ponedjeljak, 23. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

8 C°

Minijaturni svijet malenih junaka

U Galeriji Liliput otvorena izložba »Starosjedioci« autorice Bojane Vukojević

Autor: Đurđa Baljak

22.12.2024. 20:09
U Galeriji Liliput otvorena izložba »Starosjedioci« autorice Bojane Vukojević

Foto: ĐURĐA BALJAK



U Galeriji Liliput otvorena je izložba »Starosjedioci« autorice Bojane Vukojević, koja je privukla velik broj posjetitelja u ovom malenom prostoru. Voditeljica galerije, Zrinka Brkan Klarin, pozvala je prisutne da se udube u portrete izloženih kukaca, ističući da je ovo jedinstvena prilika da pobliže upoznamo lica tih malih bića s kojima se svakodnevno susrećemo. Na izložbi se, između ostalog, mogu pogledati minijaturni portreti kukaca, čije je detalje autorica pažljivo istraživala i vjerno prikazala. Fascinacija malim životinjicama traje još od njezinih studentskih dana, a 2007. godine diplomirala je na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci, gdje je u svom diplomskom radu istraživala povijest svog kraja, od mirila i narodnih nošnji do rada pod naslovom »Životinjice Bukovice«.


Suživot




– Te male životinjice fasciniraju me već duže vrijeme, posebno naš suživot s njima – s poskocima, gušterima, škorpionima… Taj suživot je često obilježen strahom i odbojnošću, što je stav koji mnogi ljudi dijele, iako postoje iznimke. To me potaknulo da pokušam pridobiti ljude za ova bića, jer ih prvo moramo upoznati. Mnoge od njih ne prepoznajemo, ne znamo kako izgledaju, a često ih već spremno osuđujemo. Mi sada kitimo i uređujemo svoje domove, što znači da istovremeno kitimo i uređujemo njihove domove, a da o tome često ne razmišljamo. Mi smo veliki, a ne vidimo te male, kazala je autorica.


U ciklusu minijatura »Starosjedioci« kukci su prikazani en face, odnosno izravno s prednje strane, što omogućuje posjetiteljima da bolje sagledaju njihove detalje, što obično nemamo priliku s obzirom na njihovu malu veličinu u odnosu na našu.


– Kroz ovaj projekt odajem počast starim znanstvenim ilustratorima koji su prenosili znanje o svijetu prije izuma fotoaparata. Moje dugogodišnje promatranje i crtanje sada se pretočilo u ovu malu izložbu, koja nije samo zbirka crteža i slika, već i prilika za posjetitelje da pogledaju mrtve kukce koje sam skupljala i koji mi služe za daljnje prenošenje znanja učenicima, koji ih crtaju na temelju promatranja. Među radovima se izdvajaju tri velika portreta starosjedilaca poput »Grofa Komarakule«, »Baruna Buhe« i »Markiza Lukodepaukela«, koji simboliziraju plemeniti postanak i podsjećaju nas da oni »vladaju nama«, jer ih se bojimo, dok oni nas vole grickati i plašiti. Tu je i ciklus manjih portreta, poput »Bračnog para stjenica«, prikazanog u stilu starih fotografija baka i djedova iznad kreveta, te posebna »školska fotografija« malog »Grinje« iz 5.A. Osim toga, tu su portreti »Velikog Moljca«, kao i »Srebrne ribice« koju često susrećemo kad otvorimo staru knjigu, a koja pravi rupice u papiru, podijelila je autorica.


Zanimljivi radovi




Izložba je dodatno obogaćena i knjigom o biljnom i životinjskom svijetu, a u toj knjizi se nalaze fotografije prema kojima je autorica Vukojević slikala portrete kukaca.


– Te fotografije snimio je Daniel Kariko, koji živi i predaje u SAD-u na Akademiji, a poslužile su mi za portrete komarca i moljca. Neki radovi nastali su tijekom rezidencije u benediktinskom samostanu u Austriji. Jedan od njih je »Monstra monasteri«, koji prikazuje muhe koje su nas opsjedale, dok rad »Antevesperum« (»Ose prevečer«,) prikazuje ose zbog kojih nismo mogli piti sokove. Tu je i rad »mrtva žaba s isplaženim jezikom«, koju sam vidjela na putu tijekom šetnje, podijelila je.




Uz slike i druge radove, izloženi su i plišanci kukaca koje je ručno sašila njezina majka, koja djeluje pod brendom »Baba Roga«.


– Moja majka je za ovu izložbu sašila te »živuljke« kako bi obogatila ovaj kabinet čuda. Nadam se, kako kažu Englezi – »finding it in your heart«– da ćete u svom srcu naći malo mjesta za ova bića koja žive s nama oduvijek i bit će tu i kad nas više ne bude, poručila je autorica ove izložbe, Bojana Vukojević.