što se tiče ekološke održivosti, i u Dubrovniku se planiraju električni autobusi, a za njih apliciraju kroz europske fondove.
– Uskoro uvodimo sto posto električni autobus. Što se tiče elektrifikacije, osim vozila izgradit ćemo i vlastitu trafostanicu, upravo radi tih autobusa, kao i polje solara na krovovima autobusa, kazao je Mekišić.
Muke s prekomjernim brojem taksi vozila imaju i u Splitu, gradu koji je također izradio Plan održive urbane mobilnosti te kroz EU fondove nabavio stotinjak novih autobusa i uveo novi sustav naplate karata. Kada je riječ o održivosti, u Splitu planiraju nabaviti 25 novih električnih autobusa do 2030. godine.
Kroz ITU mehanizam planiraju i dodatna poboljšanja, a jedna od ideja za rješavanje zagušenja prometa i u Splitu je primjena Park and ride sustava kroz dvije garaže na ulazu u grad.
I grad domaćin skupa, Šibenik, radi na unapređenju ove javne usluge. Kako je kazao direktor Gradskog parkinga Ivan Kundid, u Šibeniku je 2014. godine kvaliteta javnog gradskog prijevoza bila na vrlo niskoj razini, a broj putnika izuzetno mali.
No, unatoč brojnim izazovima uspijevaju podizati kvalitetu te broj putnika konstantno raste, što je i bio glavni cilj.
U planu je Šibenčana unaprijediti postojeću aplikaciju kojom putnici mogu kupiti ili produljiti karte, a u sklopu projekta »Spine« u budućnosti bi trebali dobiti i aplikaciju za planiranje putovanja, kao i integraciju i svih ostalih oblika prometa kao što su brodovi, vlakovi i autobusi.
Nije naodmet spomenuti ni to da su u Šibeniku cijene usluga javnog prometa najniže u Hrvatskoj.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
SOCIJALNI I RAZVOJNI PROJEKTI
Sporazum EU-a i Europskog gospodarskog prostora Hrvatskoj daje 133,1 milijuna eura
Plodovi zemlje i mora
TROPSKA BILJKA
Bromelije su jednostavne za održavanje, a pritom i pročišćavaju zrak!
Županija
PRIVLAKA
Bogoslov Ante Nimac primljen među kandidate za svete redove Zadarske nadbiskupije
Zadar
PRIVREMENO
Ryanair ukida gotovo 300 letova iz Zadra
Svijet
ŠIRENJE
Izrael proširuje vojne operacije i zauzima dijelove Gaze
Županija
reportaža
MISTO MOJE (16) Premda u Smilčiću “niko nikog ne dira”, ipak nema tko obnoviti razrušene kuće
Županija
PRIVLAKA
Bogoslov Ante Nimac primljen među kandidate za svete redove Zadarske nadbiskupije
Zadar
PRIVREMENO
Ryanair ukida gotovo 300 letova iz Zadra
Zadar
otvorio se šaht
Na Meladi se izlijeva kanalizacija i širi nesnosan smrad
Zadar
stariji meta manipulacija