Ukrajinci već tjednima iščekuju ponovni ruski napad na ionako načet energetski sustav, pribojavajući se dugih zimskih zamračenja i sve snažnijeg psihološkog pritiska nakon skoro 1000 dana otkad je Rusija pokrenula invaziju na tu zemlju.


Ruski zračni udari uzrokovali su brojne prekide u dostavi električne energije, ostavivši ljude bez struje i grijanja, u trenutku neizvjesnosti zbog skorašnjeg povratka u Bijelu kuću novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa koji je obećao da će privesti taj rat kraju nakon čega su porasli izgledi da će zagovarati pregovore.




U središtu Kijeva je tijekom noći odjeknulo nekoliko snažnih eksplozija, a čula se i ukrajinska protuzračna obrana u pokušaju rušenja dronova.


Stanovnici su potražili spas u podzemnoj željeznici, svi u zimskim kaputima i jaknama.


“Ozbiljna šteta na ukrajinskom energetskom sustavu, uključujući i na trafostanicama privatne elektroenergetske tvrtke DTEK. Ovi napadi ponovo ukazuju da su Ukrajini potrebni dodatni sustavi protuzračne obrane od naših saveznika”, rekao je Maksim Timčenko, izvršni direktor DTEK-a.


Dužnosnici su potvrdili štetu na ukrajinsku “ključnu infrastrukturu” nanesenu u “ogromnom kombiniranom zračnom napadu” ruske vojske te nestanak struje diljem zemlje, od Vokina, Rivne, Lavova do Dnjepropetrovska na zapadu i Zaporižije na jugoistoku.


DTEK je uveo izvanredni prekid struje u području Odese, ali i ukinuo tu mjeru u tri ostala područja. U tijeku je saniranje štete u Odesi, Rivni i Volinu, objavio je državni operater Ukrenergo.


“Meta neprijatelja je energetska infrastruktura diljem Ukrajine”, rekao je predsjednik Volodimir Zelenskij.


Ukrajinska vojska objavila je da je srušila 104 projektila i 42 drona, a 41 dron je nestao s radara. Najmanje sedam ljudi je poginulo u napadima na Mikolajiv, Lavov, Odesu i Dnjepropetrovsk,


“Rusija je izvela jedan od najvećih zračnih napada: bespilotne letjelice i projektili protiv mirnih gradova, civila koji spavaju, kritične infrastrukture”, rekao je šef diplomacije Andrij Sibiha.


Opisao je napad kao “pravi odgovor” Moskve svjetskim vođama koji su razgovarali s predsjednikom Vladimirom Putinom, što je očita kritika njemačkom kancelaru Olafu Scholzu, koji je u petak prvi put razgovarao s ruskim vođom od kraja 2022.


Kao mjeru opreza zbog ruskih zračnih udara, Poljska, članica NATO saveza koja graniči s Ukrajinom na zapadu, podigla je svoje vojne zrakoplove unutar svog zračnog prostora.


Ruske snage u posljednje vrijeme ubrzano napreduju na istoku, u pokušaju da zauzmu cijelo industrijsko područje Donbasa


Ukrajinske snage pokušavaju zadržati područje koje su još u kolovozu zauzele u ruskoj regiji Kursk, a Kijev se nada da bi se to jednog dana moglo pokazati korisnim u pregovorima.


Rusija trenutno drži petinu ukrajinskog teritorija.


Poljski premijer Donald Tusk je u svojoj izjavi na tragu ukrajinskog kolege Sibihe.


“Napad koji je sinoć izveden, jedan od najvećih u ratu, dokaz je da telefonska diplomacija ne može zamijeniti stvarnu potporu cijelog zapada. Sljedeći tjedni će biti odlučujući, ne samo za sami rat, već i za našu budućnost”, rekao je Tusk.