U svom prvom govoru tijekom ambicioznog 12-dnevnog putovanja jugoistočnom Azijom u kojoj su kršćani uglavnom mala manjina, papa Franjo je rekao da će Katolička crkva više raditi na međureligijskom dijalogu u nadi da će to pomoći u suzbijanju ekstremizma.


“Na taj način se predrasude mogu eliminirati, a klima uzajamnog poštovanja i povjerenja može rasti”, rekao je 87-godišnji papa u obraćanju oko 300 političara i vjerskih vođa u predsjedničkoj palači Merdeka u Džakarti.




“To je neophodno za suočavanje sa zajedničkim izazovima, što uključuje suprotstavljanje ekstremizmu i netoleranciji koji iskrivljavanjem vjere pokušavaju nametnuti svoja stajališta služeći se obmanom i nasiljem”, rekao je Franjo.


Indonezija ima oko 280 milijuna stanovnika i procjenjuje se da je muslimana oko 87 posto. Sloboda vjeroispovijesti zajamčena je ustavom.


Bilo je nekoliko incidenata ekstremističkog nasilja u zemlji posljednjih godina, uključujući napade bombaša samoubojica 2021. i 2022. povezanih sa skupinom Jamaah Ansharut Daulah (JAD) koja je inspirirana Islamskom državom.


Napad 2021. dogodio se neposredno prije kršćanskog blagdana Uskrsa, a ranjeno je najmanje 19 ljudi.


Papu Franju dočekalo je mnoštvo ljudi. Mahali su malim vatikanskim i indonezijskim zastavama kad je njegov automobil stigao u predsjedničku palaču. Papu muče bolovi u koljenu i leđima pa je na putovanju u invalidskim kolicima.


Susreo se s predsjednikom Indonezije Jokom Widodom koji odlazi s dužnosti u listopadu nakon 10 godina na toj funkciji.


Papa u svom javnom nastupu nije spomenuo konkretne nasilne incidente, ali je nekoliko puta spomenuo ekstremizam, netoleranciju i manipulaciju religijom.


“Ponekad se vjerom u Boga nažalost manipulira kako bi se potaknule podjele i povećala mržnja umjesto da se promiče mir, zajedništvo, dijalog, poštovanje, suradnja i bratstvo”, rekao je papa Franjo.


Papine stanice nakon Indonezije bit će Papua Nova Gvineja, Istočni Timor i Singapur.