Petak, 28. lipnja 2024

25 C°

Uoči kvalifikacija za OI

Hrvatski košarkaši se probudili u trećoj dionici pa došli do uvjerljive pobjede na turniru u Opatiji

Autor: Katarina Blažević

23.06.2024. 21:30

Poljska je imala minimalno vodstvo na velikom odmoru, ali u trećoj četvrtini se Hrvatska probudila, preokrenula i slavila s 14 poena prednosti

OPATIJA Prva utakmica na međunarodnom prijateljskom turniru u košarci: Hrvatska – Poljska 82:68 (17:18, 17:17, 30:20, 18:13). Dvorana “Marino Cvetković”. Gledatelja: 600. Suci: Hadžić, Stanković i Miletić.

HRVATSKA: Smith 6, Kapusta 9 (4-4), Hezonja 15 (3-3), Šarić 10 (2-2), Zubac 19 (3-4), Krušlin 4 (1-2), Vraneš, Radovčić 5 (2-2), Branković 2 (2-2), M. Drežnjak 3, D. Drežnjak 6 (1-1), Nakić 3 (1-2).

POLJSKA: Balcerowski 13 (6-6), Sokolowski 3, Slaughter 9, Miličić 8 (3-3), Ponitka 9 (3-4), Pluta 2, Sochan, Mazurczak 2, Dziewa 2, Bogucki 3 (1-2), Michalak 15, Zolenierowicz 2, Niziol.

Hrvatski košarkaši uspješno su otvorili opatijski turnir koji im služi kao priprema za kvalifikacije za Olimpijske igre. Iako, protiv Poljske, koju vodi Igor Miličić, nije bilo toliko lako kako na kraju pokazuje rezultat. Hrvatska se u trećoj dionici probudila i preokrenula rezultat pa na kraju došla do uvjerljivih “plus 14”. Ipak je trebalo malo pričekati na Šarića i Zupca koji su svoje zadnje utakmice odigrali prije otprilike dva mjeseca.

S minimalnih “plus jedan” za Poljsku završila je prva četvrtina (17:18), a jednako je bilo i na velikom odmoru (34:35). Bile su to gotovo jednake dionice u kojima su Poljaci zaslužili možda i malo više. Miličićevi igrači imali su i prednost od pet poena u prvoj četvrtini, kada ih je predvodio Balcerowski koji je u reketu ipak bio dominantniji od Zupca, a zatim su u drugoj dionici došli i do “plus osam” (23:31).

Hrvatska nije imala onaj napadački arsenal o kojemu je govorio Šarić nekoliko dana prije susreta. Imao je, doduše, Hezonja dobre trenutke, ali Sesarovi momci odigrali su napadački preslabo fokusirajući se na šutiranje trica. U prvih 20 minuta ubacili su pet trica iz 14 pokušaja, dok su za dva poena gađali tek 11 puta i pogodili šest. I tu je zapravo cijeli posao napravio Zubac.

Nedostajala je bolja partija ostatka prve petorke, Kapuste i posebice Smitha te Šarića od kojih se ipak više očekuje. Kapusta se probudio u drugom poluvremenu kada se iskazao asistencijama, a njegovom tricom Hrvatska je povela 48:44 (25′). Nastavili su Zubac te Hezonja, koji je ubacio tricu nakon što je Smith ukrao loptu i pokrenuo akciju, a na semaforu je stajalo 56:47 za domaću momčad.

Poljaci su se ispromašivali, a onda na samom kraju treće dionice ostali i bez prvog centra Balcerowskog zbog pete osobne pogreške. Hrvatska je pak predvođena Zupcem stala na 30 poena (64:55), a potom zadnju dionicu otvorila serijom 6:0. Domaći su dominirali, a Sesar je u posljednjim minutama svoje zvijezde poslao na odmor pa su minute upisali svi igrači iz zapisnika. Izvan sastava ostali su Jordano, Tišma i Filipović.