Foto: BORIS STAPIC
Dva albuma s više od 120 minuta sjajne filmske glazbe
Višegodišnji proces restauracije i publikacije više od 300 izvornih vrpci hrvatskog kompozitora Tomislava Simovića završen je ovih dana selekcijom materijala i istovremenom objavom čak dvaju albuma filmske glazbe u ukupnom trajanju duljem od 120 minuta.
Dvostruki album »The Zagreb School Of Animated Film (Original Soundtracks 1961-1982)« s izborom tema iz 18 kratkometražnih naslova slavne Zagrebačke škole crtanog filma objavljen je paralelno sa zasebnim albumom glazbe iz kultnog serijala »Profesor Baltazar« koji u kulturnoj i filmskoj branši nazivaju i najvećim hrvatskim izvoznim proizvodom.
Lik legendarnog profesora koji znanošću i nenasilnim metodama rješava probleme stanovnika Baltazargrada obožavaju i djeca i odrasli. Prikazivan je u brojnim zemljama svijeta, od Amerike i Europe, pa sve do Irana, a posebnu popularnost uživa u skandinavskim zemljama.
Tomislav Simović
Urednici obaju izdanja, Leri Ahel i Željko Luketić iz izdavačke kuće Fox & His Friends, prije tri su godine kurirali i najveću dokumentacijsku i interaktivnu izložbu o profesoru Baltazaru »51000 Baltazargrad« u riječkom Muzeju moderne i suvremene umjetnosti, i to u sklopu projekta Europske prijestolnice kulture 2020. Izložbu je, unatoč ograničenjima uslijed pandemije COVID-19, vidjelo više od 10.000 posjetitelja.
Poseban dio bio je rezerviran za Tomislava Simovića, kompozitora kojega su autori Zagrebačke škole i Baltazara smatrali svojim dodatnim članom jer bez njegove glazbe svi ti filmovi, smatrali su, ne bi bili toliko uspješni.
Kako otkrivaju Ahel i Luketić, na albumu posvećenom temama iz kratkometražnih crtića uključena je i glazba iz Oscarom nagrađenog »Surogata« Dušana Vukotića, zatim »Dnevnika« Nedeljka Dragića, »Posjeta iz svemira« Zlatka Grgića i brojnih drugih naslova, dok se na albumu »Professor Balthazar (Music From The Original TV Series)« našlo mjesta i za nikad objavljenu produženu jazz verziju naslovne teme »Bal-Bal-Baltazar« te dječje hitove poput »Zbora životinja« u kojem pjevaju mačke i psi, kao i urnebesno zabavnog pokušaja opernog pjevanja iz epizode »Krojač Silvestar« koju je Simović zamislio kao domaću verziju Florence Foster Jenkins.
Nikad objavljene teme
»Uz veliko povjerenje kolega animatora i autora serijala te producenata iz Zagreb filma, Simović je skladao glazbu koja je razigrana, maštovita i dinamična, a žanrovski toliko slobodna da s lakoćom kreće od jazza i orkestralne glazbe i pritom zalazi u etno, elektroniku i eksperimentalnu elektro-akustičnu glazbu.
Uz samog Simovića koji na pojedinim temama čak i pjeva te orkestru daje upute, na albumima se nalaze i brojni gostujući glazbenici poput Ozrena Depola koji je »Surogatu« dao glas, zatim Igora Savina, Zlatka Tanodija, Silvija Glojnarića, Marijana Domića, Rajka Milosavljevića i drugih.
Niti jedna od tema na oba albuma nikada nije objavljena, vrpce su smatrane izgubljenima i/ili uništenima, a njihov nedostatak pokušali su ispraviti tek njemački i skandinavski izdavači objavivši 1970-ih godina tek nekoliko obrada u duhu šlagera«, ističu urednici izdanja.
Promocija u nedjelju u PuliOvim novim izdanjima kuće Fox & His Friends nastavlja se rad na opusu kompozitora koji je potpisao nekoliko stotina filmskih partitura, a koji je već objavljen na albumima glazbe za film »Gosti iz galaksije« (2017.) i »Visitors From The Galaxy Revisited« (2021.) na kojemu su urednici Ahel i Luketić pozvali 11 umjetnika iz 9 zemalja da vlastitim kompozicijama reinterpretiraju Simovićev rad za prvi jugoslavenski i hrvatski SF film koji će na nastupajućem Pula Film Festivalu u Areni, u sklopu proslave 70 godina Zagreb filma, biti premijerno prikazan u novoj, restauriranoj verziji. Na Pula Film Festivalu javnosti će prvi put biti predstavljeni i »The Zagreb School Of Animated Film (Original Soundtracks 1961-1982)« i »Professor Balthazar (Music From The Original TV Series)«, i to ove nedjelje u 13 sati u prostoru Doma hrvatskih branitelja, na prvoj u nizu javnih promocija na kojoj urednici Leri Ahel i Željko Luketić govore o radu na ovome opsežnom projektu. Daljnje promocije bit će u rujnu u Zagrebu, a potom i u Beogradu te drugim gradovima u kojima će uz razgovor publici biti i prikazani i selekcije filmova Zagrebačke škole animiranog filma. |
Suradnici
Dva nova izdanja glazbe Tomislava Simovića distribuiraju američki Light In The Attic, nizozemska distribucija Clone NL i francuski Believe SAS. Mastering potpisuje riječki producent Toni Milohanić, dok su za grafički dizajn izdanja zaslužni Dejan Kršić (»The Zagreb School Of Animated Film«), sarajevski ilustrator Boris Stapić (»Professor Balthazar«) i Martin Peranović, dizajner dodatnih knjižica za posebna deluxe izdanja štampana u 100 numeriranih primjeraka koje je moguće nabaviti samo na stranici izdavača foxandhisfriends.bigcartel.com.
najnovije
najčitanije
Nogomet
Ozljeda
Real Madrid potvrdio da je Vinicius Junior neće igrati protiv Liverpoola
Zadar
direktorica tz-a
Marija Dejanović nakon vrijedne nagrade: ’Nagrada mi je vjetar u leđa za daljnji doprinos ninskom turizmu’
Plodovi zemlje i mora
prva procjena
Očekuje se pad vrijednosti realnog dohotka u poljoprivredi
Nogomet
TRENER CITYJA
Guardiola o krizi u klubu: “U ovom trenutku nismo spremni za velike stvari”
Zadar
VODOVOD JAVLJA
VAŽNA OBAVIJEST Zbog radova dio Dikla tri dana bez vode!
Crna Kronika
strava u slavoniji
Nasred ulice izboden muškarac, preminuo u bolnici
Županija
kupnja
I ovu nedjelju otvoren određen broj trgovina u Zadru i županiji, donosimo popis
Zadar
glazbena diva
[FOTO] Doris Dragović napravila pravi spektakl na Višnjiku
Zadar
U OBJEKTIVU
MODNA ANALIZA Gradske ulice i ove su subote bile pune odličnih street style komada
Zadar
OBAVIJEST HEP-A