Foto: HPK
Predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore sudjelovali su na skupštini europskog udruženja poljoprivrednika i zadruga Copa-Cogeca u Bruxellesu, a na kojoj je zaključena kako je od izuzetne važnosti zajednički rad između institucija i poljoprivrednih aktera kako bi se osigurao održivi razvoj i jačanje europskog agrarnog sektora u narednim godinama.
Na skupštini su razmijenjena mišljenja s direktoricom za analizu strategije i politike, Glavna uprava za poljoprivredu Europske Komisije Geslain-Laneelle, vezano za izvještaj o Strateškom dijalogu. Među temama o kojima se razgovaralo bilo je i prihvaćanje strateškog dijaloga o budućnosti poljoprivrede, potrebi za predvidljivošću poljoprivrednog sektora u okviru vizije budućnosti poljoprivrede koju je najavila Ursula von der Leyen, potrebi za usklađenošću između trgovinske politike EU-a i njezinih unutarnjih poljoprivrednih ambicija, te ulozi poljoprivrede u planu prilagodbe klimatskim promjenama.
Tijekom skupštine održan je i sastanak zemalja V4, na kojem se raspravljalo o važnim aspektima vezanima uz poljoprivredu i njezinu budućnost. Sudionici su posebnu pažnju posvetili očuvanju proračuna te su naglasili potrebu da se izbjegnu bilo kakvi rezovi u nadolazećem programskom razdoblju. Očekuje se da će se nastaviti s aktivnostima koje će osigurati stabilnost i održivost poljoprivredne proizvodnje, priopćeno je iz HPK.
Članovi Copa Coga vodili su i oštru raspravu oko međunarodne trgovine i tržišne situacije u poljoprivredi EU. Tako je istaknuto da će za sve kulture, osim za maslinovo ulje i rižu, za koje se predviđa dobar urod i pristojne cijene, ova godina bit vrlo loša godina. Proizvodnja voća i povrća pretrpjela je niz ekstremnih klimatskih događaja i općenito loših vremenskih uvjeta u kombinaciji s velikim pritiskom štetnika i bolesti što je utjecalo ne samo na prinose, već i na kvalitetu, dok je potrošnja smanjena. Sektori šećerne repe i krumpira patili su od istih problematičnih uvjeta uzgoja što je dovelo do predviđene loše kvalitete i niske proizvodnje. Situacija je vrlo slična za uljarice i žitarice gdje se predviđa da će žetva 2024. biti čak niža od 2023. koja je već bila izuzetno loša, a rezultati bi trebali biti najmanje devet posto ispod desetogodišnjeg prosjeka, dok su cijene i dalje niske, a troškovi proizvodnje visoka. Mnogi poljoprivrednici koji se bave ratarskim kulturama očekuju da će imati ogromne gubitke na ovoj proizvodnji.
najnovije
najčitanije
Zadar
međunarodna znanstvena konferencija
Na Odjelu za filozofiju obilježavanje 300. godišnjice rođenja Immanuela Kanta
Ostali sportovi
Davis Cup
Australija pobjedom protiv SAD- izborila plasman u polufinale Davis Cupa
Crna Kronika
zloupotreba položaja
Zadarskim liječnicima odbijena žalba, rješenje o provođenju istrage pravomoćno
Županija
velika obljetnica
Društvo dobrovoljnih darivatelja krvi otoka Silbe proslavilo 50 godina
Plodovi zemlje i mora
statistički podaci
Proizvođačke cijene poljoprivrednih proizvoda porasle za 2,4 posto
Županija
TUŽNI ODLAZAK
VIŠE OD BRODA Šarini su živjeli s ‘Princem Zadra’: ‘Godinama smo radili s njim, živjeli, dizali…’
Kultura
Alba Miočev
Mlada zadarska slikarica osvojila Grand Prix: “Bitno je da svaki dan uđem u atelje, čak i ako ne slikam…”
Zadar
OD KALELARGE DO AUSTRALIJE
Zadarski kantautor Marin Modrić objavio svoj prvi singl: ‘Ulična svirka je kao otvorena proba…’
Županija
POTPORE
Božićnice za umirovljenike će isplaćivati većina općina i gradova u Zadarskoj županiji, donosimo iznose
Scena
IRIS PETRAČ