Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

Brojke su goleme

Objavljena nova procjena gubitaka obje strane u ratu u Ukrajini

Autor: Portal NL

18.08.2023. 19:56
Objavljena nova procjena gubitaka obje strane u ratu u Ukrajini

Foto: Reuters



Ukupan broj poginulih ili ranjenih ukrajinskih i ruskih vojnika od početka rata u Ukrajini prije 18 mjeseci približava se brojci 500.000, rekli su američki dužnosnici, što je zapanjujući broj javlja New York Times. Dužnosnici su upozorili da je brojke o žrtvama i dalje teško procijeniti jer se vjeruje da Moskva rutinski ne broji svoje mrtve i ozlijeđene u ratu, a Kijev ne objavljuje službene brojke.


No, rekli su da se pokolj intenzivirao ove godine u istočnoj Ukrajini i da se nastavio stabilnim ritmom dok već gotovo tri mjeseca traje ukrajinska protuofenziva.


Odnos tri prema jedan


Ruski vojni gubici, rekli su dužnosnici, približavaju se 300.000. Brojka uključuje čak 120.000 mrtvih i 170.000 do 180.000 ozlijeđenih vojnika.




Ruski brojevi su veći od ukrajinskih brojki, koje su dužnosnici procijenili na blizu 70.000 ubijenih i 100.000 do 120.000 ranjenih. No, prema procjenama američkih dužnosnika, Rusa je brojčano više od Ukrajinaca na bojnom polju, spominju odnos od tri prema jedan, a Rusija ima i tri puta veću populaciju.


Ukrajina ima oko 500.000 vojnika, uključujući aktivne, pričuvne i paravojne snage, prema analitičarima. Nasuprot tome, Rusija ima gotovo utrostručen taj broj, s 1.330.000 aktivnih, pričuvnih i paravojnih postrojbi – većina potonjih iz Wagnerove skupine.


Posljednja javna procjena žrtava Bidenove administracije stigla je u studenom, kada je general Mark A. Milley, šef Združenog stožera, rekao da je više od 100.000 vojnika sa svake strane ubijeno ili ranjeno od početka rata u veljači 2022. Dužnosnici su u to vrijeme u četiri oka govorili da su brojke bliže 120.000 ubijenih i ranjenih.


Ali taj je broj skočio u zimu i proljeće, jer su dvije zemlje pretvorile istočni grad Bakhmut u stratište. Stotine vojnika je bilo ubijeno ili ozlijeđeno dnevno tijekom mnogo tjedana, rekli su američki dužnosnici.


Rusi su pretrpjeli teške gubitke, ali isto tako i Ukrajinci dok su pokušavali zadržati svaki pedalj zemlje prije nego što su izgubili grad u svibnju.


Reuters


Teški prvi tjedni protuofenzive


Prvi tjedni kijevske protuofenzive ovog ljeta bili su posebno teški za Ukrajinu. U ranoj fazi, ukrajinske trupe obučene na Zapadu mučile su se primijeniti “manevre kombiniranog oružja” – metodu borbe u kojoj se pješaštvo, oklop i topništvo koriste zajedno u sinhroniziranim napadima.


Ukrajinske trupe isprva su se pokušale probiti kroz ukopane ruske linije takvim mehaniziranim napadima. Opremljeni naprednim američkim oružjem, Ukrajinci su ipak zaglibili u gustim ruskim minskim poljima pod stalnom vatrom iz topništva i helikoptera.


U prva dva tjedna protuofenzive oštećeno je ili uništeno čak 20 posto naoružanja koje je Ukrajina poslala na bojište, tvrde američki i europski dužnosnici.


Gubici su uključivali neke od moćnih zapadnih borbenih strojeva – tenkova i oklopnih transportera – na koje su Ukrajinci računali da će njima moći uzvratiti Rusima. Što je još značajnije, tisuće vojnika je ubijeno ili ranjeno, rekli su dužnosnici.


Visoki američki dužnosnik priznao je veliki broj ukrajinskih žrtava, ali je rekao da je probijanje utvrđene obrane na ovaj način “vrlo, vrlo teško”. Dodao je da su posljednjih dana ukrajinske trupe počele probijati početne obruče ruske obrane.


Kako su promijenili taktiku


Posljednjih tjedana Ukrajina je promijenila svoju taktiku na bojnom polju, vraćajući se svojim starim načinima iscrpljivanja ruskih snaga topništvom i projektilima dugog dometa umjesto zabijanja u minska polja pod vatrom.


Američki dužnosnici, prema NYT, sad su zabrinuti da će ova prilagodba taktike iscrpiti dragocjene zalihe streljiva, što bi moglo koristiti ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu i dovesti Ukrajinu u nepovoljan položaj u dugom ratu iscrpljivanja. No, ukrajinski zapovjednici odlučili su na ovaj način smanjiti gubitke i sačuvati borbenu snagu na prvoj crti.


Američki dužnosnici kažu da se boje da je Ukrajina postala oprezna po pitanju broja žrtava, što je jedan od razloga sporog napredovanja u nastavku protuofenzive. Gotovo svaki veliki napad na ukopane ruske snage zaštićene minskim poljima rezultirao bi velikim gubicima.


U samo godinu i pol, ukrajinski vojni poginuli već su premašili broj američkih vojnika koji su poginuli tijekom gotovo dva desetljeća koliko su američke postrojbe bile u Vijetnamu (otprilike 58.000) i približno jednak broju ubijenih afganistanskih snaga sigurnosti tijekom cijelog rata u Afganistan, od 2001. do 2021. (oko 69.000).


Broj mrtvih i ranjenih odražava količinu smrtonosnog streljiva koje su potrošile obje strane. Tisuće artiljerijskih granata ispaljuju se svakog tjedna, tenkovi udaraju po zgradama, mine su posvuda, a dronovi lebde iznad njih, dok nadgledaju, ali i bombardiraju trupe na tlu. Kad dođe do bliske borbe, ona nalikuje bitkama iz Prvog svjetskog rata: brutalnim i često rovovskim.


Nedostatak brze medicinske skrbi


Brojke također ukazuju na nedostatak brze medicinske skrbi na prvoj crti. Ranjene vojnike sve je teže evakuirati s obzirom na količinu topništva koja se koristi na obje strane.


Za razliku od američkih ratova u Afganistanu i Iraku, gdje su se američke snage striktno pridržavale evakuacije žrtava u roku od sat vremena u dobro opskrbljenu medicinsku ustanovu, u Ukrajini ne postoji takva sposobnost.


Umjesto toga, ozlijeđeni vojnici često se prevoze u bilo kojem dostupnom vozilu ili napuštaju frontu pješice. U nekim slučajevima ranjeni i mrtvi ostaju na bojištu, jer liječnici ne mogu doći do njih. Bolnice i ambulante često su pretrpane.


A diljem Ukrajine, u velikim gradovima i ruralnim selima, gotovo svatko poznaje obitelj koja je nekoga izgubila u borbama. Suho cvijeće sa sprovoda zasipa tihe ceste, a groblja se pune u svakom kutku zemlje.


Procijenjene brojke za Ukrajinu i Rusiju temelje se na satelitskim snimkama, presretnutim komunikacijama, društvenim medijima i medijskim porukama novinara u zemlji, kao i službenim izvješćima obiju vlada.


Reuters


Različite procjene žrtava rata


Procjene se razlikuju, čak i unutar američke vlade. Prema dokumentima Pentagona koji su procurili u proljeće, Rusija je pretrpjela 189.500 do 223.000 žrtava, uključujući do 43.000 poginulih u borbi. Jedan dokument kaže da je od veljače Ukrajina pretrpjela 124.500 do 131.000 žrtava, sa 17.500 ubijenih u akciji.


Dok nekoliko američkih dužnosnika i jedan bivši visoki ukrajinski dužnosnik kažu da je oko 70.000 ukrajinskih vojnika dosad poginulo u sukobu, drugi američki dužnosnici rekli su da bi broj mogao biti manji.


Procjene se tako jako razlikuju djelomično zbog nevoljkosti Ukrajine da otkrije svoje ratne gubitke čak i američkoj vladi. Američki obavještajni analitičari također su proveli mnogo više vremena usredotočujući se na ruske žrtve nego Ukrajine, njihove saveznice.


Ruski analitičari kažu da gubitak života vjerojatno neće odvratiti Putina. Nema političke opozicije kod kuće i rat je opisao kao vrstu borbe s kojom se zemlja suočila tijekom Drugog svjetskog rata, kada je poginulo više od osam milijuna sovjetskih vojnika.


Putin oklijeva oko nove mobilizacije


Američki dužnosnici rekli su kako vjeruju da Putin može podnijeti stotine tisuća žrtava u Ukrajini, iako bi veće brojke mogle presjeći njegovu političku podršku.


Dok se čini da Putin pomalo oklijeva pokrenuti široku mobilizaciju, on je podigao gornju dobnu granicu za muškarce koji ispunjavaju uvjete za regrutiranje u vojsku. A odluči li Rusija mobilizirati više ljudi, njezino veće stanovništvo moglo bi brzo nadjačati ukrajinske rezerve.


Smrt vojnika mogla bi imati veći utjecaj na Ukrajinu u ratu koji je daleko od završetka. I dok borci umiru u gomilama, civili uhvaćeni u ratnim zbivanjima i ruskim bombardiranjima gradova umrli su u tisućama, dok su milijuni raseljeni.


“To su ljudi”, rekla je Evelyn Farkas, bivša visoka dužnosnica Pentagona za Ukrajinu koja je sada izvršna direktorica Instituta McCain.


“Ukrajina je demokracija, pa bi gubitak života mogao imati veći politički utjecaj”, rekao je dr. Farkas. “Ali čak i u autokraciji, Vladimir Putin zna da javno raspoloženje može napraviti razliku.”