21 C°

ABA liga, 1. kolo

Nezaustavljivi Gegić i granitna obrana slomili Cibonu u Draženovom domu

20.09.2024. 23:08

Košarkaši Zadra otvorili su regionalnu sezonu na najbolji mogući način, promarširali su gostovanjem na parketu Cibone pobjedom 69:87 i tako najavili da će bez obzira na velike promjene u svlačionici tijekom ljeta i dalje biti bitan čimbenik u ABA ligi. Odlična predstava u Draženovom domu protiv ambicioznih „Vukova“ razveselila je sigurno zadarske navijače koji su mogli uživati, izuzev druge četvrtine, u službenom predstavljanju novokomponirane momčadi Danijela Jusupa. Nadigrali su prvaci Hrvatske svog rivala u svim segmentima košarkaške igre, a posebno upečatljivim se pokazao obrambeni angažman zašećeren potpunom dominacijom u skoku (34-16) kao i napadačka prezentacija Amara Gegića koji se, ako je suditi po prvih 40 minuta nove sezone, potvrdio dostojnom zamjenom za Luku Božića.

Savršeno otvaranje

Prvi su rukavicu u prvom ovosezonskom vječnom derbiju odlučili baciti Zadrani koji su uvodnih deset minuta odradili gotovo savršeno, i to u oba pravca, a kolovođom se pokazao Amar Gegić koji je zablistao s čak 16 ubačaja i tako svojoj momčadi pred kraj prve dionice priskrbio popriličnih 13 koševa prednosti (12:25). Cibona je u tom početnom dijelu izgledalo potpuno dezorijentirano, a busolu im je uporno pokušavao pronaći trener Chris Thomas koji je za to morao potrošiti dva „time-outa“ u nepunih osam minuta od podbacivanja lopte s centra. Pokazala se ta upornost američkog stratega isplativom jer se igra njegovih štićenika naglo počela uzdizati u drugoj četvrtini koju je po željama domaćih navijača otvorio Anthony Cat Barber. Vezao je tricu i dvicu donedavni član Porta, dok su mu ruku potom pružili Domagoj Vuković i Peter Jok, dovoljno za potpuni preokret stanja na semaforu (36:33). Zadar je vidno zaspao pri rotaciji jer ulazak Lovre Mazalina i Vladimira Mihailovića nije uspio nadomjestiti energiju Marka Ramljaka i Dominica Gilberta, a kada je obrana klonula onda je i napad postao problem pa su lopte, ponajviše Gegiću, počele ispadati iz ruku, što je bitnije usmjerilo vodu na Cibonin mlin. Ipak, u sami smiraj prvog poluvremena zbio se povratak košgeterskim navikama BiH reprezentativca, dok je doprinos stigao i od Domagoja Prolete, Mazalina i Gilberta, čime se konačno stalo na kraj rezultatskoj nizbrdici, štoviše prema svlačionicama su se Zadrani uputili s minimalnom prednošću (40:42) koja se pokazala poticajnom nakon odrađenog hlađenja na odmoru.

Obrana potvrdila

U treću dionicu zakoračili su Zadrani u stilu s početka utakmice, obrambeno čvrsto dok su u napadu povukli Gegić i Gilbert. Okrunjeno je to razdoblje s povratkom u dvoznamenkaste vode, zabio je kapetan Ramljak iz kontranapada za 45:56 i time natjerao Thomasa na ponavljanje mantre iz prve dionice kada je minutama odmora tražio preokret događanja na parketu. No, nisu se Jusupovi igrači ovog puta dali smesti, već su nastavili u istom ritmu, a Gegiću su se pridružili potom Žganec i Tyler Wahl pa se prednost pred početak posljednje četvrtine popela i do najizdašnijih dotad 15 koševa (50:65). Tek deset ubačaja domaćina u trećoj dionici potvrdilo je staro košarkaško pravilo da je obrana najbolji napad, stoga se za potvrdu pobjede u redovima Jusupove momčadi tražila ista formula i u završnih deset minuta. Olakšali su taj posao Mazalin i Mihailović koji su ekspresno podigli vodstvo do 19 koševa (50:69), dok su se Cibosi trsili ostati na životu vanjskim šutovima Joka i Barbera koji su ih šest minuta prije kraja doveli do 11 minusa (62:73). Tu posljednju nadu ubili su im nezaustavljivi Gegić te borbeni Mazalin i Žganec koji vraćaju mirnoću s povratkom na 15 plusa (62:77), a to se onda pokazalo dovoljnim i za potvrdu slavlja na parketu mrskog rivala. Za nju je najviše bio zaslužan Gegić s fenomenalnih 30 koševa,  kojima je pridodao pet skokova i četiri asistencije. Mazalin je bio također raspoložen sa 16 ubačaja i osam skokova, dok su veliki doprinos dali Gilbert i Žganec, prvi s deset poena i sedam uhvaćenih lopti, a drugi s raznovrsnim učinkom od devet poena, osam koševa i isto toliko uspješnih dodavanja. Kod Cibosa su po 18 ubacili Ročak i Jok, a Barber je zabio 17 koševa.