Amerikanke su vodile 1-0 i 2-1 u setovima, ali su morale igrati dramatičan peti set kako bi se probile u finale koje je na rasporedu u nedjelju, od 13 sati. SAD će tada igrati protiv boljeg iz drugog polufinala, od 20 sati za finale igraju Italija i Turska.

U petom setu su prve do dva poena prednosti došle Brazilke. SAD su uspjele odličnom igrom u sredini petog seta napraviti preokret. Okrenule su na 12-8 i potom iskoristile drugu meč-loptu za ulazak u finale.

Meč Brazila i SAD-a je bila repriza finalne utakmice s Igara u Tokiju. Tada su Amerikanke osvojile zlatnu medalju nakon pobjede 3-0. Brazilke imaju naslove iz Pekinga i Londona, a zanimljivo da su tada do zlata dolazile upravo preko Amerikanki koje su pobjeđivale u finalnim dvobojima.

S 26 poena najbolja je kod Amerikanki bila Kathryn Plummer. Avery Skinner je odlično odigrala u petom setu te je ukupno skupila 19 poena, a Andrea Drews 18. Kod Brazila su najbolje bile Ana Cristina s 24 i Gabi Guimaraes sa 16 poena.