
Foto: HPK
Predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore sudjelovali su na skupštini europskog udruženja poljoprivrednika i zadruga Copa-Cogeca u Bruxellesu, a na kojoj je zaključena kako je od izuzetne važnosti zajednički rad između institucija i poljoprivrednih aktera kako bi se osigurao održivi razvoj i jačanje europskog agrarnog sektora u narednim godinama.
Na skupštini su razmijenjena mišljenja s direktoricom za analizu strategije i politike, Glavna uprava za poljoprivredu Europske Komisije Geslain-Laneelle, vezano za izvještaj o Strateškom dijalogu. Među temama o kojima se razgovaralo bilo je i prihvaćanje strateškog dijaloga o budućnosti poljoprivrede, potrebi za predvidljivošću poljoprivrednog sektora u okviru vizije budućnosti poljoprivrede koju je najavila Ursula von der Leyen, potrebi za usklađenošću između trgovinske politike EU-a i njezinih unutarnjih poljoprivrednih ambicija, te ulozi poljoprivrede u planu prilagodbe klimatskim promjenama.
Tijekom skupštine održan je i sastanak zemalja V4, na kojem se raspravljalo o važnim aspektima vezanima uz poljoprivredu i njezinu budućnost. Sudionici su posebnu pažnju posvetili očuvanju proračuna te su naglasili potrebu da se izbjegnu bilo kakvi rezovi u nadolazećem programskom razdoblju. Očekuje se da će se nastaviti s aktivnostima koje će osigurati stabilnost i održivost poljoprivredne proizvodnje, priopćeno je iz HPK.
Članovi Copa Coga vodili su i oštru raspravu oko međunarodne trgovine i tržišne situacije u poljoprivredi EU. Tako je istaknuto da će za sve kulture, osim za maslinovo ulje i rižu, za koje se predviđa dobar urod i pristojne cijene, ova godina bit vrlo loša godina. Proizvodnja voća i povrća pretrpjela je niz ekstremnih klimatskih događaja i općenito loših vremenskih uvjeta u kombinaciji s velikim pritiskom štetnika i bolesti što je utjecalo ne samo na prinose, već i na kvalitetu, dok je potrošnja smanjena. Sektori šećerne repe i krumpira patili su od istih problematičnih uvjeta uzgoja što je dovelo do predviđene loše kvalitete i niske proizvodnje. Situacija je vrlo slična za uljarice i žitarice gdje se predviđa da će žetva 2024. biti čak niža od 2023. koja je već bila izuzetno loša, a rezultati bi trebali biti najmanje devet posto ispod desetogodišnjeg prosjeka, dok su cijene i dalje niske, a troškovi proizvodnje visoka. Mnogi poljoprivrednici koji se bave ratarskim kulturama očekuju da će imati ogromne gubitke na ovoj proizvodnji.
najnovije
najčitanije
Gospodarstvo
wordline
Sezona kuca na vrata, a turisti sve češće plaćaju beskontaktno: Ovo rješenje poduzetnicima i ugostiteljima olakšat će život
Županija
rebalans proračuna
U Starigradu povećane potpore za novorođene
Hrvatska
»Nacionalna snaga - lokalna vizija«
HDZ objavio opširan program za lokalne izbore, donosimo detalje
Nogomet
izvrsna izvedba
Zadranke uvjerljive u 16. kolu Druge lige nogometašica
Crna Kronika
neobična nesreća
Maloljetnik s četvrtog kata pao na vozilo hitne medicinske pomoći
Zadar
donosimo popis
Poveći broj ulica u Zadru i županiji u ponedjeljak bez struje
Zadar
DKW F5
Ive Ivanković posjeduje auto iz 1936.! “Na njemu sam i polagao vozački”
Moda
SUBOTNJA ŠPICA
MODNA ANALIZA Pravi hit špice su kaubojske čizme
Crna Kronika
prometna nesreća
Vozio pijan pa udario u parkiran automobil
Zadar
OBAVIJEST