Nedjelja, 13. travnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

15 C°

ulaz besplatan

Luka Barbić najavljuje večerašnji koncert TBF-a: "Bit će sigurno veselo"

Autor: Antonia Vodan

04.04.2025. 11:25
Luka Barbić najavljuje večerašnji koncert TBF-a:

Foto: PRESS



Svojevrsno finale ovogodišnjeg izdanja Dana Sveučilišta u Zadru, Dies academicus 2025., besplatan je koncert kultnog splitskog sastava TBF (The Beat Fleet). Ovaj događaj predstavlja dosad još neviđen potez zadarske sveučilišne uprave koja je ovoga puta odlučila studentima, pored mogućnosti stjecanja znanja i vrednovanja njihovih ostvarenja, pružiti priliku i za odušak od akademskih obaveza, uz glazbu, dobru zabavu i druženje.


TBF ne treba posebno predstavljati, riječ je o sastavu koji na sceni djeluje dugi niz godina, stvarajući vlastiti prepoznatljivi zvuk koji uz hip hop, nerijetko kombinira elemente funka, soula, rocka, reggae glazbe…


Stihovima u kojima se prepoznaje socijalna nota, humor te britka kritika domaće i globalne aktualnosti osvojili su simpatije generacija slušatelja, a njihovi hitovi, kao što su »Smak svita«, »Fantastična« ili »Grad spava« desetljećima nakon lansiranja u javnost ne napuštaju radijski eter.




Ovom smo prigodom razgovarali s Lukom Barbićem, svestranim umjetnikom i jednim od osnivača TBF-a koji je otkrio što ovu skupinu čini jedinstvenima na estradi, kako doživljava vlastiti umjetnički rad, ali i što ga to posebno veže za Donatov grad.


Bezvremenski hitovi


TBF djeluje već 35 godina, a za to vrijeme mijenjale su se mode, stavovi, okolnosti… odrasli ste kroz ovaj bend, no i godinama kasnije vi ste na sceni, a nadolazeći koncert u Zadru dokaz je da mladi iz generacije u generaciju vole i prate TBF. Što je to što vi imate dandanas da ostajete relevantni i da vas slušaju svi uzrasti?


Nismo novi materijal imali skoro deset godina, ali neke od tih pjesama koje smo snimali davno, kroz vrijeme su postale nekakvi evergreen. Kada imaš par takvih stvari, onda se na to kači svaka nova generacija. Prenosi se ta energija. Nikada nismo bili dio nekakvog prolaznog trenda, nego smo ostali jedinstveni.


Kako biste reagirali da Vam je netko one davne 1990. rekao da ćete desetljećima kasnije i dalje svirati za mlade?


Meni je još uvijek to čudno, ali tako je kako je. Nikada nismo u bendu previše kalkulirali što i kako, zapravo smo pravili muziku za sebe i radili ono što se nama sviđa.


Glavna nam je vodilja bila da kada radimo pjesmu, ona mora biti nama dobra. Tako smo radili onda i tako radimo i danas. Nema nikakvih kalkulacija, idemo samo naprid.


Inspiracija u trenutku


Diplomirali ste slikarstvo na Umjetničkoj akademiji u Splitu pa svoje radove izlažete diljem Europe, uz to pišete glazbu za film i kazalište, povremeno glumite, radili ste i kao DJ… ima li koja umjetnička forma u kojoj se još niste okušali?


Ne znam… evo, nisam se još nikad bavio umjetničkim klizanjem (smijeh). Meni svaka umjetnost ima jednaku vrijednost i jednak mi je gušt baviti se svakom formom umjetnosti. Pitanje je samo što te u datom trenutku ispunjava i za što imaš inspiracije.


Uz Akademiju, prije nekoliko godina diplomirali ste audio inženjering i glazbenu produkciju. Kako ste usklađivali studijske obaveze s bendom, obitelji, ostalim interesima, zabavom…?


To je bilo za vrijeme korone pa sam imao vremena jer nije bilo svirki. To nije sveučilišna diploma, nego diploma jedne privatne škole nakon završene dvije godine. Dobiju se akademski bodovi i može se ići dalje, ali zaključio sam da se ne bih na kraju stigao dalje baviti time.


Zašto je važno formalno obrazovanje i smatrate li da je naše društvo dovoljno otvoreno ideji cjeloživotnog učenja, odnosno studiranja nakon dvadesetih?


Mislim da je to danas već najnormalnija stvar. To je na Zapadu već generacijama normalno. Možda je to donedavno bio nekakav bauk i smatralo se da ako završiš nešto, moraš se samo baviti time što si završio. Međutim, to nema veze s vezom.


Ljudima se često dogodi da pogriješe pri odabiru onoga što bi voljeli učiti pa se kasnije predomisle ili te samo životne prilike odvedu u neku novu stranu pa zašto onda se ne školovati za ono što te zanima ili što voliš.


Večer za pamćenje


Bili ste audio tehničar na Radiju Kampus Sveučilišta u Splitu. Kako komentirate ovo iskustvo rada uz studente?


Veliki mi je gušt raditi s mladima i u zadnje vrijeme sam radio nekakve glazbene radionice za mlade, svašta nešto. Jako me veseli prenositi znanje na mlađe generacije, pogotovo ako naletim na nekoga koga to stvarno zanima i kod koga vidim da ima nekakvu iskru; onda mi je stvarno veliko zadovoljstvo i čast prenijeti svoje znanje na nekoga kome je to isto gušt.


Čula sam da ste zadarski zet pa pretpostavljam da Vam naš grad nije stran. Kako Vam se sviđaju Zadar i Zadrani?


Zadar mi je uvijek u srcu. Dugo godina već dolazim u Zadar i imam tamo puno jako dobrih prijatelja. U Zadru imam i jedan dio familije pa ne smijem reći ništa krivo.


I za kraj, može li jedan mali sneak peek – što možemo očekivati od koncerta u petak?


Nemamo ništa previše novo ili svježe, osim nove energije s kojom krećemo u novu koncertnu sezonu. Zadar nam je jedna od prvih stanica ove godine. Bit će sigurno veselo, bit će plejada hitova. Dugo nismo bili u Zadru, tako da se baš veselimo.


Veseli se TBF, a vesele se i zadarski studenti skorašnjem susretu s Lukom, Mladenom, Sašom i ostatkom ekipe koja će, u petak, 4. travnja, na prostoru Novog kampusa, s početkom od 20 sati, zasigurno prirediti večer za pamćenje.


Ulaz nije ograničen isključivo na one s X-icama, već je slobodan za sve željne dobrog provoda. Ovom gestom Sveučilište pokazuje kako je bilo i ostalo integralni dio lokalne zajednice.