Srijeda, 2. travnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

15 C°

20 godina kasnije

FOTO Svečano otvoren 12. Zadarski salon mladih: 'Budućnost kulture je u rukama mladih'

Autor: Đurđa Baljak

21.02.2025. 20:52
FOTO Svečano otvoren 12. Zadarski salon mladih: 'Budućnost kulture je u rukama mladih'

Foto: Andrej Brašnjić



U Providurovoj palači predstavljen je 12. Zadarski salon mladih – »Zadarska situacija – 20 godina kasnije«, a izložba se može razgledati do 21. travnja. Mnoštvu okupljenih na samom početku obratila se kustosica Narodnog muzeja Zadar Koraljka Alavanja poželjevši svima dobrodošlicu u ime NMZ-a te zahvalila autorima, ali i svima ostalima koji su ih došli podržati, također kolege koji su pomogli u realizaciji izložbe te Nasadima na pomoći.


Foto: Andrej Brašnjić


Rast interesa


– Otvoreni pristup 12. Zadarskog salona mladih, kakvom se i tradicionalno vodio Salon kroz povijest, predstavljajući tko i kako je tvorio zadarsku likovnu scenu – odabran je upravo s obzirom na to da je posljednji Salon održan prije dvadeset godina i od tada nije cjelovito prezentirana mlada zadarska likovna scena, započela je Alavanja. Također, podsjetila je kako je nekoliko Salona s kraja ’80-ih, nakon bogate likovne scene kasnih ’70-ih, pokazalo postupni pad interesa za likovnim izražavanjem i stagnaciju u likovnoj produkciji. Razlozi za to u prvom redu leže u gašenju Peagoške akademije koja je do tada okupljala i obrazovala mlade u likovnim umjetnostima. Štoviše, Salon je nastao kao jedan od značajnih produkata mladih umjetnika okupljenih upravo oko Pedagoške akademije, koji su se samostalno organizirali i pokrenuli ga davne 1977. godine, uz podršku profesora Ivana Zelića.


Foto


Otvoren 12. Zadarski salon mladih


avatar

Snimio: Andrej Brašnjić


21.02.2025. 21:25


1 / 26


























Galerija

Foto: Andrej Brašnjić




– Zadarska scena ostala je opustošena, s tek dva okupljanja na Salonima tijekom ranih 2000-tih, koji su pokazali rast interesa za medij fotografije, ali i pad u ostalim likovnim medijima. Međutim, dvadesetak godina je prošlo od pauze Salona, ali i od osnivanja Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Zadar, koja je dala novu podršku i nadu za opstanak zadarske umjetnosti. Mnogim mladim umjetnicima je upravo ta škola bila polazište na njihovom umjetničkom putu. Dvadeset godina je razdoblje u kojem je moguća promjena, te smo osjetili potrebu da ponovno prikažemo zadarsku situaciju, onakvom kakva jest, pa i pod uvjetom da se pokaže siromašnom, kazala je ova kustosica, dodavši kako se to, srećom, nije dogodilo.


Foto: Andrej Brašnjić


Nadalje, pojasnila je kako se u tematskom smislu »Zadarska situacija« može definirati kao nekurirani, raspršeni, raznorodan pregled svega, dok istovremeno predstavlja i poziv na direktnu konfrontaciju sa stvarnošću i neposredno uključivanje u trenutačna zbivanja.


– U suštini fokus je na »ovdje i sada«, to neminovno izvlači na površinu dominantnu društveno-političku situaciju govoreći nam »ovo se događa«. Umjetnost kao katalizator zbilje daje širi odgovor na kolektivnu stvarnost. Mladi se umjetnici često bave temama koje imaju duboko uporište u sadašnjosti pa tako i umjetnici zastupljeni na izložbi u svojim radovima reflektiraju situaciju i pružaju novi pogled na sveprisutne teme. U tom smislu i ova izložba postaje platforma da se glasovi mlađe generacije čuju, ističe Alavanja.


Foto: Andrej Brašnjić


Novi narativi


Od ukupno 120 pristiglih radova, peteročlani žiri odabrao je 56 umjetničkih djela u mediju slikarstva, skulpture, ambijentalne instalacije, fotografije i videa, koja predstavljaju 28 autora i autorica. Više o umjetnicima i njihovom radu kazala je jedna od članica žirija, Iris Osmančević, studentica Odjela za povijest umjetnosti Sveučilišta u Zadru.


Foto: Andrej Brašnjić


– Mladi su ti koji će oblikovati budućnost naše kulture i doprinijeti stvaranju novih narativa. Izlagači su tematski otvorili pitanja identiteta, socijalne pravde, ekoloških i društvenih promjena, kroz različite forme i pristupe – od prizora iz intimnog okruženja do stvaranja prostora za kontemplaciju. Inspiraciju crpe iz vlastitog okruženja, ali i povezuju lokalne priče s globalnim kontekstom. Generacija je to umjetnika koja je odrasla u digitalnom dobu, što se reflektira i u njihovom radu – mediji više nisu samo sredstvo izražavanja, već i alat za sociološko preispitivanje stvarnosti. Njihova djela nose snažan kritički ton, ali i poruku zajedništva, empatije i razumijevanja – vrijednosti koje danas postaju važnije no ikad, podijelila je Osmančević ukazujući i na činjenicu da se zadarska likovna scena razvija i da je interes sve veći. No, bez obzira na to mladim umjetnicima evidentno nedostaje institucionalna podrška u vidu prostora za rad, izlaganje i umrežavanje, bez čega ne mogu ostvariti svoj potencijal i afirmirati se na lokalnoj, ali i međunarodnoj sceni. A upravo je to, kako ističe – temelj svakog društva, a ne luksuz.


Foto: Andrej Brašnjić


Tijekom trajanja izložbe bit će dodijeljena i nagrada jednom autoru u vidu samostalne izložbe, ali uz to, kaže kustosica Alavanja, planiraju i u sljedećoj proračunskoj godini predložiti tri rada za otkup za Zbirku suvremene umjetnosti Galerija umjetnina.


– Ova izložba, u specifičnom lokalnom kontekstu, pokazuje da Zadar nije likovno siromašna sredina. Trebamo prihvatiti odgovornost za stvaranje okruženja u kojem će život i rad umjetnika ovdje biti moguć. Stoga, pozivam sve umjetnike, i one zastupljene na izložbi, umjetnike koji su sudjelovali na prvim Salonima, ali i sve ostale da definiramo zajedno što je potrebno da umjetnost ovdje zaista zaživi na panel raspravu »Zadarska situacija – pogled u budućnost« koju ćemo održati tijekom trajanja izložbe.


Foto: Andrej Brašnjić