Foto: iStock
Kada je netko od ljudi s kojima radite pasivno-agresivan, postoji dobar način da ga odmah zaustavite.
Naš posao i radno mjesto, destinacija je na koju odlazimo gotovo pa svakoga dana i okruženi kolegama i kolegicama pokušavamo zadržati zdrav razum te obaviti potrebne zadatke, kraj onih s kojima je ponekad izazov dijeliti ured.
Gotovo pa svaka kompanija može se podijeliti na nekoliko kategorija kolega i kolegica, od onih koji većinu dana provedu glasno razgovarajući na telefon ne mareći treba li ostalima tišina, onih koji vole doručkovati za stolom ne mareći za zvukove i mirise koje pritom ostavljaju na usluzi ostalima, na one kojima je središnji dio smjene okupljanje uz kavu, na one koji rade i ne rade, ali i na one posebno pasivno-agresivne od kojih treba ili bježati ili se direktno suočiti s njima.
Uredska kultura trebala bi biti na razini i podjele ne bi trebale postojati jer zaposlenici određene kompanije su tu da obavljaju i određene zadatke, a minimum kulture svakako bi trebao uključiti profesionalno ponašanje prema ostalim kolegama i kolegicama.
No, tu smo gdje smo pa se nerijetko moramo suočiti s nečijim izljevima ljutnje, bijesa ili nemogućnosti zdravorazumske komunikacije.
Rečenica koja bi trebala upaliti
Jennifer Brick bavi se uredskom kulturom sa sociološkim pristupom i na svom TikToku nerijetko dijeli savjete o tome kako navigirati kompleksnim uredskim politikama i izvući najbolje što se može od izazovnih situacija na poslu.
Tako je otkrila i frazu koju treba uputiti pasivno-agresivnim ljudima, otkrivši da iza fraze stoji njezino osobno iskustvo.
“Frazu sam počela koristiti prošle godine i od tada nije bio niti jedan slučaj u kojem osoba nije odstupila i odšetala od mene”, kazala je.
Brick savjetuje da je najbolji način suočavanja s pasivno-agresivnim ljudima koristiti najneutralniji mogući ton u govoru te postaviti jedno jednostavno, ali direktno pitanje.
“Želite li pomoći ili povrijediti?”, pitanje je za koje Brick tvrdi da će pasivno-agresivnu osobu izbaciti iz takta.
Prema časopisu Psychology Today, pasivno-agresivno ponašanje je indirektan način iskazivanja negativnih osjećaja. Umjesto da se direktno pozabavi konfliktom, pasivno – agresivna osoba će se ponašati suptilno neprijateljski, pokušavajući destabilizirati osobu s kojom su u konfliktu.
Pasivna-agresija forma je za izbjegavanje konflikta što bi mogao biti razlog zašto fraza koju predlaže Brick, može pomoći. Postavljajući to pitanje pasivno-agresivnoj osobi, nudite nježnu verziju sukobljavanja koju će oni svakako pokušati izbjeći.
@jenniferbrick your going to want to save this one #career #careeradvice #corporate #fyp ♬ original sound – Jennifer Brick
najnovije
najčitanije
Županija
PREDAVANJE
Silvija Šiljeg održala predavanje na temu kvalitete života u Zadru
Zadar
ADVENT POČINJE
U nedjelju otvaranje ovogodišnjeg Adventa u Zadru, evo što vas čeka
Hrvatska
vremenske neprilike
HAK: Snijeg otežava promet prema Dalmaciji i Rijeci
Nogomet
STARI ZNANCI
Hrvatska saznala suparnika za četvrtfinale Lige nacija
Zadar
GOVOR
Gradonačelnik Dukić: ‘Zadar je baš zato toliko čudesan. Hvala vam svima na povjerenju…’
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja