Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

16 C°

OSVRT

Kad si sam… treba ti prijatelj

Autor: Ivica Perinović

24.06.2024. 16:40
Kad si sam… treba ti prijatelj


Prošlog sam vam tjedna dao ‘hint’ za savršen kino spoj kroz Linklaterovu romantičnu neo-noir komediju ‘’Hit Man’’, a sad bi bilo fer da malo prostora i pažnje konačno posvetim nekom filmu namijenjenom mlađim gledateljima, obiteljima i/ili svima onima koji se osjećaju mlado i zaigrano. Multipleksi već tjednima tako vrve naslovima uz koje pokušavaju privući najmlađe, no mene iskreno nije interesirala još jedna inkarnacija slavnog crtanog mačka Garfielda ili nastavak Pixarove animirane uspješnice ‘’Izvrnuto obrnuto’’, već mi je pažnju privukao najnoviji redateljsko/scenaristički iskorak uspješnog glumca Johna Krasinskog imena ‘’Imaginarni prijatelji’’. Što je to dotičnom točno ‘zakuhalo’ u glavi da se odlučio iz apokaliptičnog svijeta kojim vladaju zastrašujuća izvanzemaljska stvorenja (op.a. ‘’Mjesto tišine’’) preseliti u svijet dječje mašte koja u svojim najvećim trenucima tuge, samoće i očajavanja prizivaju sebi voljena bića? Odgovor na to pitanje ću vam pokušati odgonetnuti nakon standardnog opisa radnje.


Naglo odrastanje


Malenoj Bei (Audrey Hoffman) život je tih prvih pet godina bio nalik kakvom snu jer su joj dani protjecali u zabavi i igri s brižnim, ljubavlju ispunjenim roditeljima (tumače ih John Krasinski i Catharine Daddario). Igru i veselje tad je iznenada zamijenila tuga jer je Beina voljena mama izgubila bitku s teškom bolešću. Tata je nastojao svojoj kćerkici nastaviti pružati veselje, no ona je naglo i bolno odrasla prije vremena. S tek napunjenih dvanaest godina Bea (Cailey Fleming) iznova proživljava teške dane jer joj otac hitno mora ići na teški operacijski zahvat.


Dok je on u bolnici ona se doseljava k baki (Fiona Shaw), a ubrzo u njezinoj zgradi zapaža neka neobična bića koja u svojem stanu skriva dotični Cal (Ryan Reynolds). Bea tako upozna neobičnu krijesnicu Blossom (glas Phoebe Waller-Bridge) i ogromnog krznatog stvora Bluea (glas Stevea Carella), imaginarne prijatelje nekoć djece, a sad odraslih ljudi koji su davno prestali vjerovati u njih. Cal im pokušava pronaći novu djecu, no to za sad čini bezuspješno. Problem je što su Blossom i Blue tek neki od imaginarnih stvorenja koji pate od istog problema i koji se skrivaju u napuštenom zabavnom parku, sad svojevrsnom umirovljeničkom domu za sebi slične. U svoj svojoj muci, Bea odluči pomoći Calu, a kroz taj proces se započne prisjećati svojih ranijih dana i svijeta mašte koji ju je okruživao.




Ideja o imaginarnim prijateljima na filmu, kako igranom, tako i animiranom, postoji još od paa… pamtivijeka, i sam Krasinski nas na to ovdje opetovano podsjeća. Bilo kroz prizor iz filma ‘’Harvey’’ kojeg Bea gleda na TV-u (za one koji ne znaju, ‘’Harvey’’ je kultna fantastična komična drama iz 1950. u kojoj glavni lik Elwood ima imaginarnog prijatelja, dvometarskog zeca imena Harvey) ili internoj zafrkanciji s Brad Pittom koji ovdje glumi nevidljivog imaginarnog prijatelja Keitha o kojeg se spotiču neki od glavnih likova, Krasinski se dobrano zabavio snimajući ovu skupocjenu igračku. Premda tvrdi kako je ideju za scenarij dobio od svojih dviju kćerkica dok ih je promatrao kako se igraju, valja priznati i da je dosta toga ‘pokupio’ upravo iz u uvodu spomenutog Pixarovog crtića, ali i animiranog serijala s Cartoon Networka imena ‘’Udomiteljski dom za imaginarne prijatelje’’. To je na indirektan način i priznao kad je ‘’Imaginarne prijatelje’’ medijima opisao kao Pixarov igrani film.


Miris predvidljivosti


Od tog dojma nisam pobjegao i dok sam sa svojom kćerkom gledao film. Lomili su se tu osjećaji tuge i radosti, smijeha i suza, ali istovremeno i zbunjenosti određenim scenarističkim zaključcima koji graniče s apsurdom, nerijetko i klasičnom holivudskom sladunjavom patetikom. Uz sve rečeno, gotovo cijeli film je mirisao i na predvidljivost. Nije to bio samo moj zaključak, već i od malecke koja je pogledala dovoljno filmova da bi i sama već mogla razaznati određene klišeje. Krasinski je svakako jedna zanimljiva persona. Komičarski talent je davno demonstrirao u legendarnom sitcomu ‘’U uredu’’, glumački zvjezdani status kroz akcijski TV serijal o Jacku Ryanu, a redateljski talent kroz nastavke spomenutog ZF horora ‘’Mjesto tišine’’. Čemu sad film u kojem ‘blenda’ već dobro isfurane ideje o imaginarnim prijateljima, stvarnost i maštu, komediju i tugu? Odgovor na to pitanje sam vam već otkrio, ali za sve one kratkofitiljne pažnje ću ga ponoviti – djeca! Krasinski je želio snimiti film za svoju, ali i svu ostalu djecu.


Određene roditeljske teme/brige su ga nastavile okupirati, a to se prvenstveno odnosi na gubitak voljenih i kako se djeca mogu/trebaju nositi s tim. Nisu to lake stvari i mišljenja sam kako ih je scenaristički i redateljski bolje pronio kroz ‘’Mjesto tišine’’, ovdje se nekako ipak pogubio. Nije do kraja uspio izbalansirati humor i dramu premda se mlada Audrey Hoffman svojski trudi dočarati nam emocije s kojima se njezin lik hrva. Jednostavno rečeno, dramski dijelovi će biti teško pojmljivi najmlađima, dok će onima starijima djelovati prenaivno. Unatoč toj scenarističkoj nedorečenosti, tj. slabijoj balansiranosti, ‘’Imaginarni prijatelji’’ će biti dovoljno dobar jamac za zabavu obiteljima neopterećenim ovakvim propustima uz pouku kako nije loše imati imaginarne prijatelje s kojima ćeš moći podijeliti svoju radost i tugu.


Određeni likovi više puta spomenutih imaginarnih prijatelja su urnebesni (dovoljno je spomenuti kockicu leda u čaši vode), a glasovni casting koji je Krasinski uspio prikupiti je u najblažu ruku – impresivan! Pazite samo na neka od imena koja posuđuju svoje glasove: George Clooney, Bradley Cooper, Matt Damon, Louis Gossett Jr., Awkwafina, Emily Blunt, Sam Rockwell, Richard Jenkins, itd., itd. Svaka čast našoj sinkronizaciji, ali pokušajte film ipak pogledati na izvornom engleskom jeziku. ‘’Imaginarni prijatelji’’ su trebali biti jedan od jačih ovoljetnih blockbusterskih aduta, no pokazalo se kako rezultati na blagajnama nisu osobito impresivni i kako će biti dobro ako producenti u konačnici uspiju makar vratiti uloženo. Ako ste ipak željni klasične porcije humora i animacije na Pixarov način, onda preskočite ovaj i radije pogledajte nastavak ‘’Izvrnuto obrnutog’’. Idućeg se tjedna pak vraćamo ozbiljnijim ‘igračima’.