S jednoznamenkastim brojem glasova koje su mu davale ankete uoči prvog kruga, kandidat Calin Georgescu odnio je pobjedu koja je pokrenula pitanja o tome kako je takvo iznenađenje moguće u Europskoj uniji i državi članici NATO-a.


U dokumentima s kojih je najviše rumunjsko sigurnosno vijeće u srijedu skinulo oznaku tajnosti piše da je zemlja bila meta “agresivnih hibridnih ruskih napada” tijekom izbornog razdoblja.




“Izborni proces u potpunosti će se ponoviti, a vlada će odrediti novi kalendar koraka koje treba poduzeti”, stoji u priopćenju suda.


U drugom krugu predsjedničkih izbora, koji se trebao održati u nedjelju, krajnje desničarski i proruski kandidat Georgescu trebao se suprotstaviti proeuropskoj centrističkoj čelnici Eleni Lasconi.


Stranke krajnje desnice postigle su dobre rezultate i na parlamentarnim izborima prošle nedjelje, iako su vladajući socijaldemokrati osvojili najveći broj mandata te se nadaju da će sastaviti proeuropsku koalicijsku vladu.


Sud nije doveo u pitanje integritet glasanja na parlamentarnim izborima.


EK hitno traži nove informacije od TikToka


Europska komisija je u petak uputila novi zahtjev društvenoj mreži u kineskom vlasništvu TikTok da hitno u roku od 24 sata dostavi informacije u svjetlu otkrića koji su su pojavili u rumunjskim obavještajnim dokumentima s kojih je skinuta oznaka tajnosti.


“Komisija je poslala TikToku još jedan zahtjev za informacijama, tražeći ovaj put komentare na pitanja koja su pojavila u obavještajnim podacima koje su rumunjske vlasti deklasificirala, kao i informacije koje je TikTok podijelio i radnje koje je poduzeo”, rekao je na konferenciji za novinare glasnogovornik Komisije Thomas Regnier.


“Zabrinuti smo zbog sve većeg broja pokazatelja o koordiniranom stranom utjecaju na internetu na rumunjske izbore, posebice na TikToku”, dodao je Regnier.


Glasnogovornik je pojasnio zahtjev TikToku da hitno odgovori činjenicom da se u nedjelju u Rumunjskoj održava drugi krug predsjedničkih izbora.


Na tim izborima mogao bi pobijediti proruski kandidat krajnje desnice Calin Georgescu. To je kandidat koji je praktički došao niotkuda i pobijedio u prvom krugu.


Prema rumunjskim obavještajnim službama, Georgescuova iznenadna popularnost posljedica je “vrlo organizirane” i “gerilske” kampanje na društvenim mrežama koja se provodi putem dijeljenja identičnih poruka i utjecajnih osoba. Kampanja je organizirana iz inozemstva kako bi se zaobišle nacionalne kontrole.


Georgescu tvrdi da nije potrošio ni centa na svoju kampanju. Prema rumunjskim obavještajnim službama, njegovu su poruke promovirane na TikToku za naknadu, s tim da za svrhu uplata nije navedena predizborna kampanja, čime se krši europski zakon o digitalnim uslugama.


Georgescu je gotovo isključivo svoju kampanju vodio na TikToku. Četiri dana prije prvog izbornog kruga, njegove video poruke imale su 52 milijuna pregleda.


Komisija je prvi potez povukla jučer kada je zatražila od TikToka da zamrzne i zadrži sve podatke koji se odnose na stvarne ili predvidive sustavne rizike koje bi njegova usluga mogla predstavljati za izborni proces u Rumunjskoj.


Odluka je donesena nakon što su rumunjske vlasti skinule oznaku tajnosti s obavještajnog dokumenta u kojem se Rusija optužuje za poticanje kampanje kandidata krajnje desnice Călina Georgescua.


Zahtjev za “zamrzavanje i čuvanje” informacija služi za potrebe naknadne istrage koju Komisija može pokrenuti o usklađenosti TikToka sa njegovim obvezama prema Aktu o digitalnim uslugama.