
Foto: Arhiva ZL/Osobna arhiva
U nedjelju 26. siječnja preminuo je Vice Mazija (1932.). Za Dragu Marića, zadarskog novinara i publicista, nema dvojbe, uz Josipa Marušića, Mazija je najveći arbanaški nogometaš u povijesti. Upravo se u razgovorima s Marićem objavljenima u Zadarskog regionalnu, te u knjizi Sport kod zadarskih Arbanasa (2008.) Mazija prisjetio nogometnih početaka.
– Igrao sam s arbanaškom mularijom od najranijeg djetinjstva, nogomet me odmah cijeloga zaokupio – naglasio je Mazija.
El Shatt
Sljedeći Mazijin nogometni iskorak nije bio ni na travi, zemlji, ili betonu nego na – pijesku!
– S nogometom sam nastavio kao 11-godišnji dječak, kad sam 1943., bio zbjegu u El Shattu u Egiptu. Imao sam mota pa su me stariji uzimali s njima igrati. Tamo sam dobro svladao tehniku s obje noge.
Bio sam dešnjak, a dogodilo se da mi je na palac desne noge pala oteža lata i mjesec dana nisam loptu smio ni pipnuti, a bez nogometa nisam mogao, Igralo se na pijesku i ja sam tih mjesec dana igrao samo s lijevom nogom i osposobio je kao i desnu.
Već tada sam pokazivao poseban talent pa me je jedan engleski oficir, koji je bio šef našeg logora, htio posiniti i odvesti u Englesku, no ja sam želio u Zadar. Vratio sam se početkom 1946. Često smo na trgu pred našom crkvom igrali klape malonogometaša: Tokšini, Crkva, Mazije, Divljini, Bajlini i Kotarci.
U sastavu Mazija protiv sastava Crkva imao sam 14 godina i bio najmlađi i fizički najslabiji. Pobijedili smo 8:0, a ja sam zabio sedam golova. Utakmicu su gledali Krsto Petani i Bepi Marušić i nakon toga Bepi me odveo u juniore Zadra, gdje mi je on bio trener.
Kad mi je istekao juniorski staž došao sam u moje Arbanase, u generaciju Eugena Bajla, Ante Morovića, Ria Nikpalja, Ante Mužanovića, Josipa Mužanovića, Josipa Pekija Kotlara, i čak trojice mojih Mazija; brata Ante Taulaca, Anđela i Josipa Bežija te drugih – istaknuo je Mazija.
Dalmatinski kup
U svakom klubu u koji bi Mazija došao krenuo je rezultatski uspon. Bilo je tako i u sezoni 1952./53. u kojoj su Arbanasi u 35 utakmica postigli 85 golova, a Mazija je zabio pola (42) te uveo svoju momčad u sjevernu skupinu Dalmatinske lige, u kojoj je tada završio i Zadar.
Sjajno su Arbanasi počeli i sezonu 1953./54., u kojoj su osvojili Kup Dalmacije nakon što su u finalu na jedanaesterce svladali Orkan iz Dugog Rata. Zanimljivo je da su na putu do finala izbacili drugoligaša Šibenik.
U sezoni 1954./55. Zadar, Bagat i Arbanasi su se fuzirali u Slogu, čiji je Mazija postao istaknuti član. Zahvaljujući odličnim igrama pozvan je u reprezentaciju Dalmacije, koja je u Splitu pobijedila drugu momčad Hajduka, uz dva Mazijina gola.
Kao član Sloge otišao na odsluženje vojnog roka, s kojeg se vratio 1959. Sloga je u međuvremenu raspala, a Mazija je odjenuo dres Zadra, te je s 22 gola bio najbolji strijelac Dalmatinske lige. Odlučio se na povratak u matični klub, koji se tada više nije zvao Arbanasi nego Omladinac.
Tek što je došao krenuli su uspjesi Omladinca. U sezoni 1961./62. Maziju su pozvali u tada vrlo jaki NK Tekstilac, koji je nastao pri zadarskoj Tvornici mreža te je odmah posao prvak Dalmacije.
Za sezonu 1964./65. Tekstilac i Zadar fuzirali su se u NK Tekstilni kombinat Zadar, klub koji je pod tim imenom 1965. izborio Drugu jugoslavensku ligu, nakon što je u dvije odlučujuće utakmice bio bolji od riječkog Orijenta. Bio je to do tada najveći uspjeh zadarskog nogometa.
Ipak, Mazija u Drugoj ligi nije zaigrao, vratio se u Omladinac i završio karijeru na Zimskom kupu Zadra koji je njegova momčad i osvojila.
– Htio sam karijeru okončati tako gdje sam kao senior i počeo. Bio sam atipični centarhalf. Gotovo su svi srednji napadači u to doba bili su visoki najmanje 185 cm i do 90 kg, a ja samo 170 cm i nisam prelazio 60 kg.
Rekord karijere mi je osam golova Zlatnoj luci u našoj pobjedi 14:0. Godine 1957. na utakmici Dalmatinske lige između Sloge i Omladinca iz Vranjica dao sam tri zgoditka u prvih pet minuta.
Nigdje iz Zadra
Zanimljivo je i zašto tako kvalitetan igrač nikad nije napuštao rodni grad.
– Stalno se provlačilo to da bi za moju nogometnu karijeru bilo dobro otići iz Zadra. I bilo je, kako se ono kaže, nemoralnih ponuda. Međutim ja bez Zadra nisam mogao. Što se tiče pogodaka znao sam se s brojnim navijačima kladiti za pašte (kolače) koliko ću na utakmici postići zgoditaka, tri, četiri, jednom čak i pet.
Gotovo redovito sam oklade dobivao i oslađivao se u tada najpoznatijim zadarskim prodajama slastica Mliječnom restoranu na Kalelargi ili u Babićevoj slastičarni, koja je bila kod Četiri kantuna. Posebno je volio slobodne udarce.
– Imao sam vrlo kvalitetnu tehniku šuta i razvijen osjećaj za prostor te sam golove davao i s 40 metara udaljenosti. Nikad nisam plasirao loptu iz “slobodnjaka”. Uvijek sam tukao svom snagom i uvijek gađao sredinu vrata. Pokušao bih procijeniti koji je igrač psihički najlabilniji u živom zidu i kako će se kad ga pogodim u glavu srušiti.
Zato je obično prvi “slobodnjak” bio pokazatelj onima u zidu što će se dogoditi, pa su se kasnije refleksno izmicali. Treba spomenuti i da su tada lopte bile veće i tvrđe i još su imale “špigetu” s kojom su se zavezivale.
Tako kad bi te pogodio taj čvor na lopti ode glava. Mi Mazije smo bili poznata nogometna obitelj, bilo nas je dosta. Sad su o arbanaškom nogometu ostala samo sjećanja. A od kad nema Arbanasa u zadarskom nogometu nema ni jakog Nogometnog kluba Zadar…
Mazija je imao izrazito sportske navike, pa je 2008., tada već kao 75-godišnjak, Mariću potvrdio da triput tjedno istrči svoju obveznu rutu od pet kilometara.
– Osjećamo se kao momčić, a trčat ću dok me noge budu nosile…
Ljepota igre
I Bernard Paleka novinar i publicist, na stranici Športske zajednice Grada Zadra posvetio je tekst Vici Maziji.
– Kao izdanak šire arbanaške obitelji Mazija zvanih Begini koja je dala veliki doprinos nogometnoj igri, Vice je – uz ostale – dosegao vrhunac.
Od prve svoje utakmice do zadnje na prvom mu je mjestu bila momčad, odnosno njezina igra i njezin rezultat, a svaku je minutu u svakoj utakmici shvaćao kao novu i novu priliku za demonstraciju svoga shvaćanja nogometa i svoga pristupa – učiniti sve što je moguće, a katkad i više od toga, da se ljepota nogometne igre svakom gledatelju pokaže u svoj svojoj punini.
U toj je dimenziji Vice Mazija bio na istoj razini vrhunskih, recimo, koncertnih majstora ili, pak, slikara, kipara… Golema je zasluga Vice Mazije za razvoj nogometne igre, čak i tolika da bi (najmanje) u bliskoj budućnosti nekoj nagradi ili nekom priznanju valjalo dati njegovo ime – napisao je Paleka.
Vice Mazija spomenut je i u Nogometnom leksikonu, u izdanju Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža. Tri rečenice u tom tekstu savršeno ga opisuju.
– Bio je sjajan dribler, eksplozivan i hitar. Izvrsno izvodio slobodne udarce. Iznimno nadaren igrač u razdoblju istinskog amaterizma.
Posljednji ispraćaj Vice Mazije bit će u četvrtak 30 siječnja u 14 sati na Gradskom groblju Zadar.
najnovije
najčitanije
Nogomet
NEODLUČENO
Kup, finale: Remi Slaven Belupa i Rijeke u prvom susretu
Kultura
MATIJA
U Gradskoj knjižnici Zadar Drago Hedl predstavio svoju novu knjigu
Crna Kronika
užas
Umag: Pronađena dva tijela, sumnja se na ubojstvo žene i samoubojstvo muškarca
Kultura
KNJIŽEVNIK
EDO POPOVIĆ: Ne pripadam piscima koji šokiraju pod svaku cijenu
Kultura
IZLOŽBA
Judita kroz oči mladih
Zadar
ODLAZAK LEGENDE
Preminuo legendarni zadarski majstor Petar Sapun
Zadar
POMOZITE!
Mladoj zadarskoj obitelji izgorio cijeli stan na Meladi, pokrenuta kampanja za prikupljanje pomoći
Zadar
TRN U OKU ZADAR
‘NAJŽALOSNIJE U PRIČI…’ Zadranka šokirana situacijom u prometu: ‘Nitko nije bio čovjek da stane i pita…’
Zadar
nastavak sučeljavanja
Radeta upitao Erlića: “Je li radove na obnovi krovišta Kneževe palače radila tvrtka Vašeg brata?”; Ubrzo stigao odgovor
Županija
kistanje