
Foto: ‘’OPERACIJA: Black Bag’’
Ne svjedočimo često slučajevima u kojima u ultra kratkom periodu (op.a. ovdje je riječ tek od nekih četrdesetak dana) imamo prilike u domaćim kinima pogledati čak dva nova filmska uratka istog redatelja, a pogotovo ne one žanrovski posve različite i u konačnici poprilično kvalitetne. Krivac za ovu ‘kino anomaliju’ je proslavljeni holivudski autor Steven Soderbergh (‘’Seks, laži i videovrpce’’, ‘’Daleko od očiju’’, ‘’Osveta’’, ‘’ Erin Brockovich’’, ‘’Oceanovih 11, 12 i 13’’, ‘’Traffic’’…) koji se iz svijeta nadnaravnog viđenom potkraj siječnja u hororcu ‘’Prisutnost’’ prebacio u onaj visoke špijunaže, napetosti, ali i jednog neobičnog odnosa bračnog para koji se našao pred svojim ultimativnim iskušenjem.
Da, dragi filmoljupci, u kina nam je stigla ‘’OPERACIJA: Black Bag’’!
Velika dilema
Tijekom tajnog sastanka sa svojim nadređenim, britanski obavještajac George Woodhouse (Michael Fassbender) dozna kako imaju krticu u agenciji koja je došla u posjed super tajnog softvera kodna imena ‘Severus’ i uz čiju pomoć bi se mogla izazvati prava katastrofa s desecima, ako ne i stotinama tisuća žrtava.
Nadređeni Georgeu zatim pruži popis s osumnjičenicima među kojima se nalazi i ime njegove supruge Kathryn (Cate Blanchet), također obavještajke. George se iznenada nađe pred velikom dilemom – hoće li ostati vjeran svojoj domovini ili, ako se navodi pokažu istinitim, iznevjeriti i likvidirati vlastitu suprugu?
Kao izniman istražitelj i analitičar, George odluči sve s popisa, uključujući i Kathryn, pozvati kod sebe doma na večeru. Na večeri se uz Kathryn tako nađu i njihove kolege iz agencije, Freddie Smalls (Tom Burke), Freddyjeva djevojka i stručnjakinja za satelitske snimke Clarissa (Marisa Abela), psihijatrica dr. Zoe Vaughn (Naomie Harris) te pukovnik James Stokes (Regé-Jean Page).
Kako bi iz njih izvukao što više ‘prljavog rublja’, George im u hranu ubaci drogu koja će ih bolje raspričati te osmisli igru kroz koju će povjeriti osobne tajne. To se dakako pokaže uspješnom metodom i mnoge maske spadnu do kraja večere.
Nedugo nakon iste, Georgeov nadređeni pretrpi iznenadni infarkt, a on sve više počinje sumnjati u Kathryn jer mu je neke stvari prešutjela, odnosno, lagala, a i postoje dokazi kako raspolaže s milijunskom svotom novca na tajnom računu…
To je to. Ne smijem više otkrivati samu radnju jer bih vam tako lako mogao pokvariti užitak gledanja, ali svakako mogu reći kako vas do kraja ove nepredvidljive i zabavne, sat i pol dugačke filmske vožnje, očekuje pravi ringišpil otkrića i napetosti.
Koliko god to zvučalo suludo, Soderbergh je inspiraciju za film pronašao u slavnom kazališnom komadu, kasnije i istoimenom filmu, ‘’Tko se boji Virginije Wolf?’’.
Naime, ako već niste upoznati s radnjom spomenutog, podsjećam vas u kratkim crticama kako se ona pak tiče kompleksnog odnosa sredovječnih supružnika Marthe i Georgea i njihovog pijanog druženja s mlađim parom kroz kojeg mnoge ružne stvari i tajne izađu na vidjelo.
Sočni dijalozi
Soderbergh je zatim s idejom prišao iskusnom scenaristu Davidu Koeppu s kojim je radio i na svoja posljednja dva filma te ga priupitao: -A što bi bilo kad bi Martha i George bili špijuni?- I tu je sve krenulo.
No, umjesto da to bude kakvo pretenciozno dvosatno mozganje od filma koji će iscrpiti svoje gledatelje, Soderbergh je spustio ‘tešku dirigentsku palicu’ i zaključio kako bi najbolje bilo napraviti mali film koji će odisati originalnošću, zabavom i sočnim dijalozima.
Koepp se na pisanje bacio još dok su radili na ‘’Prisutnosti’’, a prvo je dovršio sekvencu večere koja je oduševila Soderbergha, a bogme i potpisnika ovih redaka. Ipak, krenimo redom.
Soderbergh je u ovaj projekt ušao svjestan bogate ostavštine špijunskih filmova i serija i umjesto da u fokus ‘’OPERACIJE: Black Bag’’ stavi originalne negativce, super špijune veće od života i spektakularne prizore potjera, pucnjava i eksplozija (one su svedene gotovo na minimum), on se odlučio na svojevrsni emocionalno-psihološki spektakl.
Njegov i Koeppov svijet špijuna je elegantan, precizan i u mnogočemu realan. Takav dojam nije ni slučajan jer je sam Koepp priznao kako su mu za opis špijunskog svijeta iza kulisa holivudskih spektakla pomogli nekadašnji agenti koji su mu prepričavali vlastita iskustva.
To su ljudi koji su se pristupivši agenciji odrekli privatnog života, prijatelja i obitelji i njihova odanost domovini je neupitna. Ili bi tako barem trebalo biti. Mimo te fasade, oni su emocionalno rastrojeni.
Svoje komplekse, poslovne tajne i počinjena djela, ‘guše’ uz zavidne količine alkohola, droga i usputnih seksualnih odnosa, no George i Kathryn su ipak nešto drugo.
Njihov odnos i brak su neokrznuti, neki bi rekli i savršeni, ali dočim dođe na ovakvu kušnju kao što je nacionalna izdaja, a s tim i izdaja partnera, e tu dolazi do one prave iskre koja rasplamsa radnju.
Put do otkrića
Umjesto Jamesa Bonda, Ethana Hunta ili Jasona Bournea, tu na scenu stupa George. Hladan poput kakvog robota, profesionalan, taktičan. Fassbender ga utjelovljuje fantastično, isto kao što i Cate Blanchet to čini s likom Kathryn. Ona je kod kuće možda neuredna i neorganizirana, no na poslu je opasna i mudra.
No, je li njihova neupitna predanost poslu i domovini značajnija od braka? Hoće li George prije vjerovati izvještajima i dokazima kolega koji govore protiv Kathryn ili svojoj ljubavi za koju je spreman i ubiti?
Koepp i Soderbergh nam u maniri vrsnih autora krimića poput besmrtne Agathe Christie to skrivaju gotovo do samog kraja filma, a na tom putu otkrivenja, svako može biti potencijalni neprijatelj i urotnik.
I dok za žanr spomenutih prizora akcije i nema u nekom izobilju, sva nužna uzbuđenja su nadoknađena savršenim Soderberghovim redateljskim tempiranjem i Koeppovim fantastično osmišljenim i napisanim dijalozima i raspletima.
I to sve kroz ‘samo’ sat i pol trajanja! Čitava radnja klizi niz grlo gledatelja poput kakvog stoljetnog, u hrastovim bačvama sačuvanog, kvalitetnog whiskeya i vjerujem kako ćete kino dvoranu napustiti s osmijehom i osjećajem zadovoljstva.
Ideja odlična, realizacija još i bolja (moram svakako spomenuti i ostatak odličnog glumačkog ansambla kojeg među navedenima upotpunjuje i nekadašnji filmski agent 007, Pierce Brosnan).
Zamislite film ‘’Gospodin i gospođa Smith’’, ali za odraslu publiku. E to je ‘’OPERACIJA: Black Bag’’ – zabavan, psihološki dinamičan, seksi i uzbudljiv.
najnovije
najčitanije
Scena
POMAMA ZA ULAZNICAMA
Baby Lasagna našalio se objavom o Thompsonu: “Za vas koji niste stigli kupiti kartu…”
Hrvatska
PREMIJER
Plenković čestitao Ramazanski bajram
Zadar
RADOVI
Od ponedjeljka na snazi privremena regulacija prometa na Poluotoku
Crna Kronika
OSIJEK
Dvojica uhićena zbog “dilanja” ecstassya, amfetamina i marihuane
Feelgood
SPAVANJE
Ove voćke bi vam mogle pomoći da lakše utonete u san
Crna Kronika
33-godišnjak
‘Pao’ još jedan zadarski diler. Pretragom doma policija pronašla razne droge
Hrvatska
politički analitičar
Puhovski: ‘Ako HDZ izgubi Zadar to će imati nacionalne posljedice’
Zadar & Županija
Nezavisni gradski vijećnik
Mate Lukić krenuo u utrku za župana: “Za zabranu sam uvoza nepotrebne strane radne snage”
Zadar
šetnja gradom
[FOTO] Sunce izmamilo Zadrane u subotnji đir
Plodovi zemlje i mora
“Trofej Dobroslava Elezovića”