
Foto: BOJAN KOŠTIĆ
Sirova električna svirka jedan je od mogućih prijevoda naziva albuma, ali i ideje Ivana Grobenskog koji je novi studijski rad zamislio tako da je s dosad objavljenih albuma »Apocalipstick« i ‘«Kink« odabrao sedam pjesama te ih obradio na drukčiji način, točnije, kako i sam kaže, bez elektronike, loopova i studijskih trikova. Iako je svaka od sedam pjesama nastala i najprije snimljena na računalu, autor ih sada izvodi uživo, ogoljeno i sirovo, s bendom koji im je udahnuo novi karakter.
Snimanje uživo
– To je na neki način moj povratak organskom zvuku, zato se album zove simbolično »Electraw«, objašnjava Grobenski.
– Snimali smo uživo, doslovno bez ikakvog naknadnog editinga. Uštekali smo se u struju i odsvirali kako bi to zvučalo na probi ili koncertu, bez ikakvih ustupaka. Zanimljivo je da je moj zadnji album »Kink« nastao na računalu, a izvodimo ga isključivo bez računala. Svi aranžmani su nastali na koncertima i kroz međusobna druženja, a za taj fusion zvuk su najzaslužniji glazbenici iz benda: Marin Hraščanec na klavijaturama koji je ujedno tonski snimatelj i audio producent albuma, zatim Luka Osrečak na gitari i saksofonu, Lovro Kocijan koji svira bas i synth bas te Davorin Car na bubnjevima. Za sve one koji nas još nisu uspjeli uhvatiti negdje na koncertu, sad mogu vidjeti i čuti kako zvučimo live, dodaje Grobenski.
Zahvaljujući ovim okvirima, pjesme ovog albuma zaista i jesu drukčije u odnosu na original, ali tekstovi ostaju isti i pokazuju već poznatu nepomirljivost Grobenskog s negativnostima suvremenog načina života, odnosno kroz tekst se uspješno, često i duhovito s primjesama ironije, govori o nekima od loših stvari koje obilježavaju život suvremenog čovjeka. Tako je »Mental Heath Customer Support« odlična kritika konzumerskog načina života, »Gun«, »Evil Party« i »Colt« udaraju po onoj strani ljudskog kataktera okrenutoj nasilju i agresivnosti koja uvijek nađe motiva da se iskaže, »Human Spirit« je prikaz nerazumijevanja srži života (»Putuješ, a svijet ne vidiš«) što je, kaže i naslov pjesme, srž ljudskog karaktera.
Eksperimentiranje
Sve to Grobenski i prateći mu bend odsvirali su koristeći u svakoj pjesmi spajanje različitih glazbenih izraza što samo po sebi vodi u eksperimentiranje, pa tako u tom alt i indie pristupu zvuku lako iščitavamo poigravanje funky, blues, jazz, rock i prog rock obrascima pri čemu se u nekim pjesmama (»Dynamite«, »Houdini«, »Colt«), nježniji zvukovi znaju sudarati s kaotičnim zvučnim dodacima što, ustvari, i služi temeljnoj ideji pristupa glazbi ovog autora koji svojim radom ne želi stvaranje ugode, već postavljanje temelja koji tjeraju na razmišljanje.
najnovije
najčitanije
Nogomet
imena sudaca
Evo tko u srijedu sudi vodećem triju SHNL-a
Svijet
rat u ukrajini
Putin: ‘Uvijek smo imali pozitivan stav prema miru’
Tenis
atp madrid
Ćorić prošao prvo kolo kvalifikacija španjolskog turnira
Crna Kronika
područje sućuraja
Na Hvaru izbio požar, brzo je lokaliziran
Svijet
ODALI POČAST
Arapski svijet pozdravlja predanost pape Franje stanju u Gazi
Zadar
Najveći kršćanski blagdan
Uskrs u deveteročlanoj obitelji Frakin: ‘Potrebno je biti u miru sam sa sobom i taj mir prenijeti na djecu’
Hrvatska
zahlađenje
Sljedeći tjedan nas čeka nova promjena vremena
Zadar
Župni vikar
Fra Pavle Ivić o Uskrsu, mladima, ali i društvenim mrežama: ‘Virtualni svijet u kojeg se brzo začahurimo je laž i obmana’
Zadar
MORE HITOVA
RASPRAVA NA REDDITU: ‘Koja vam je najdraža zadarska pisma’: ‘Zadnji stih je za suzu pustit’
Svijet
SLIJEDI KONKLAVA