Subota, 9. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

6 C°

U PLASTENICIMA

Savjeti za uspješan urod špinata

Autor: Jasmin HODŽIĆ/Agroklub

07.11.2024. 15:45
Savjeti za uspješan urod špinata

Foto: Jasmin Hodžić



Špinat je jedna od omiljenih zimskih kultura u plastenicima jer podnosi niže temperature i može pružiti svježe, zdravo lišće tijekom cijele sezone. Međutim, kako biste osigurali zdrav i kvalitetan urod do proljeća, postoje određene greške koje treba izbjegavati.


Dakle, uzgoj špinata u plasteniku tijekom zime može biti isplativ i koristan, ali zahtijeva pažnju i njegu. Ako pravilno planirate i vodite računa o potrebama biljaka, možete uživati u svježem, zdravom povrću sve do proljeća. Kako biste to postigli, pripremili smo kratak »vodič« koji će vam pomoći da izbjegnete uobičajene zamke i osigurate uspješan rast vaših biljaka.


Foto: Jasmin Hodžić


Prekomjerno zalijevanje


Špinat voli vlažno tlo, ali prekomjerno zalijevanje može dovesti do truljenja korijena, posebno u hladnijim uvjetima. Plastenici zimi nemaju visoku stopu isparavanja, pa se voda sporije suši. Zalijevajte ga redovno, ali umjereno, pazeći da zemlja bude vlažna, a ne natopljena. Provjeravajte vlagu tla i zalijevajte tek kad je površinski sloj lagano suh.




Iako plastenici štite biljke od hladnoće, zadržavanje vlage u zatvorenom prostoru može stvoriti idealne uvjete za razvoj gljivičnih bolesti. Ne zanemarujte ventilaciju! Čak i tijekom zimskih mjeseci, povremeno otvorite plastenik kako biste omogućili cirkulaciju svježeg zraka. To će smanjiti vlažnost i smanjiti šanse za pojavu plijesni i gljivica. Špinat može podnijeti niže temperature, no potrebno mu je dovoljno svjetla za pravilan rast. Zimi su dani kraći, pa ako vaš plastenik ne dobiva dovoljno prirodne svjetlosti, razmislite o dopunskoj rasvjeti. Nedostatak svjetlosti može usporiti rast i učiniti ga manje otpornim na bolesti.


Foto: Jasmin Hodžić


Preniska ili previsoka temperatura


Jedna od najvažnijih stvari pri uzgoju špinata u plasteniku je kontrola temperature. Špinat najbolje raste na temperaturama između 10°C i 18° C. Ako je pretoplo, može početi brže cvjetati i gubiti kvalitetu lišća, a previsoke temperature tijekom dana mogu stvoriti stres za biljke. S druge strane, preniske temperature mogu usporiti rast i izazvati šok kod biljaka. Korištenje termometra u plasteniku i održavanje stabilnih uvjeta ključ je za uspješan urod.


Iako treba hranjivo tlo, previše gnojiva, posebno dušika, može uzrokovati brz rast koji rezultira nježnim, lomljivim listovima sklonim bolestima. S druge strane, nedovoljno hranjiva može dovesti do sporog rasta i žutila listova. Koristite uravnoteženo organsko gnojivo i dodajte ga u tlo prije sadnje, te lagano prihranite biljke tijekom vegetacije.


Jedna od uobičajenih grešaka kod uzgoja špinata u plasteniku je sadnja u prezbijeno tlo. Špinat voli dobro drenirano i rahlo tlo, a ako je ono previše zbijeno, korijenje neće moći pravilno rasti i upijati hranjive tvari. Zato, prije sadnje, pobrinite se da tlo u plasteniku bude dovoljno rahlo i propusno, a redovno ga rahlite tijekom sezone.


Ignoriranje korova


I pored toga što špinat raste u plasteniku, korov može i dalje predstavljati problem. On se može brzo proširiti i natjecati s vašim špinatom za hranjive tvari i prostor. Redovno uklanjajte korov kako biste osigurali da vaše biljke imaju dovoljno prostora i resursa za pravilan rast.


Ako sadite špinat preblizu, biljke se mogu međusobno natjecati za svjetlost, vodu i hranjive tvari. To može dovesti do manjeg prinosa i lošije kvalitete. Ostavite dovoljno prostora između njih, idealno oko 20-30 cm, kako bi svaka imala dovoljno zraka i prostora za pravilan razvoj.


Jedna od čestih grešaka je čekanje predugo s berbom. Ako preraste, listovi postaju tvrdi i gorki, a biljke mogu početi cvjetati. Redovno ga berite, počevši od donjih listova, kako biste potakli kontinuirani rast i zadržali nježno, ukusno lišće.


Iako su plastenici zatvoreni prostori, to ne znači da su zaštićeni od štetnika. Zimski poput lisnih uši mogu predstavljati problem. Redovno pregledajte biljke na znakove štetnika i odmah poduzmite mjere ako primijetite infestaciju. Prirodni insekticidi ili biološka kontrola mogu biti dobra rješenja u plasteničkoj proizvodnji.