Isa al H. (26), koji se predao policiji i priznao zločin, boravio je u izbjegličkom centru u tom gradu na zapadu Njemačke koji je pretražen u subotu.


List Der Spiegel objavio je da je u zemlju došao krajem 2022. i zatražio azil. Prema pravilima EU-a, trebao je biti protjeran u Bugarsku, zemlju ulaska u Uniju u kojoj je bio registriran, no nije protjeran jer se skrivao nekoliko mjeseci.




List ne navodi je li osumnjičeni terorist u Njemačku stigao preko Hrvatske ili Mađarske.


Osumnjičenik bi u nedjelju trebao biti izveden pred suca u Karlsruheu. On se ranije u nedjelju predao policiji i priznao zločin u kojem je u petak navečer nožem ubio tri i ozlijedio osam osoba na festivalu kojim se slavila 650-godišnja povijest grada.


Taj napad, zajedno s objavom Islamske države koja je preuzela odgovornost, pokrenuo je pozive da Njemačka počne protjerivati i prestane primati izbjeglice iz Sirije i Afganistana.


“Dosta je bilo”, napisao je na svojoj web stranici Friedrich Merz, predsjednik oporbene Kršćansko-demokratske unije (CDU). “Vladajuća koalicije već tjednima raspravlja o zabrani nošenja noževa. No nisu noževi problem nego oni koji ih nose. Dosadašnje napade su većinom počinili izbjeglice s islamističkom pozadinom”.


Kritizirao je neučinkovitost socijaldemokratsko-zeleno-liberalne vlade premijera Olafa Scholza koja je na početku mandata obećala više protjerivanja izbjeglica koji nemaju pravo boravka u Njemačkoj.


“U Siriju i Afganistan se može protjerivati i istodobno moramo zaustaviti dolazak ljudi iz ovih zemalja”, rekao je Merz koji se založio za uvođenje trajnih kontrola na njemačkim granicama.


Napad u Solingenu dogodio se tjedan dana uoči važnih izbora za parlamente u istočnim saveznim pokrajinama Saskoj i Tiringiji. U Tiringiji desno-populistička Alternativa za Njemačku (AfD) uvjerljivo vodi u ispitivanjima javnog mnijenja, a u Saskoj se za prevlast bore AfD i CDU.


Krajem rujna se održavaju izbori i u saveznoj pokrajini Brandenburg gdje se također očekuje jačanje AfD-a. Analitičari procijenjuju da bi izbori mogli znatno promijeniti politički krajobraz Njemačka a neki komentatori spominju i moguću ostavku Scholza ako stranke vladajuće koalicije, kako pokazuju ispitivanja javnog mnijenja, prođu loše na pokrajinskim izborima.


I vladajući SPD se zalaže za protjerivanje u Siriju i Afganistan. Predsjednica SPD-a Saskia Esken se kao i ranije ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser (SPD) založila za protjerivanje kriminalaca u te dvije zemlje.


“Ono što mora uslijediti nakon Solingena je konzekventno protjerivanje u Siriju i Afganistan osoba koje su se ogriješile o zakon”, rekla je Esken.


Faeser se za protjerivanje izjasnila nakon sličnog napada krajem lipnja u Mannheimu, kada je Afganistanac nožem ubio policajca.