Prvi put nakon 2008. godine kada su u Pekingu bili drugi, američki vaterpolisti su izborili plasman u polufinale Olimpijskih igara.

U neizvjesnom i dramatičnom susretu porazili su Australiju boljim izvođenjem peteraca.

Australija je bolje ušla u susret, nakon prve četvrtine je povela 3-1, a dva gola prednosti je imala i na poluvremenu (5-3). Amerikanci su se vratili u trećoj dionici izjednačivši na 5-5, a posljednjih osam minuta je završilo 2-2.

Australija je povela 7-6, a izjednačio je Alex Bowen 30 sekundi prije kraja u situaciji s igračem više.

Prilikom izvođenja peteraca na australskoj strani neprecizni su bili Miloš Maksimović i Chaz Poot, a na američkoj strani tek Alex Obert.

U američkim redovima najefikasniji su bili Alex Bowen i Hanes Daube sa po dva gola, dok je Australiju predvodio Luke Pavvilard sa četiri gola.

SAD će u polufinalu igrati protiv Srbije koja je porazila Grčku sa 12-11.

Bio je to izjednačen susret u kojem niti jedna ekipa nije imala više od gola prednost, sa čak 11 izjednačenja, a presudio je gol Nikole Jakšića 1.2 sekunde prije kraja.

U drugom polufinalu igrat će Hrvatska koja je sa 10-8 slavila protiv Španjolska, te bolji iz susreta Italije i Mađarske.