Foto: Reuters
Čekali smo, čekali, a na kraju i dočekali! U noći s nedjelje na ponedjeljak održana je 96. svečana dodjela najprestižnije i svakako najpopularnije filmske nagrade na svijetu, Oscari. Nikad kraća, ali i nikad ranije održana (dodjela je započela već oko ponoći po našem vremenu i trajala je do nekih 3.30h ujutro) manifestacija započela je s ‘meštrom’ ceremonije Jimmyjem Kimmelom, popularnim TV voditeljem i komičarem i forom gdje sjedi na klupi s Barbie, odnosno, Margot Robbie.
Kroz podugački, solidno napisan, u humoru povremeno i krajnje neukusan humor (primjerice, šala upućena Sandri Huller i nacistima), Kimmelov uvodni monolog se dakako dotaknuo Ken i Barbie, a potom i ostalih kandidata te pokojeg uglednog imena poput Stevena Spielberga.
Fantastična Da’Vine Joy Randolph
Već tradicionalno, prva nagrada je dodijeljena u kategoriji najbolje sporedne ženske uloge. Svaku od nominiranih predstavile su zasebne prezenterice i to redom Jamie Lee Curtis, Mary Steenburgen, Lupita Nyong’O, Rita Moreno i Regina King, i same nekoć pobjednice u spomenutoj kategoriji.
Već tu smo dobili natruhe neizbježne holivudske patetike i predvidljivosti same nagrade, ali taj osjećaj je isprala pravedno uručena nagrada fantastičnoj Da’Vine Joy Randolph za ulogu dobrodušne kuharice i tugujuće majke Mary Lamb u Payneovoj fantastičnoj drami ‘’The Holdovers’’. Očekivano, ali i posve zasluženo. Uslijedile su potom i kategorije animiranog filma, kako kratkog tako i dugog metra.
Nagradu za najbolji kratki animirani je također očekivano osvojio ‘’Rat je gotov’’ (inspiriran istoimenom pjesmom Johna Lennona i Yoko Ono). Što se pak tiče dugometražnog, najoštriji konkurenti su svakako bili nastavak Spider-Mana (‘Putovanje kroz Spider svijet’) i ‘’Dječak i čaplja’’ anime majstora Hayaoa Miyazakija.
Premda je na kladionicama veliki favorit bio upravo animirani superherojski spektakl o popularnom Spider-Manu, dogodilo se prvo, uvjetno rečeno veće iznenađenje večeri pošto je ‘pauka’ svladao japanski čarobnjak Miyazaki osvojivši svojeg drugog Oscara u karijeri, a posebno veseli što ćemo njegovog ‘’Dječaka i čaplju’’ od idućeg tjedna imati priliku pogledati i u našim kinima.
Oscar za najbolji originalni scenarij otišao je pak u ruke Justine Triet i njezinoj ‘’Anatomiji pada’’ što je također bilo očekivano i posve zasluženo. Najboljim adaptiranim scenarijem proglašen je onaj za fantastičnu satiričnu dramu ‘’American Fiction’’ kojeg je napisao sam autor filma, Cord Jefferson.
Billie Eilish ima najbolju pjesmu
Prvu glazbenu numeru večeri nominiranu za najbolju pjesmu izvela je favorizirana Billie Eilish. Kasnije smo doznali kako je upravo njezina pjesma ‘What Was I Made For?’ iz kino hita ‘’Barbie’’ u konačnici i dobila Oscara. Prezenteri Michael Keaton i Catherine O’Hara (zvijezde nadolazećeg nastavka filma o Bubimiru) su uručili nagrade za najbolju šminku i frizuru, a potom i scenografiju ekipama Lanthimosova filma ‘’Uboga stvorenja’’.
Nakon tih tzv. tehničkih kategorija smo dočekali i jedan od uspjelijih gegova večeri, onaj s razgolićenim Johnom Cenom koji je uručio priznanje za najbolju kostimografiju (također ekipi iz ‘’Ubogih stvorenja’’).
NAJBOLJA GLUMICA
Mnogi su pomislili kako ‘Akademija’ kalkulantski neće propustiti priliku nagraditi prvu Indijanku u povijesti, ali na kraju je pravovaljano odlučila zlatni kipić uručiti veličanstvenoj Emmi Stone za njezinu sjajnu i nadasve hrabru ulogu u Lanthimosovim ‘’Ubogim stvorenjima«.
Najplemenitiji i svakako jedan od najdojmljivijih trenutaka čitave manifestacije odigrao se tijekom izvođenja pjesme iz Scorseseova filma ‘’Ubojice cvjetnog mjeseca’’ nakon kojeg smo doznali i osvajača ‘zlatnog kipića’ u kategoriji najboljeg stranog filma kojeg je osvojio briljantni Jonathan Glazer za ‘’Zonu interesa’’. Glazer je dakako iskoristio priliku za politizirani govor u kojem je među ostalom osudio sve ratove i mržnju na nacionalnim, vjerskim i rasnim osnovama.
Emily Blunt i Ryan Gosling, zvijezde nadolazećeg ‘’Kaskadera’’, prezentirali su adekvatno novu potencijalnu kategoriju za buduće dodjele, naravno onu za najbolje kaskadere, dok su nekadašnji osvajači Oscara za najboljeg sporednog glumca najavili svoje kolege i ovogodišnje kandidate.
Ovogodišnje priznanje u otvorenoj borbi između višegodišnjih superherojskih partnera Roberta ‘Iron Man’ Downey Jr.-a i Marka ‘Hulk’ Ruffala, nažalost je otišlo prvospomenutom. Iskreno, baš svi njegovi konkurenti su po mojem mišljenju ove godine pružili daleko bolje izvedbe, no već se kroz druge, prethodno održane manifestacije poput Zlatnih Globusa ili BAFTA-e dalo naslutiti kako će holivudska industrija nagraditi svoju ‘zlatnu koku’.
»Zona interesa« osvojila najbolji zvuk
’Blizanci’, Arnold Schwarzenegger i Danny De Vito su se prvo dobro našalili na račun svojeg nekadašnjeg filmskog nemesisa, u gledalištu prisutnog Michaela ‘Batman’ Keatona, a zatim dodijelili nagradu za najbolje vizualne efekte kreatoru najnovijeg nastavka o svima znanom radioaktivnom gigantskom gušteru Godzilli, Takashiju Yamazakiju i njegovom timu koji su za uvjetno rečeno tek šačicu dolara do koljena potukli daleko skuplju konkurenciju. Bravo!
Priznanje za najbolju montažu očekivano je zaslužila Jennifer Lame za ‘’Oppenheimera’’ dok su kolegice iz ‘’Barbie’’, America Ferrera i Kate McKinnon proglasile pobjednike u kategorijama dokumentarnog filma, kratkog i dugog metra.
Najboljim kratkometražnim dokumentarcem je tako proglašena ‘’Posljednja radionica’’ Bena Proudfoota i Krisa Bowersa, a dugim pak potresni ukrajinski film ‘’20 dana u Mariupolju’’ čiji je autor Mstyslav Chernov prilikom preuzimanja nagrade istaknuo kako bi tu nagradu – inače prvu za Ukrajinu – kad bi to bilo moguće, najradije zamijenio za mir u rodnoj mu zemlji.
Zvijezda Villeneueove ‘’Dine’’, Zendaya, je uručila nagradu za najbolju fotografiju Hoyteu Van Hoytemu za njegov odličan rad na ‘’Oppenheimeru’’, a povijest je ispisao i nevjerojatni Wes Anderson koji je nakon pustih nominacija za svoje briljantne dugometražne igrane filmove Oscara konačno paradoksalno osvojio za kratkometražni ‘’Čudesna priča o Henryju Sugaru’’.
Nagrada za najbolji zvuk otišla je na iznenađenje mnogih ekipi ‘’Zone interesa’’, no svi oni koji su gledali Glazerovo remek-djelo itekako su svjesni kako je zvuk u tom filmu bio jedan od ključnih faktora.
Nakon tog trenutka sve je na nekoliko minuta bilo obojeno kričavom ružičastom bojom pošto je na scenu stupio Ryan Gosling kako bi spektakularno otpjevao iz ‘’Barbie’’ nominiranu ‘I’m Just Ken’ pjesmu potpomognut gitarskom solom legendarnog Slasha.
Cillian Murphy najbolji muški glumac
Doznali smo nakon te izvedbe i osvajače priznanja za najbolju izvornu glazbu – Ludwig Göransson za ‘’Oppenheimera’’ i prije spomenuta Billie Eilish kojoj je ovo već drugi Oscar u kategoriji najbolje pjesme nakon ‘No Time To Die’ iz Jamesa Bonda.
S citatom iz dokumentarnog filma o nedavno preminulom ruskom političaru Alekseju Navalnom i snažnom glazbenom numerom ‘Time to Say Goodbye’ Andree Bocellija i sina mu Mattea održan je emocionalni ‘in memoriam’ kolaž svim znamenitim figurama iz filmske umjetnosti koje smo izgubili prošle i početkom ove godine.
Uslijedila je i jedna od najznačajnijih kategorija, ona za najboljeg muškog glumca. Nekadašnji pobjednici Brendan Fraser, Nicolas Cage, Matthew McConaughey, Ben Kingsley i Forest Whitaker predstavili su svoje kolege, a nagrada je kako se također očekivalo, otišla u ruke Cillianu Murphyju za naslovnog ‘’Oppenheimera’’.
Legendarni redatelj Steven Spielberg proglasio je potom i najboljeg redatelja, a to je naravno Christopher Nolan. Holivudski biografski spektakl ‘’Oppenheimer’’ se s tim priznanjem već popeo na 6 osvojenih kipića, a prije negoli je okrunjen i onim najvažnijim, za najbolji film, doznali smo i najbolju glumicu. Michelle Yeoh, Sally Field, Jennifer Lawrence, Charlize Theron i Jessica Lange su također predstavile svoje kolegice, no onda se dogodilo iznenađenje večeri!
Poput mnogih sam pomislio kako ‘Akademija’ kalkulantski neće propustiti priliku nagraditi prvu Indijanku u povijesti, ali na kraju je pravovaljano odlučila zlatni kipić uručiti veličanstvenoj Emmi Stone za njezinu sjajnu i nadasve hrabru ulogu u Lanthimosovim ‘’Ubogim stvorenjima’’.
Odlična selekcija kandidata
Summa summarum? ‘’Oppenheimer’’ sedam nagrada, ‘’Uboga stvorenja’’ četiri. Patetika kroz ceremoniju sporadična i manifestirana kroz anti ratne poruke dok ironično najviše nagrada osvaja film o tvorcu najužasnijeg oružja u povijesti. Tipično holivudsko licemjerje!
Za razliku od prethodnih izdanja, ovo je ipak ponudilo nekoliko iznenađenja i jednu od ponajboljih selekcija kandidata posljednjih nekoliko desetljeća.
Najvećim gubitnicima su se u konačnici nepravedno pokazali Scorseseovi ‘’Ubojice cvjetnog mjeseca’’ koji nisu opravdali niti jednu od svojih deset (!) nominacija, odnosno, Cooperov ‘’Maestro’’ kojem nije pomoglo niti sedam nominacija.
Eh da, nećemo zaboraviti spomenuti kako se noć ranije održala i dodjela ‘Zlatnih malina’, nagrada za najgora ostvarenja i izvedbe, a ove je godine dominirao užasni horor ‘’Winnie Pooh: Zemlja meda’’ te nesretna Megan Fox koja je dobila čak dvije ozloglašene nagrade.
NAJBOLJI REDATELJ
Legendarni redatelj Steven Spielberg proglasio je najboljeg redatelja, a to je naravno Christopher Nolan sa svojim holivudskim biografskim spektaklom ‘’Oppenheimer’’.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja