Foto: LUKA JELIČIĆ
Arheološki muzej Zadar prošle godine je organizirao nekoliko izložbi kroz koje su obogatili muzejsku ponudu, provodili arheološka istraživanja u suradnji s lokalnim zajednicama te njegovali suradnju s ostalim kulturnim institucijama. Među tim ističe se i predstavljanje prve muzejske družine uz maskote Pinel i Kukicu. Posebnu pažnju posvetili su obilježavanju Dana muzeja, kojeg su posvetili umirovljenim djelatnicima koji su tom prigodom postali pridruženi članovi navedene družine. Osim toga, izdali su novi broj časopisa »Diadora«.
Kako ističe ravnateljica AMZd-a Morana Vuković, veliku pažnju privukla je i proslava 10. obljetnice antičkog postava kroz organizaciju okruglog stola do ostalih popratnih sadržaja za širu javnost. Uz to, podijelila je kako je Muzej doživio i unutarnje promjene – troje djelatnika je otišlo u mirovinu, dok je uz tri zamjene za njih, zaposleno još šest novih djelatnika. Osim kadrovskih promjena, Muzej se uskladio i s novim zakonskim propisima i pravilnicima, budući da su stupile na snagu izmjene Zakona o radu. Osvrćući se na prošlogodišnja događanja, Vuković je istaknula i još neke od ključnih projekata koji su obilježili uspješnu godinu za AMZd, koji je u prosincu 2024. godine proslavio 192. obljetnicu postojanja.
Potaknuto promišljanje
– U 2024. godini dr. sc. Feđa Vukić održao je zanimljivo predavanje na temu »Zadar 2074. – Perspektive i mogućnosti« povodom Dana grada Zadra i blagdana sv. Krševana. Potaknuo nas je na promišljanja o našem odnosu prema prošlosti, sadašnjosti, ali i očekivanja od budućnosti, od toga gdje smo u svim tim promjenama koje se događaju oko nas, od ekoloških pitanja i tako dalje. Publika je sve to aktivno komentirala s više aspekata, pa je bilo baš zanimljivo. Nadam da će biti više takvih događaja u budućnosti. Također, sudjelovali smo u obnovi crkve Svete Stošije na Puntamici, gdje je naša kolegica Martina Rajzl radila restauraciju i konzervaciju. Jako nam je drago zbog te suradnje koja se ostvarila s više institucija, i što je Grad Zadar osmislio taj projekt, započinje Vuković.
Prošle godine imali su i nekoliko gostujućih izložbi, a jedna od njih je »Ilirska kaciga iz Zakotorca« Domagoja Perkića, voditelja Arheološkog muzeja/Dubrovačkih muzeja ili, pak, »Afrička zbirka Franjevačkog muzeja Tomislavgrad« koja predstavlja darove naroda Luba iz Demokratske Republike Kongo.
– Izuzetno nam je važno da imamo takve izložbe koje donose one materijale koje možda naši studenti, pored ostalih, nemaju priliku vidjeti u Zadru, ističe ova ravnateljica, dodajući kako je i AMZd bio u gostima u Gradskom muzeju Varaždin, gdje su Natalija Čondić i Ivor Karavanić predstavili izložbu »Religije kamenog doba«.
Još jedna od zanimljivih gostujućih izložba, a koja je još uvijek aktualna te se može pogledati sve do 23. svibnja ove godine u Muzeju ninskih starina, jest »BESTIARIVM ANTIQVVM – Zvjerinjak antike«.
– Hana Ivezić i Jana Kopáčková, kustosice Arheološkog muzeja u Zagrebu, prikazale su životinjski svijet u životu antičkog čovjeka i sve one uloge i mjesta koje su te životinje mogle zauzeti. Također, Timka Alihodžić je prije odlaska u mirovinu imala izložbu »Ispričat ću ti priču«, odnosno retrospektivu svoje izložbe »Ni sasvim ista, ni sasvim drugačija« kroz koju je prikazala svoja gostovanja tijekom godina. Na otvorenje su stigli kolege s raznih strana, od Budve do Slavonije, podijelila je Vuković.
Lokalna kulturna baština
Osim gostujućih izložbi, AMZd je bio aktivan i na području arheoloških istraživanja i suradnje s lokalnim zajednicama.
– Istaknula bih i jednu lijepu prošlogodišnju priču u kojoj lokalna zajednica Bibinja prihvaća i shvaća važnost lokalne kulturne baštine i promoviranja iste, istovremeno stvaraju imidž i jačaju osjećaj identiteta i pripadnosti lokalnoj zajednici. Naime, u Etno-turističkom centru Bigečeva kuća otvorili smo izložbu »Bibinjke« zahvaljujući uspješnoj suradnji s Općinom Bibinje. Što se tiče arheoloških istraživanja, kopalo se i u Udbini, ali i na Osridku na Vranskom jezeru, kojeg je započeo istraživati kolega Hrvoje Manenica prije više godina, nakon čega sam preuzela ja, pa sada kolega Vučić. Riječ je o malom brdašcu na kojem se nalazi srednjovjekovna utvrda. Park prirode Vransko jezero pokazao je veliki senzibilitet prema kulturnoj baštini, a to nam je važno jer to nastojimo promovirati na svim razinama naše djelatnosti. Važno nam je da se osvijesti da su parkovi prirode oduvijek bili prostor življenja, prilagođavanja prirodi i eksploatacije, pa tako istražujemo i na području PP Velebit. Također, Timka Alihodžić je na početku godine istraživala nalazište Caska u Novalji i pronašla naušnice s jednom jagodom u jednom od grobova pored crkve. Na tom je lokalitetu kopao i kolega Gluščević, kao i raniji istraživači koji su taj lokalitet detektirali kao izuzetno važan. I tu smo ostvarili dobru suradnju s Gradom Novaljom, koji je, kao i Općina Bibinje, pokazao senzibilitet prema kulturnoj baštini koju baštine kao današnji stanovnici tog prostora, dok ih mi podržavamo u izgradnji identiteta na osnovi arheoloških nalaza. Potrudili su se povezati i s ostalim dionicima te su napravili replike i suvenire srednjovjekovnog nakita u svrhu promocije, priča nam ova arheologinja i ravnateljica.
Budući planovi
Nakon pregleda ključnih događanja iz prošle godine, ravnateljica Morana Vuković otkrila nam je što osvježeni muzejski tim priprema za nadolazeći mjesec.
– Pripremamo otvaranje izložbe našeg kolege, višeg kustosa Ivana Čondića, koji je napravio strip »Mala od Caske« kroz koji je na kreativan način spojio svoje viđenje priče o Maloj od Caske, donoseći činjenice i situacije u prvom dijelu, dok u drugom donosi svoju interpretaciju o njezinoj sudbini, oslikavajući pritom i odnose među kolegama arheolozima te s Gradom Novaljom. Posebnost ovog projekta leži u tome što izlazi iz standardnih muzeoloških okvira i približava arheologiju mlađoj publici, ali i svima koji se tako osjećaju. Izložba će zapravo biti samo popratni sadržaj publikaciji, s plakatima, arheološkom građom i izdvojenim segmentima stripa. Otvorenje je planirano prije ili poslije 20. siječnja, a točan datum objavit ćemo uskoro. Krajem mjeseca tradicionalno sudjelujemo u »Noći muzeja« kada će naša vrata biti otvorena za sve posjetitelje. Uz to, tijekom siječnja i veljače planiramo radionice i predavanja na temu stripa i arheologije, o čemu ćemo također obavijestiti naknadno. Uz to, tijekom godine planiramo još najmanje jednu do dvije izložbe iz našeg fundusa te sudjelovanje u redovnim manifestacijama poput Međunarodnog dana muzeja i Dana grada Zadra, najavljuje ravnateljica Vuković, dodajući kako se posebno vesele nastavku radova na Lapidariju, ali i izlasku kataloga antičkog postava, s čim su započeli upravo prošle godine.
najnovije
najčitanije
Ostali sportovi
TURNIR
Sinjoretovu Winter fest! Hat-trick Marka Kožula obilježio veliko finale
Hrvatska
PRED IZBORE
HVIDR-a pozvala članove na potporu Draganu Primorcu na izborima
Svijet
EUROPSKA UNIJA
EU očekuje pozitivan dijalog s Trumpovom administracijom
Kultura
PRESJEK GODINE
Arheološki muzej Zadar prošle je godine donio bogatstvo različitih kultura u Zadar
Zadar
Glazba fantastičnog Međuzemlja
ZVUKOVI MORDORA: U HNK Zadar održan koncert ‘Gospodar prstenova & Hobit’
Ostali sportovi
TURNIR
Sinjoretovu Winter fest! Hat-trick Marka Kožula obilježio veliko finale
Zadar
NEKADAŠNJI ZADARSKI ŽUPAN
EKSKLUZIVNI RAZGOVOR Stipe Zrilić: Ne bih o poštenju ljudi iz HDZ-a koji su mi 2017. uskratili podršku za novi mandat!
Crna Kronika
mrtav pijan
Po Turnju vozio s više od tri promila alkohola u krvi, zabio se u dvorišni zid
Ostali sportovi
Danas od 21
Futsal winter fest dobiva novog kralja – Sinjoretovo ili SC Torbu Debeljak
Županija
RADOVI