Utorak, 14. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

15 C°

NEIZVJESNOST

Zakon prošao, prijepori ostali: Plaće osobnih asistenata i dalje nepoznate

Autor: Ljerka Bratonja Martinović

29.06.2023. 08:30
Zakon prošao, prijepori ostali: Plaće osobnih asistenata i dalje nepoznate

Foto: Patrik Maček/PIXSELL



Hrvatski sabor izglasao je jučer Zakon o osobnoj asistenciji, koji je izazvao puno prijepora i nezadovoljstva korisnika usluge i samih osobnih asistenata. Vladajući su odbili prijedlog lijeve oporbe da se Vlada obveže propisati minimalnu cijenu rada i uvjete rada za sve osobne asistente. Predstavnici osobnih asistenata i korisnika njihovih usluga upozorili su uoči saborskog glasanja o novom zakonu da se njime ne rješavaju brojni problemi, među ostalim i visina plaće osobnog asistenta.


– Plaće osobnih asistenata bit će različite. To znači da će netko tko radi u udruzi vrlo vjerojatno imati veću plaću nego onaj tko radi u ustanovi socijalne skrbi, što nije dobro jer će osobne asistente biti teško naći. To mogu potvrditi iz osobnog primjera, jer kad spomenete uvjete zapošljavanja, mnogi razmišljaju bi li to uopće radili.


Asistente treba adekvatno platiti jer u protivnom nitko neće htjeti raditi taj posao, upozorio je Fabijan Ferara, korisnik usluge osobne asistencije i član Inicijative mladih s invaliditetom.


Više korisnika




Prema novom zakonu broj korisnika usluge osobne asistencije povećava se s postojećih oko 4.000 na više od 15.000, a povećava se i broj sati s korisnicima te broj pružatelja usluga. U Regionalnom industrijskom sindikatu, koji okuplja osobne asistente, smatraju da novi Zakon o osobnoj asistenciji ne jamči da će toliki broj novih korisnika doista dobiti svoje asistente.


– Sadašnje plaće asistenata su mizerne, postoji velika mogućnost da bi takve mogle i ostati. Već sada je problem manjak asistenata, a to će se, ako se uvjeti rada ne poprave, samo pogoršati, upozorio je Nikola Ptić, tajnik Sindikata. Smatra da je provedba zakona neizvjesna, iako njegovi autori predviđaju da će se broj osobnih asistenata, korisnika i pružatelja usluga višestruko povećati.


– To će odsad biti i ustanove socijalne skrbi, ali nije jasno kako će se državne i javne ustanove potaknuti na pružanje usluga osobne asistencije i kako će se to u praksi provoditi. Velik broj asistenata u neizvjesnosti je kako će za nekoliko mjeseci izgledati njihov posao, hoće li ga imati, kakve će im biti plaće i ostali uvjeti, upozorio je Ptić.


Prepušteni tržištu


– Donošenje Zakona o osobnoj asistenciji pozitivna je stvar jer usluga postaje pravo osoba s invaliditetom i financirat će se iz proračuna, ali neprihvaljivo je da se tako važna socijalna usluga u pogledu radnih prava i plaća prepušta tržištu i konkurenciji, upozorio je predstavnik asistenata.


Iako je Sabor jučer odbio obvezati Vladu da pravilnicima propiše cijenu rada osobnih asistenata, u Regionalnom sindikatu nadaju se da će Vlada ipak odrediti minimalni iznos plaće osobnih asistenata, vezati je za usporedive plaće iz sustava socijalne skrbi i osigurati da se plaće i ostala materijalna prava osobnih asistenata sustavno povećavaju.


Očekuju da im se da mogućnost kolektivnog pregovaranja jer Vlada radi na akcijskom planu s ciljem pokrivanja 80 posto radnika kolektivnim ugovorima, a ovdje će nekoliko tisuća radnika biti financirano iz državnog proračuna, pružati važnu socijalnu uslugu, i imalo bi svakog smisla da budu pokriveni i zaštićeni kolektivnim ugovorom, ističe Ptić.


U Nacionalnu klasifikaciju zakona nije uvedeno zanimanje asistenta


Kristina Plantić, osobna asistentica i članica inicijative Osobni asistenti zajedno, upozorila je na to da će nakon stupanja zakona na snagu 1. srpnja asistenti i dalje raditi po trenutačnim projektnim ugovorima, bez informacija o tome kad će se na njih početi primjenjivati zakon, hoće li njihovi trenutačni poslodavci i dalje pružati uslugu nakon što projekti završe, hyoće li dobiti ugovore na neodređeno i hoće li raditi na puno radno vrijeme.


– Nisam ja birala ovaj posao, nego je on odabrao mene, a radim ga srcem i dušom već sedam godina. Iako novi zakon uskoro stupa na snagu, ne znamo kolike će nam biti plaće, ne znamo tko će nam plaćati edukaciju, a naše zanimanje nije uvedeno u Nacionalnu klasifikaciju zanimanja, pa nas se na HZZ prijavljuje i kao njegovatelje.


Ima dosta rupa u zakonu i ne znamo što nas čeka, upozorila je Plantić.