Utorak, 23. srpnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

29 C°

OSVRT

Blockbuster koji će filmskoj industriji ‘zavrtjeti’ zaradu

Autor: Ivica Perinović

23.07.2024. 17:36
Blockbuster koji će filmskoj industriji ‘zavrtjeti’ zaradu

Foto: TWISTER



Nadovezujući se na prošlotjednu filmsku preporuku (op.a. ‘’Policajac s Beverly Hillsa: Axel F) u kojoj sam vam natuknuo riječ-dvije o neiscrpnim nastavcima, rimejkovima, prednastavcima, rebootovima i spin-offovima, odnosno, neizlječivoj holivudskoj bezidejnosti, u kina nam se ‘spustio’ još jedan. Prije gotovo tri desetljeća, točnije 1996., kino blagajne diljem globusa ‘raznio’ je film katastrofe imena ‘’Twister’’, a sve ostalo je povijest! Režiju tog, usudit ću se reći, pomalo neočekivanog hita (budžet filma je iznosio negdje između 88 i 92 milijuna dolara, a u konačnici je zaradio gotovo pola milijarde (!)), potpisao je nekadašnji proslavljeni snimatelj Jan de Bont. Čovjek je uz ‘dobro oko’ očigledno imao dara i za režiju, a to je dokazao nekoliko godina ranije uz još jedan neočekivan hit, a danas već žanrovski klasik, akcijski triler ‘’Brzina’’. Premda je njegov film o tzv. lovcima na tornada doživio velik uspjeh kod publike i solidnu naklonost kritike, ideja o nastavku se rodila tek tijekom pandemije. Sad kad je konačno stigao u kina, otkrit ću vam je li nadmašio prethodnika, kiksao ili reciklirao prokušanu formulu, no prije toga, par rečenica o samoj radnji.


Nadarena studentica meteorologije Kate (Daisy Edgar-Jones) pred pragom je otkrića uz kojeg bi konačno mogli reducirati snagu tornada, a kako bi svoju teoriju iskušala u praksi, njoj se u riskantnom testu priključe njezine kolege s fakulteta i prijatelji, i sami lovci na tornada, Javi (Anthony Ramos), Addy, Praveen te dečko Jeb. Njihov plan je što bliže približiti se tornadu, u njega lansirati meteorološke senzore i smjesu natrijevog poliakrilata uz pomoć kojeg bi izvukli vlagu iz tornada i tako ga oslabili. Ubrzo se naravno pokaže kako je teorija jedno, a praksa nešto sasvim drugo, kad u razornom EF5 tornadu živote izgube svi osim Kate i Javija.


Krotitelj tornada


Pet godina kasnije, Kate se i dalje ne uspijeva osloboditi osjećaja krivice premda je rodnu Oklahomu zamijenila New Yorkom i uredskim poslom u centralnoj meteorološkoj agenciji. Duhove prošlosti iznova probudi Javi koji joj se javlja s novim planom. Javi je naime nakon vojne službe došao u posjed moćnog vojnog radara uz kojeg bi mogli konačno u potpunosti mapirati tornado i tako otkrili krucijalne podatke uz koje bi ih ubuduće mogli predvidjeti i/ili zaustaviti. Nakon početnog nećkanja, Kate pristane ne jednotjedni povratak u rodni, tornadima pometeni kraj u Oklahomi, no tamo ih dočeka konkurencija u vidu YouTube senzacije, ‘krotitelja tornada’ Tylera Owensa (Glen Powell) i njegovog jednako neodgovornog tima. Netrpeljivost između Kate i Tylera polako nestane dočim ona otkrije kako se ispod njegove fasade klauna i hazardera skriva lice čovjeka koji želi učiniti razliku i pomoći onima u nevolji.




E sad, uz pretpostavku kako prvotni film niste pogledali ili vam je kroz posljednjih tri desetljeća izblijedio iz sjećanja, moram u startu naglasiti jednu stvar. Produkcija, redatelj i glumci ‘’Twistera 2’’ (op.a. još jedan promašeni prijevod domaćih distributera) od samog početka produkcije filma, pa sve do njegove nedavne premijere poput papiga ponavljaju kako ovo nije rimejk već samostalni nastavak hita iz 1996. A je l’? Tu sad već stižemo na nepopularnu temu ‘pakiranja istog proizvoda pod drugim imenom’. Nije ovo naime prvi put da bogata filmska studija i njihovi producenti u strahu od odmazde fanova originalnih filmova ‘proguraju spiku’ kako su snimili nastavak, a ne njegov rimejk, ali nisam baš siguran da će im ta fora ponovno proći. Sjetimo se samo posljednjih ‘’Ratova zvijezda’’. Da bi se još više ‘posuli pepelom’, redatelj Lee Isaac Chung – inače autor nagrađivane indie drame ‘’Minari’’, izjavio je kako je radnja ovog filma prilagođena modernom vremenu i da se na indirektan način spominje efekt globalnog zatopljenja. To je istina, a istovremeno i logičan zaključak. Pa neće ga kvragu radnjom ponovno vratiti u 90-e kad vražjih tornada posljednjih godina ima sve više i sve češće.


Mogu ga oni nazvati kako god žele, ali sličnosti, pa čak i hrpe identičnih prizora viđenih u originalu, ovdje ima i suviše. Nijanse u samom scenariju su naravno izmijenjene, ali to je standardan slučaj i kod svakog drugog rimejka. Dovraga, čak im se i meteorološki senzor zove Dorothy, ali oni će to upakirati pod stavkom homage. Bilo kako bilo, neću se više zadržavati na vlastitoj teoriji, već se vraćamo samom filmu. Uz dužan respekt ka Helen Hunt i Billu Paxtonu, ovaj nastavak nam nudi po izboru producenata ipak ‘oku privlačnije’ Daisy Edgar-Jones i sve popularnijeg Glena Powella (nedavno sam vam pisao o njegovim glumačkim bravurama u Linklaterovoj akcijskoj komediji ‘’Hit Man’’), no bilo bi nepravedno reći kako ovaj par krasi isključivo fizička pojava. Britanka Edgar-Jones (mogli ste je primjerice gledati u TV seriji ‘’Rat svjetova’’) je dovoljno uvjerljiva u portretiranju pametne, traumatizirane, ali u konačnici krajnje hrabre meteorologinje koja želi napraviti više za čovječanstvo. Glen Powell s druge pak strane kanalizira svojeg zemljaka iz Teksasa, slavnog Matthewa McConaugheya, uz mačo seljoberski gard i potenciju, no u biti zakrabuljenu empatiju koja do kraja filma jednostavno počinje prštati iz njega. Da, ovo je jedan moderan film katastrofe ali uz dobro isfuranu sveameričku spiku o požrtvovnosti – da, ona famozna riječ koju naše mlađe generacije školaraca nažalost ne prepoznaju.


’Prstohvat’ emocija


Sve smo ovo manje-više imali priliku pogledati i u izvornom filmu, no to ne znači kako je ovaj loš i nepotreban. Dapače, brojne stvari su zahvaljujući tehnološkom napretku ovdje dovedene do savršenstva ili bolje rečeno krajnje autentičnosti, premda ima i onih koje su pretjerane do boli. Boljka je to koju su i drugi indie filmaši prošli iz tranzicije niskobudžetnih u one čiji budžet premašuje gotovo nekoliko stotina milijuna, zašto onda od nje ne bi patio i Lee Isaac Chung. Kako se ne bi baš sve svelo na skupocjene CGI efekte, razrušene milijunske setove, akciju i adrenalin, Chung je dodao i nužan ‘prstohvat’ emocija, ali i suspregnute romanse. Edgar Jones i Powell znaju stvoriti kemiju gotovo iz ničeg, a da bi stvari bile malo kompliciranije, tu je i treći akter, Katein prijatelj Javi (Anthony Ramos) koji bi želio više od samog prijateljstva. U onom spomenutom sveameričkom aspektu dakako nije izostalo patetike (ekstra je pojačana country playlistom u pozadini), a bogme ni dežurnih, šablonski napisanih negativaca koji nastoje profitirati na tuđoj nesreći u doba krize.


Je li ovaj, kako oni kažu – nastavak, zasjenio original, teško mi je za reći jer niti on sam nije bio lišen određenih mana i odstupanja od stvarnosti (zavidaš dva svrdla pričvršćena na automobil u zemlju i to te navodno čuva od tornada kategorije 4 ili 5, dajte molim vas!). Znam samo da smo ovdje dobili dvosatnu ljetnu kino razbibrigu kroz koju će neupućeni doznati puno više o samim tornadima, dobro se zabaviti i eventualno ubiti vrijeme do dugoiščekivanog trećeg nastavka o brbljavom superherojskom plaćeniku – Deadpoolu, no to je jedna sasvim drugačija priča. Sudeći po prvim rezultatima na kino blagajnama, ‘’Twister 2’’ bi mogao malčice popraviti anemičnu sliku ovogodišnjih blockbustera koje posljednjih par mjeseci na životu drže isključivo animirani nastavci.