Nedavni nemili događaj iz Splita, kada je vozač javnog gradskog prijevoznika opljačkan i ozlijeđen, izazvao je žestoke reakcije sindikata i udruga koje okupljaju vozače i prometne radnike koji traže bolje sigurnosne uvjete za svoje djelatnike koji su nerijetko izloženi verbalnim, pa i fizičkim napadima, posebno od strane putnika. Tako su iz Sindikata vozača i prometnih radnika Hrvatske poručili kako od državnih institucija očekuju brzu reakciju i poduzimanje mjera zaštite vozača na koje bi se napadi, kako traže, trebali tretirati kao kazneno djelo i goniti po službenoj dužnosti. U svhu bolje zaštite vozača predlažu se i zaštićene kabine protiv vandala, kao i videonadzor, posebno u novim autobusima.
U prosincu poneka petarda
Jesu li i vozači zadarske gradske prijevozničke tvrtke "Liburnija" d.o.o. suočeni s prijetnjama i napadima u obavljaju svog posla upitali smo voditelja Prometnog odjela u "Liburniji" Ivana Burčula.
– Naravno, ogorčeni smo napadom na splitskog kolegu, ali naši vozači zadnjih godina, srećom, nemaju takvih iskustava. U godinama nakon Domovinskog rata bilo je više incidenata i napada na vozače, ali već dugo se naši vozači nisu našli u ružnim situacija, kaže Burčul i ističe da kao i u svakome poslu ima nervoznih ljudi, pa tako i među putnicima, ali da se svaki nesporazum rješava razgovorom.
– Vozači ne dolaze u konflikte s putnicima, pa tako ni sa srednjoškolcima koji putuju autobusom. Tijekom prosinca zna se ponekad dogoditi da pukne petarda u autobusu, ali većina učenika koji se prevoze autobusom ponaša se pristojno, kaže Burčul, dodajući da im je nedavno jedan vozač koji je došao iz Splita rekao da je tamo situacija puno gora po pitanju ponašanja putnika.
Nije zabranjeno prezalogajiti
– Kod nas se jedino zna dogoditi da srednjoškolci ostave nered u autobusu, uglavnom ostatke od marende, ali sukoba nema i učenici se uglavnom ponašaju primjereno. Više nemamo niti situacije da putnici ljeti ulaze u autobus neprimjereno odjeveni, dok smo ranije imali slučajeve da su se neki turisti ukrcavali u bus i u kupaćem kostimu, dodaje Ivan Burčul.
Kad je riječ o konzumaciji hrane, u zadarskim autobusima nije kao u zagrebačkim tramvajima zabranjeno prezalogajiti. Tako rigorozna zabrana nije uvedena, pa se putnicima dozvoljava da do svog odredišta u autobusu pojedu, primjerice, sendvič, kolač ili jabuku, nakon čega, dakako, ne bi smjeli ostaviti smeće u autobusu, no to je već stvar opće kulture.
– Većina putnika pristojna je i naši vozači nemaju problema po tom pitanju, a svaki eventulani konflikt treba se riješiti razgovorom i međusobnim uvažavanjem, zaključuje Burčul.
Navedimo još kako i u Liburnijinim autobusima nije dozvoljen ulaz kućnim ljubimcima, osim onima koji su namijenjeni u terapeutske svrhe, prvenstveno psima vodičima slijepih osoba.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
Borbena moć 26
Hrvatska vojska sa saveznicima uvježbavala odgovor na nuklearno-biološko-kemijske ugroze
Hrvatska
javno savjetovanje
Split planira zabraniti noćnu prodaju alkohola tijekom turističke sezone
Hrvatska
hodaj za liku
‘Gospić nije deponij, Lika nije periferija’: Građani zatražili hitnu sanaciju otpada
Svijet
paklene vrućine
Opet oboren toplinski rekord u Njemačkoj, zbog oštećenja kolnika zatvorene autoceste
Svijet
podrhtavanje tla
Snažan potres pogodio područje Hindukuša; osjetio se u Afganistanu i Pakistanu
Hrvatska
oštra reakcija
Josip Dabro žestoko o Mariju Radiću: ‘Od drukera i agenturnih cinkaroša nikada ne bih tražio milost’
Crna Kronika
zagreb
Tragedija na Jarunu: U jezeru se utopio 28-godišnjak
Nogomet
borba čarobnjaka
Ganski vrač bacio čini, hrvatski mađioničar uzvratio! Pogledajte hit video Luke Vidovića uoči večerašnje utakmice
Svijet
PRIJEVREMENI IZBORI
PREOKRET U SRBIJI! Vučić najavio da će podnijeti ostavku: ‘Bit ću predsjednik još samo nekoliko tjedana’
Zadar
MARKO ČULINA