
Foto: Ilustracija
Oporbeni zastupnici, koji su i gradonačelnici, izrazili su u četvrtak nezadovoljstvo što će država izdvajati novac za županijske, a ne za sportske zajednice gradova i općina koje, kažu, najviše skrbe za lokalnu sportsku infrastrukturu.
“Zašto županije dobivaju novac, po kojem kriteriju, stranačkom”, upitao se u saborskoj raspravi o novom zakonu o sportu Miro Bulj (Most), gradonačelnik Sinja.
Kaže da Sinj, kao i ostali gradovi i općine, ulaže puno u sportsku infrastrukturu, pa bi novac države trebalo dijeliti prema potrebama njihovih sportskih zajednica.
I Dario Zurovec (Fokus), gradonačelnik Svete Nedelje ističe da puno sportskog sadržaja ide na račun proračuna gradova i općina, a da županije jako kaskaju.
„Sve se svodi na politička pitanja“, kazao je.
Oporba pozdravlja novi zakon koji jasnije definira sustav financiranja sporta i nadzor nad trošenjem sredstava, no drži da on, ipak, nije uredio sva pitanja koja muče sportske klubove.
Ako se mislila raditi reforma sporta, trebalo je korigirati još nekoliko zakona, smatra Emil Daus (IDS).
Milanović Litre: Politizacija sporta došla je do neviđenih razmjera
Puno je toga ostalo nedorečeno, politizacija sporta u Hrvatskoj došla je do neviđenih razmjera, a zbog osobnih animoziteta stradaju oni kojima je sport namijenjen, prije svega djeca, dodao je Marko Milanović Litre (HS).
Među najdebljima smo u Europi, da bi se to promijenilo baza je amaterski sport, a ta su pitanja najmanje uređena, kaže Zurovec koji drži i da je zakon trebao biti stroži prema korištenju dopinga u profesionalnom sportu.
Jedan od noviteta koji donosi zakon o sportu je kategorizacija sportova koja će postati temelj za dodjelu sredstava. Provodit će je krovna sportska udruženja, a osnovni kriteriji su masovnost sporta, zastupljenost u svijetu i Europi, sportski rezultati te udio djece i mladih u ukupnom broju sportaša pojedinog sporta.
Novina je i plaćanje doprinosa, mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, vrhunskim sportašima I. kategorije.
Uvodi se i nacionalna stipendija za vrhunske sportaše I, II. i III. kategorije, uključujući parasportaše i gluhe sportaše, svi će imati jednak iznos stipendije koja će, ovisno o kategoriji. iznositi od 1000 do 3000 kuna i plaćat će je država.
Po prvi se puta uvode i trajne naknade za trenere osvajače olimpijskih, paraolimpijskih i olimpijskih medalja gluhih, pravo koje su do sada imali samo sportaši.
Novitet je i da će se iz proračuna države izdvajati novac za županijske sportske zajednice za sufinanciranje troškova stručnog rada i poboljšanje materijalnih uvjeta za provedbu programa za djecu i mlade do 18 godina.
najnovije
najčitanije
Scena
dirljivo
Lana Jurčević podijelila prve fotografije prinove
Novosti
KATASTROFALNI UVJETI
Čelnik WHO-a: Gotovo je nemoguće poboljšati zdravstvenu situaciju u Gazi
Scena
ne opterećuju ga tračevi
Petar Grašo nastupao na Hrvatskoj noći i komentirao glasine
Sport
SEDMI TROFEJ
Antonia Ružić pobjednica ITF turnira u Monastiru
Style
UGODNOG MIRISA
Hidratantna moć kokosove vode također je vrlo korisna i učinkovita za kosu
Crna Kronika
Tragedija pogodila Rtinu
“Mladići su ispali iz batele i krenuli zajedno plivati, međutim, jedan je nestao pod morem”
Crna Kronika
tužan kraj potrage
Pronađeno tijelo nestalog ribara iz Rtine
Crna Kronika
trojica spašena
Novi slučaj nestanka ribara: U tijeku potraga kod Paškog mosta
Crna Kronika
Strašan slučaj
Traga se za 29-godišnjim ribarom iz Rtine, donosimo detalje
Zadar & Županija
NEISPUNJENA OBEĆANJA