Srijeda, 2. travnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

18 C°

vrijedno predavanje

Rundek: Poezija je više od rime, ona je pogled na svijet

Autor: Helena Hoić

13.03.2025. 15:14
Rundek: Poezija je više od rime, ona je pogled na svijet

Foto: Mislav Klanac



U sklopu projekta razvoja publike Kulturvator u Providurovoj je palači održan inspirativan razgovor s poznatim glazbenikom i pjesnikom Darkom Rundekom. Interaktivni događaj privukao je brojne ljubitelje glazbe i poezije pa se u Polivalentnoj dvorani tražila stolica više, a program je moderirala Jelena Vlašić Duić s Odsjeka za fonetiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.


Na početku večeri, moderatorica je istaknula važnost uključivanja mladih u ovakve događaje.


Interaktivan događaj


– Drago mi je u publici vidjeti studente, to je jedna moja želja jer je ovo interaktivno predavanje ponajprije nastalo na ideji jednog Darkovog gostovanja na mojem kolegiju.




Počelo je kao malo gostovanje na seminaru, a preraslo je u nešto veće na Muzičkoj akademiji prošle godine, gdje su upravo studenti donosili tu interakciju. Zahvaljujem Vinki Bedeković koja nas je pozvala i prepoznala da bi ovo moglo biti vrijedno i zanimljivo, a vaš dolazak pokazuje da je to tako, rekla je Vlašić Duić.


Publika je imala priliku aktivno sudjelovati u razgovoru i istražiti Rundekov umjetnički svijet kroz njegove stihove, glazbu i misli o stvaralaštvu.


Na projekcijskom platnu prikazani su odabrani stihovi iz zbirke »Duhovi«, kao i ulomci iz knjige »Rundek, između – Knjiga o pjesmama« Ante Perkovića, koja oslikava Rundekovu bogatu karijeru i umjetničku evoluciju.


Moderatorica je podijelila 13 papirića sa stihovima, na temelju kojih su sudionici postavljali pitanja, što je doprinijelo dinamičnoj i interaktivnoj atmosferi.


Razgovor je obuhvatio razne teme, od inspiracije u književnosti i glazbi do značaja igre riječima, razlike između govorne i glazbene interpretacije stihova, ali i osobnijih osvrta na Rundekov studij na Filozofskom fakultetu, njegov odnos prema jeziku, prostoru i poeziji.


– Mislim da je lijepo misliti o poeziji kao jednom pogledu na svijet, više nego kao o stihovima ili rimi, istaknuo je Rundek.


Na pitanje posjetiteljice o današnjim mogućnostima okupljanja bendova, osvrnuo se na promjene kroz godine.


– U moje vrijeme nije bilo razreda u srednjoj školi koji nije imao svoj bend, potpuno suprotna situacija u odnosu na danas. Moderna vremena omogućuju da, ako čovjek ima puno muzike u glavi, može je istovariti bez ikoga.


Neki klinac kojem je dosadno prije bi uzeo gitaru i malo po malo naučio nešto, a danas može igrati neku igricu ili raditi nešto drugo što mu je uzbudljivo, rekao je.


Približavanje glazbi


Jedno od zanimljivijih pitanja bilo je kako se nosi s tremom prije nastupa. Rundek je podijelio svoju tehniku pripreme.


– Pred izlazak pred publiku imam neke trikove, primjerice sjedim u tišini i radim jednu jednostavnu vježbu, selim pažnju po tijelu kako bi se ono opustilo. Kad to obavim, to mi daje sigurnost i pripremi me da budem što je moguće otvoreniji na koncertu, odgovorio je.


Događaj je dodatno obogaćen glazbenim trenutkom kada je Rundek donio gitaru i izveo pjesmu »Revolucija počinje na tanjuru«.


Atmosfera u dvorani bila je ispunjena kreativnom energijom, a sudionici su dobili jedinstvenu priliku zaviriti u umjetnički duh jednog od najcjenjenijih glazbenika i pjesnika ovih prostora. Osmero sretnika iz publike dobilo je besplatne ulaznice za jedan od sljedeća četiri koncerta što je bio poseban znak zahvalnosti organizatora.


Projekt Kulturvator, u okviru kojeg je događaj organiziran, inicijativa je Koncertnog ureda Zadar i ostvaruje se uz potporu Grada Zadra i Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske. Cilj je približiti glazbu i umjetnost različitim generacijama kroz niz interdisciplinarnih i multimedijalnih aktivnosti.


Programi poput radionica, predavanja, projekcija i koncerata namijenjeni su djeci, mladima i široj javnosti, s naglaskom na povezivanje glazbe s drugim umjetničkim i znanstvenim područjima.


Naziv projekta simbolizira razvoj osobnog identiteta kroz umjetničko izražavanje i sudjelovanje u kulturnom životu zajednice.